ŽILINA 22. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská lekárska komora (SLK) chce späť právomoc, ktorá jej umožní nielen vydávať licencie na výkon povolania lekára, ale ich aj odoberať, ak lekár odborne pochybí. Podľa prezidenta komory Mariána Kollára túto úlohu dnes plní, ale len zdanlivo, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
„Súčasná právna úprava vedenia registra je založená výlučne na plnení formálnych podmienok a absentuje právomoc komory pri odbornom pochybení lekára. Takúto kompetenciu mala Slovenská lekárska komora do roku 2004. Túto právomoc zdanlivo prevzal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, čo ale nie je to isté, nakoľko úrad vykonáva dohľad nad poskytovateľmi. Preto navrhujeme, aby komora ako výsledok registrácie vydala každému lekárovi licenciu na výkon povolania a aby mala možnosť túto licenciu lekárovi aj zrušiť, ak zistí zásadné odborné pochybenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ povedal na tlačovej besede po 29. sneme Slovenskej lekárskej komory v Žiline jej prezident Marián Kollár.
Mala by rozhodovať, kto bude pôsobiť v sieti poskytovateľov
Komora sa venovala aj problému odbornej stránky zabezpečenia zdravotnej starostlivosti v sieti poskytovateľov. Podľa Kollára základným kritériom pri obsadzovaní lekárov v rámci siete poskytovateľov by mali byť predovšetkým odborné medicínske potreby a predpoklady, a nie záujmy a predpoklady ekonomické.
„Preto by nemala byť zdravotná poisťovňa rozhodujúcim subjektom, ktorý bude rozhodovať o tom, kto a kde bude pôsobiť v sieti poskytovateľov, ale naopak, mala by to byť práve komora ako garant odbornosti a etiky výkonu povolania lekára,“ povedal Kollár.
Schválila aj Etický kódex lekára
Komora na výročnom sneme v Žiline schválila aj Etický kódex lekára a s ministerstvom zdravotníctva sa chystá rokovať o zriadení novej organizácie Lekárske služby prvej pomoci.
„Etickým kódexom lekára má Slovenská lekárska komora záujem deklarovať verejnosti, že v komore sú združení lekári, ktorí svoje povolanie vykonávajú dobre, eticky a zodpovedne. Nová organizácia Lekárske služby prvej pomoci by mala napomôcť pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku tak, že berie ohľad v prvom rade na pacienta, ale berie ohľad aj na lekára,“ dodal Marián Kollár.