Odporúčame:
Nobelovu cenu mieru získali bojovníčky za práva žien
Príslušníci jemenských kmeňov zostrelili armádne lietadlo
Sálihovi odporcovia zaútočili na základňu, zajali 30 vojakov
Profil aktivistky:
Tavakkul Karmánová má 32 rokov a ako novinárka bojuje za ľudská práva žien a slobodu tlače v Jemene. V piatok sa stala prvou ženou arabského pôvodu, ktorá dostala prestížne ocenenie za mier.
Nobelov výbor ocenil jej „vedúcu pozíciu v boji za práva žien, demokraciu a mier v Jemene za tých najťažších okolností“. Karmánová prestížne ocenenie venovala „všetkým aktivistom Arabskej jari“, ktorí vyšli do ulíc v afrických a blízkovýchodných krajinách.
Na OSN zároveň apelovala, aby bezodkladne konala a zastavila zásahy jemenskej vlády proti prodemokratickým demonštrantom.
„Prišli sme sem, aby sme povedali, že Alí Abdalláh Sálih a (sýrsky líder) Baššár al-Asad sú obaja kriminálnici a musia sa zodpovedať za svoje činy a byť súdení,“ povedala.
Podľa jej slov ľudia v Jemene žijú v biede a sú každodenne zabíjaní. To všetko len preto, že žiadajú demokraciu a spravodlivosť, zdôraznila Karmánová, pričom dodala, že tieto režimy sú „hrozbou pre medzinárodnú bezpečnosť“. „Vyzývame ich (OSN), aby sa zaoberali revolúciami v Jemene a Sýrii tak, ako sa zaoberali Líbyou,“ uviedla.
Karmánová plánuje v stredu v tejto súvislosti odovzdať list generálnemu tajomníkovi OSN Panovi Ki-munovi. Medzinárodný trestný súd tiež urgovala, aby konanie jemenskej vlády vyšetril.
Jemenská aktivistka Tavakkul Karmánová získala v októbri za svoje mierové úsilie Nobelovu cenu, ktorú si delí s libérijskou prezidentkou Ellen Johnsonovou-Sirleafovou a jej spolupracovníčkou Leymah Gboweeovou.
Spolu s ďalšími desaťtisícmi demonštrantov protestuje v jemenskej metropole Saná proti Sálihovmu režimu už celé mesiace. Krvavé zásahy vládnych síl zamerané na potlačenie protestov si od konca januára vyžiadali v krajine takmer 900 obetí a 25 000 zranených. Sálih, ktorý je pri moci 33 rokov, odstúpiť naďalej odmieta.