Kyberšikana v školách mieri aj na učiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Internet, počítač
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Podľa údajov spoločnosti Symantec, ktoré zverejnila vo svojej správe Norton Online Family, na školách sa objavujú nové druhy rizík spojené s digitálnymi technológiami. Ide najmä o zneužívanie sociálnych sietí a serverov ako napríklad YouTube na kyberšikanovanie učiteľov žiakmi, kedy žiaci vedome provokujú svojho učiteľa a v momente, keď mu dôjde trpezlivosť a začne jednať skratovo, si celú situáciu natočia na mobilný telefón a následne zverejnia na internete.

Až 20% opýtaných učiteľov má s takýmto konaním osobnú skúsenosť alebo poznajú učiteľa, ktorý niečo podobné zažil a viac než dve tretiny z oslovených tvrdí, že priateľstvom so študentmi na sociálnych sieťach sa vystavujú riziku a len jedna tretina má študentov ako priateľov. To je aj dôvod, prečo vyše polovice učiteľov potvrdilo, že komunikáciu medzi žiakmi a učiteľmi na sociálnych sieťach upravujú interné kódexy školy.

Syman
Foto: Symantec

Až 80 % učiteľov súhlasí s tým, že školy by sa mali viac venovať vzdelávaniu detí a študentov v oblasti internetovej bezpečnosti a tento názor zdieľa aj 70 % rodičov. Potom by sa nemali stávať situácie, že deti bez vedomia rodičov nakupujú on-line a využívajú platobné karty rodičov. Až tretina rodičov uviedla, že deti použili debetné alebo kreditné karty pre on-line nákupy aj bez ich súhlasu. Správa ďalej uvádza, že pokiaľ rodičia nastavia jasné pravidlá pre používanie internetu, výrazne obmedzia negatívne on-line skúsenosti svojich detí – takmer tri štvrtiny detí, ktoré sú na sociálnych sieťach uviedlo, že sa v rámci nich už stretli s komunikáciou, ktorá bola pre ne subjektívne veľmi nepríjemná, prípadne sa dokonca stali jej predmetom – a to aj vo forme videí, zachytávajúcich šikanu alebo ich zosmiešňovanie. Takmer 40% detí uviedlo, že pred rodičmi sa snažia utajiť, čo vlastne na internete robia.

Záver prieskumu Norton Online Family je jasný – rodičia musia venovať väčšiu pozornosť tomu, čo ich deti na internete robia, musia nastaviť jasné pravidlá pre jeho používanie a musia deti učiť, ako zvládať nátlakovú komunikáciu, s ktorou sa na sociálnych sieťach pravdepodobne skôr či neskôr stretnú.

V prieskume boli okrem dospelých oslovené aj deti vo veku od 8 do 17 rokov, pochádzajúce z 24 rozličných krajín. Dospelých respondentov bolo temer tritisíc, detí ešte o 1500 viac. Podrobnejšie informácie zo správy Norton Online Family nájdete tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať