Najrizikovejšie spoločnosti na Slovensku podnikajú v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Pri týchto firmách je najväčšia pravdepodobnosť, že svoje záväzky z obchodného styku si budú plniť po lehote, existuje zároveň vysoká možnosť, že sa zhorší ich finančná situácia, majú vyššie úverové riziko a stoja na hranici úpadku.
Firmy za vlaňajšok odviedli do štátneho rozpočtu na dani z príjmov vyše troch miliárd eur
Vyplýva to z analýzy rozloženia rizikovosti a stability podnikov v jednotlivých krajoch od spoločnosti Dun & Bradstreet. „Krachom je podľa prieskumu ohrozená v priemere každá šiesta firma na Slovensku. Najväčší podiel takýchto spoločností má sídlo v Bratislavskom kraji, kde je krachom ohrozená každá piata firma. V prípade Trnavského kraja je situácia podobná. Krachom je tu ohrozených 16,3 percenta firiem a teda každá šiesta firma podnikajúca v kraji,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Iba v prípade týchto dvoch krajov je pritom podiel rizikových spoločností nad celorepublikovým priemerom, ktorý je 15,88 %. S odstupom pár percentuálnych bodov sa nachádzajú firmy z Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Naopak, najvyšší podiel najstabilnejších firiem s vysokou pravdepodobnosťou spoľahlivého platenia záväzkov, nízkym úverovým rizikom a minimálnou pravdepodobnosťou úpadku podniká v Trenčianskom a Žilinskom kraji.
Dun & Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení.