Ktoré mesto vypúšťa najviac skleníkových plynov? Poznáme päť najväčších znečisťovateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COP29 Climate Summit
Bývalý americký viceprezident Al Gore hovorí o emisiách na klimatickej konferencii COP29 v piatok 15. novembra 2024 v Baku v Azerbajdžane. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa nových údajov pochádzajúcich z rôznych pozorovaní a tiež z umelej inteligencie, mestá v Ázii a Spojených štátoch produkujú najväčšie množstvo skleníkových plynov ovplyvňujúcich zmenu klímy. Dominuje čínsky Šanghaj, ktorý je najväčším svetovým znečisťovateľom spomedzi miest. Tieto údaje predstavili na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) COP29 v azerbajdžanskom Baku.

Spomenutý Šanghaj s 256 miliónmi ton skleníkových plynov produkuje väčšie znečistenie ako napríklad dohromady celá Kolumbia či Nórsko. Druhým najväčším znečisťovateľom spomedzi svetových metropol je japonské Tokio s 250 miliónmi ton skleníkových plynov. Nasledujú americké mestá New York (160 miliónov ton) a Houston (150) a prvú päťku uzatvára juhokórejský Soul (142).

Celkové znečistenie Zeme oxidom uhličitým a metánom vzrástlo o 0,7 % na 61,2 miliárd metrických ton, pričom krátkodobý, ale mimoriadne silný metán vzrástol o 0,2 %. Čína, India, Irán, Indonézia a Rusko zaznamenali najväčší nárast emisií od roku 2022 do roku 2023, zatiaľ čo Venezuela, Japonsko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty sa postarali o najväčší pokles znečistenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať