Lekárnici chcú zrušiť vernostné systémy na receptové lieky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antibootiká, lieky
Foto: apoverlag.at

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Asociácia lekárnikov Slovenska žiada od novej vlády stabilizáciu v oblasti liekovej politiky ale aj podporu potrieb pacientov.

Vo svojej výzve pre poslancov a členov kabinetu pritom predstavila niekoľko návrhov a odporúčaní, ktoré by sa podľa nej mali stať súčasťou programového vyhlásenia.

Niektoré môžu byť riešené okamžite formou legislatívnych zmien, iné by sa mali stať súčasťou dlhodobej koncepcie.

Nižšia daň na lieky

Lieky
Foto: www.sxc.hu

V rámci zmien s okamžitou účinnosťou navrhujú lekárnici zrušenie vernostných systémov na receptové lieky, návrat k pôvodnému systému zabezpečovania očkovacích látok pre pacientov cez verejné lekárne, či zákaz účasti zástupcov zdravotných poisťovní v kategorizačnej komisii.

V strednodobom horizonte požadujú zmeny v generickej substitúcii, účinné obmedzenie dôsledkov reexportu liekov, ako i zriadenie nezávislého úradu pre reguláciu cien liekov.

Asociácia však novému kabinetu odporúča v liekovej oblasti aj úpravu, respektíve zníženie DPH na lieky, paralelné zavedenie registrácie systému reálnej spotreby liekov a zavedenie platieb v lekárňach podľa výkonu. V rámci celého rezortu by uvítala zvýšenie platieb za poistencov štátu i obmedzenie zisku zdravotných poisťovní, respektíve návrat zisku do systému zdravotnej starostlivosti.

Chýba stratégia liekovej politiky

Lieky,  lekáreň
Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein

Lekárnici vo svojej výzve upozorňujú, že v súvislosti s dlhodobou absenciou koncepcie stratégie liekovej politiky na Slovensku, nie je možné, aby jej existenciu a zameranie aj naďalej ovplyvňovali zámery a záujmy zdravotných poisťovní, finančných skupín, prípadne farmaceutických spoločností.

Podľa asociácie prišlo v uplynulých mesiacoch k mnohým anomáliám v oblasti liekovej politiky a verejného lekárenstva, ktoré významne poškodili záujmy nielen poskytovateľov ale hlavne pacientov.

Za tie označila napríklad zníženie všeobecnej dostupnosti lekárenskej starostlivosti, zhoršený prístup k prevencii, inovatívnej liečbe a rozvrat systému povinného očkovania.

Realitou je však podľa lekárnikov aj nedostatok zdrojov pre pokrytie potrieb pacientov a pre spravodlivé ocenenie zdravotníkov, ako i znevýhodnenie niektorých skupín obyvateľstva pri poskytovaní lekárenskej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať