BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) sa už pripravuje na kontrolu Slovenských elektrární (SE). Tú si vyžiadali poslanci Národnej rady SR, ktorí ju na podnet ministra hospodárstva Pavla Pavlisa schválili minulý týždeň. NKÚ v súčasnosti študuje verejné dokumenty o Slovenských elektrárňach. Chce si vyžiadať potrebné dokumenty aj od Fondu národného majetku SR a Ministerstva hospodárstva SR.
„Kontrolóri počas prípravnej fázy budú postup konzultovať so znalcami z oblasti financovania, rozpočtovania a problematiky stavebníctva,“ povedala pre portál vEnergetike.sk riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Iveta Bieliková.
Hospodárenie v Slovenských elektrárňach preverí kontrola
Slovensko chce od talianskeho Enelu doplatok za elektrárne
ALVEL predstavil nové smery vývoja jadrového paliva
Kontrolóri si v elektrárňach posvietia na dostavbu Mochoviec
Kontrolný úrad nateraz nevedel povedať, kedy by sa mohla kontrola v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny ukončiť. „Ide o veľký rozsah podkladov, týkajúcich sa právneho i finančného stavu Slovenských elektrární, preto teraz nie je možné hovoriť o dĺžke trvania kontroly,“ uviedla Bieliková. Podľa nej však podobné kontroly netrvajú kratšie ako tri až štyri mesiace.
Kontrolóri sa zamerajú na hospodárenie s financiami
Podľa pôvodných plánov by pritom taliansky Enel chcel predať podiel v Slovenských elektrárňach do konca tohto roka. Bieliková zatiaľ nevedela konkretizovať, kedy by sa mohla verejnosť s výsledkami kontroly oboznámiť.
„Niekoľko dní po prijatí uznesenia je o tom predčasné hovoriť. Kontrola môže byť časovo náročnejšia, alebo naopak menej časovo náročná, podľa predloženého rozsahu dokumentov, ktoré sa analyzujú. Posudzujú sa aj dokumenty, týkajúce sa rozhodnutia orgánov spoločnosti, najmä predstavenstva, dozornej rady,“ konštatovala pre portál vEnergetike.sk Bieliková.
Kontrolóri z NKÚ sa zamerajú na hospodárenie s finančnými prostriedkami v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. Plánovaná kontrola bude súvisieť s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa totiž nepozdáva neustále navyšovanie prostriedkov na dostavbu dvoch mochoveckých blokov, ako aj posúvanie termínov ich dostavby.
Kontrola vraj nesúvisí s predajom Enelu
Ministerstvo vylúčilo, že by pripravovaná kontrola súvisela s odpredajom akcií Slovenských elektrární, ktoré v súčasnosti pripravuje väčšinový akcionár, taliansky Enel.
Štát podľa Slovenských elektrární, ako minoritný akcionár spoločnosti, už má plnú moc dohliadať na jej manažment a má aj prístup k dokumentom a účtom, vrátane podrobnej Správy o stave dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.
„Slovenské elektrárne sú pripravené poskytnúť ďalšiu súčinnosť v prípade rozhodnutia NKÚ realizovať interný audit,“ reagovala po schválení uznesenia parlamentom hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.
Dostavba bloku sa nepresúva prvý raz
Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa mala podľa aktualizovaných termínov ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Ani tieto termíny však už s najväčšou pravdepodobnosťou nie sú reálne. Zhruba pred šiestimi rokmi sa pritom hovorilo o termínoch dostavby – koniec roka 2012 a jeseň 2013.
Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov. Ich dostavba si podľa ostatných informácií vyžiada 3,8 miliardy eur, čiže asi o jednu miliardu viac, ako sa pôvodne počítalo. Ani suma 3,8 miliardy eur zrejme nebude konečná. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 percent akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.
sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.