BANSKÁ BYSTRICA 25. júna (WEBNOVINY) – Intenzívne dažde spôsobili v pondelok večer vo viacerých obciach Banskobystrického kraja lokálne povodne, pri ktorých museli zasahovať aj hasiči.
Ako uviedol ich hovorca Erik Piater, prívalová voda spôsobila problémy v 25 obciach okresov Banská Bystrica, Brezno, Detva, Poltár a Rimavská Sobota.
Pri ich riešení zasahovalo 72 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), pričom najmä odčerpávali vodu z rodinných domov a podieľali sa na sprejazdnení komunikácií.
„Najvážnejšia situácia bola v obci Utekáč v okrese Poltár, ktorá bolo niekoľko hodín odrezaná od sveta v dôsledku zosuvu bahna a skál na cestu z oboch strán obce. O sprejazdnenie prístupovej cesty sa niekoľko hodín pokúšali príslušníci HaZZ spolu so správcom komunikácie, pričom zápasili aj s časom pre vznik vážneho úrazu v obci Utekáč. Krátko po 23:00 sa podarilo príslušníkom HaZZ dostať do obce ťažkou technikou, poskytli zranenej osobe predlekársku prvú pomoc a následne ju transportovali k vozidlu zdravotnej záchrannej služby,“ uviedol Piater.
Obrazom: V Brezne vyhlásili mimoriadnu situáciu
Pri Utekáči stále zasahujú hasiči, podľa Piatera sú pri obci poškodené mosty, cesty a v jarkoch sú autá, ktoré strhol silný prúd vody. V obci Čierny Balog bolo zasa treba načas preventívne evakuovať vyše 40 obyvateľov do miestnej školy.
Podľa vedúceho koordinačného strediska Integrovaného záchranného systému v Banskej Bystrici Juraja Tuhárskeho je aktuálne tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásený v 16 obciach kraja, mimoriadna situácia je v Brezne, Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár a Hucíne v okrese Revúca. Zranenia v súvislosti s povodňami zatiaľ neboli žiadne.
Vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity, evakuovali aj ľudí
Medzi Plešivcom a Tornaľou jazdia náhradné autobusy
V úseku medzi Plešivcom a Tornaľou premáva náhradná autobusová doprava. Dôvodom je podmytie trate.
Agentúru SITA o tom informoval Ján Keresteš z Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).
Vlaky môžu v tomto úseku meškať 40 až 60 minút, preto ZSSK odporúča cestujúcim pri ceste do Košíc využiť spojenia smerom cez Žilinu.
Náhradná autobusová doprava jazdí aj v úseku medzi Breznom a Tisovcom. Doprava medzi Kokavou nad Rimavicou a Utekáčom je prerušená a náhradná doprava zabezpečená nie je.
Cestujúci môžu získať všetky potrebné informácie o cestovaní vlakom na čísle Kontaktného centra 18 188, pri volaniach zo zahraničia na čísle +421 2448 58 188 s nepretržitou prevádzkou. Informácie poskytnú aj centrá ZSSK, osobné pokladnice ZSSK, no môžu písať aj na adresu info@slovakrail.sk. K dispozícii je aj stránka www.slovakrail.sk.
Ako pre agentúru SITA uviedol prednosta Obvodného úradu v Rimavskej Sobote Pavol Struhár, v dôsledku prívalových dažďov museli v obvode Rimavská Sobota vyhlásiť tretí stupeň povodňovej aktivity. Postihnuté boli najmä obce pri rieke Rimava – Kociha, Hrachovo, Rimavská Baňa, Klenovec, Hnúšťa, Rimavské Zalužany.
Najhoršia situácia bola podľa Struhára v obci Hucín v okrese Revúca, kde o 22:45 vyhlásili mimoriadnu situáciu a museli evakuovať približne 20 obyvateľov do kaštieľa. „V dôsledku vyliatia potoka Rybník im bolo poskytnuté náhradné bývanie,“ povedal Struhár.
Cesta medzi Veľkými Teriakovcami a Rimavskými Zalužanmi v okrese Rimavská Sobota bola v noci miestami pod vodou. Prívalová voda, ktorá sa liala z okolitých kopcov, zaplavila polia a mnoho domov. Voda a naplaveniny poškodili aj viacero plotov. Podľa vyjadrení jednej z obyvateliek Kocihy, voda prišla za chvíľu a miestami siahala až po pás. Navyše prúd z lesa zosunul na cestu svah, premávku riadili policajti. Cestu medzitým čistili privolané ťažké mechanizmy.
Ako Piater doplnil, intenzívna zrážková činnosť v noci spôsobila lokálne povodne vo viacerých obciach okresov Banská Bystrica, Brezno, Detva, Poltár a Rimavská Sobota. Veľké množstvo prívalovej vody spôsobilo problémy v 19-tich obciach Banskobystrického kraja. Na riešenie vzniknutých udalostí bolo v pondelok nasadených 65 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z Banskobystrického kraja, 29 kusov hasičskej techniky a pomoc občanom poskytlo aj 24 členov obecných hasičských zborov.
Pre povodeň vyhlásili mimoriadnu situáciu v Brezne
V Brezne, kde pre lokálne povodne platí od pondelka večera mimoriadna situácia, narobila voda najväčšie problémy v mestských častiach Starý Mazorník, Rohozná, Podkoreňová a na Lichardovej ulici v centrálnej časti mesta.
Ako pre agentúru SITA ďalej uviedla asistentka tamojšieho primátora Alena Šperková, voda zatopila viacero domov a garáží a niektoré úseky ciest vrátane cesty I/66 na východnom okraji mesta.
„Zasahovali všetky záchranné zložky v meste, odkláňala sa doprava z neprejazdných komunikácií, technické služby mesta odstraňovali prekážky, ktoré bránili odtoku vôd,“ uviedla Šperková.
Ako dodala, problém nerobí rieka Hron, ale voda s bahnom, ktorá sa do mestských častí liala z okolitých svahov. V meste naďalej zasadá krízový štáb.
Aj v Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár vyhlásili pre povodeň spôsobenú večerným prívalovým dažďom mimoriadnu situáciu. Ako informoval tamojší starosta Ján Chromek, prudká voda zničila časť miestnej komunikácie a hrozilo, že rozvodnená Rimavica zničí aj dva mosty vrátane mosta na ceste tretej triedy smerom na Hnúšťu.
„Museli sme odpáliť zábradlie na mostoch. Zatiaľ nikto nevie posúdiť v akom stave je podmočená komunikácia, pod ktorou sú aj inžinierske siete vrátane plynu. Železničná doprava medzi Kokavou a Utekáčom nepremáva,“ uviedol Chromek. Dodal, že povodeň tiež zaplavila približne 20 domov pozdĺž Rimavice a viacero záhrad. Mimoriadnu situáciu však už v utorok okolo 10:00 odvolali, tretí stupeň povodňovej aktivity stále platí.
Nočný dážď s vetrom spôsobil záplavy a strhával stromy v Prešovskom kraji
Nočný prudký dážď, na niektorých miestach so silným vetrom, spôsobil vo viacerých obciach Prešovského kraja miestne záplavy a postrhával stromy a konáre.
Najväčšie škody napáchala voda v okrese Vranov nad Topľou, kde sa dostala do pivníc domov, na polia a do záhrad. Niektoré obce hlásia aj škody na komunikáciách.
Hasiči odstraňujú z vozoviek popadané stromy. Agentúru SITA informovala operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Anna Hudáková. Nikto sa nezranil.
Miestne potoky sa vyliali z korýt v obciach Štefanovce, Ondavské Matiašovce, Holčíkovce, Hanušovce nad Topľou (okres Vranov nad Topľou), kde hasiči pomáhajú čerpať vodu z pivníc a odstraňujú nánosy bahna z vozoviek. Popadané stromy boli prekážkou na cestách v obciach Vyšný Mirošov (Svidník), Kochanovce (Bardejov), Roškovce (Medzilaborce), kde zasahujú hasiči od rána.
Starosta obce Štefanovce v okrese Vranov nad Topľou Peter Giboda bojoval so záplavami aj v sobotu. V utorok pre agentúru SITA uviedol, že tentoraz to bolo horšie, lebo zem už bola natoľko nasiaknutá vodou, že nevládala vstrebať viac vody a všetko stieklo do Štefanovského potoka. Voda sa vyliala uprostred dediny. Priesaky majú vo všetkých domoch.
V 20-tich domoch pomáhali čerpať vodu hasiči, v ostatných asi 30-tich si pomohli ľudia vlastnými prostriedkami. Na miestnej ceste na 250 metroch vytrhal prúd vody asfalt. Z rigolu v dĺžke 60 metrov vytrhlo kamene. Ľudia majú k domom podmyté lávky. Konáre a nánosy bahna natoľko znížili prietok, že sa voda vylieva z koryta aj napriek tomu, že už výrazne klesla jej hladina. V obci starosta v noci vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity. Ráno voda opadla a zmenil to na 2. stupeň. Podobne je to aj v iných obciach zasiahnutých nočnou búrkou a záplavami.
Búrkovú noc zažili obyvatelia na Gemeri
V Čoltove, Meliate a Gemerskej Panici likvidujú následky lokálnych povodní, ktoré vznikli v noci z pondelka na utorok po prietrži mračien.
Ako informovali starostovia týchto obcí, už zmenili tretí stupeň povodňovej aktivity na druhý. Vo všetkých sú však znečistené domáce studne, a tak vodohospodári vozia pitnú vodu obyvateľom v cisternách.
Ako uviedol starosta Čoltova, situácia sa zlepšila. „Pred dvoma hodinami nám zapli elektrinu. No ešte stále to tu vyzerá hrozne. Hasiči ešte stále ťahajú vodu z pivníc, zo studní, ktoré následne treba čistiť a dezinfikovať,“ hovorí starosta Čoltova Ján Hubay.
Doložil, že obyvatelia aj obec utrpeli veľké škody na majetku, ktorých výšku si momentálne netrúfa odhadnúť. Uviedol, že pri likvidácii následkov im pomáhajú dobrovoľníci z radov obyvateľov, ale aj miestne firmy. Podľa jeho slov odstraňovanie následkov potrvá ešte približne dva, tri dni.
Aj v maličkej obci Meliata dnes rozbehli práce na odstraňovaní následkov povodne. Pokojný potôčik pretekajúci cez obec sa zmenil na dravý živel, trhal asfalt a spôsobil veľkú škodu. „Asi šesťdesiat metrov dlhý úsek zmenil na tankodrom, takže sa tade nedá prejsť osobným autom z jedného konca dediny na druhý. Zo správy ciest poslali tri autá a bager a odstraňujú poškodený asfalt. Našou snahou je sprejazdniť tento úsek čo najskôr, aby v stredu tade mohol prejsť aspoň autobus,“ hovorí starosta Meliaty Bartolomej Beke.
Doložil, že v spolupráci s hasičmi ťahajú vodu zo znečistených studní. V stredu by ich mali vyčistiť a vydezinfikovať ešte približne desať. Obec už objednala u vodární dodávky pitnej vody v cisternách.
V Gemerskej Panici, ako informoval starosta Milan Majoroš, zatopilo okolo 50 domov, no už aj tu sa situácia zlepšuje. „V priebehu dňa sme ešte ťahali vodu z pivníc, odstraňovali naplaveniny na komunikáciách. Keďže v obci nie je vodovod a studne treba čistiť a dezinfikovať, objednali sme u vodární dovoz pitnej vody v cisternách,“ hovorí Majoroš. Doložil, že ešte potrvá niekoľko dní, kým sa život v obci vráti do normálu.