Väčšina sveta naďalej zlyháva v boji proti korupcii, pričom až 95 % krajín dosiahlo od roku 2017 len malý alebo dokonca žiadny pokrok. Vyplýva to z ostro sledovanej štúdie medzinárodnej mimovládnej organizácie Transparency International, ktorej výsledky zverejnili v utorok.
Nemajú kapacitu na ochranu ľudí
Štúdia uvádza, že vlády v krajinách, kde sa hojne vyskytuje korupcia, nemajú kapacitu na ochranu ľudí, pričom tam existuje vyššia pravdepodobnosť, že nespokojnosť verejnosti prerastie do násilností.
Šéf OSN Guterres varuje pred vládou bezprávia, v každom regióne trpia následkami konfliktov najmä civilisti
„Korupcia urobila náš svet nebezpečnejším miestom. Keďže vlády kolektívne nedokázali proti nej zakročiť, podnecuje nárast násilia a konfliktov a ohrozuje ľudí všade na svete,“ povedala predsedníčka Transparency International Delia Ferreira Rubio.
„Jediným východiskom je to, aby štáty urobili tvrdú prácu, vykorenili korupciu na všetkých úrovniach a zabezpečili, že vlády budú pracovať pre všetkých ľudí, nielen pre elitu,“ dodala.
Najlepšie obstálo Dánsko
Správa hodnotí krajiny na stupnici od „veľmi skorumpovanej“ s hodnotou 0 až po „veľmi čistú“ s hodnotou 100. Za vlaňajšok najlepšie obstálo Dánsko, keďže s 90 bodmi ho označili ako najmenej skorumpované. Nasledujú Fínsko a Nový Zéland s 87 bodmi.
Historické minimá
Vo východnej Európe sa korupcia naďalej považuje za stále nekontrolovateľnú, keďže mnohé krajiny dosiahli historické minimá. Predovšetkým Rusko štúdia vyzdvihla ako najmarkantnejší príklad vplyvu korupcie na mier a stabilitu. Kleptokrati v Rusku, ktoré získalo len 28 bodov, nazhromaždili veľké bohatstvo tým, že sľúbili lojalitu vodcovi Vladimirovi Putinovi výmenou za ziskové vládne zákazky a ochranu ich ekonomických záujmov.
Metsolová začala konanie o zbavení imunity dvoch europoslancov, ktorí figurujú v korupčnej kauze
Index hodnotil 180 krajín a území. Na chvoste rebríčka sa nachádzajú Somálsko (12 bodov), Južný Sudán a Sýria (zhodne po 13). Len osem krajín si vlani polepšilo, medzi nimi Írsko (77), Južná Kórea (63), Arménsko (46) a Angola (33).
Slovensku patrí 49. priečka s 53 bodmi.