ARIZONA 9. januára (WEBNOVINY) – Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, ktorú v sobotu večer arizonského času postrelili do hlavy, sa stále nachádza v kritickom stave. Giffordsová sa ešte v sobotu v noci po operácii v nemocnici v arizonskom meste Tuscon na krátko prebrala a spoznala svojho manžela. Lekári ju momentálne udržujú v umelom spánku a sú v súvislosti s jej uzdravením optimistickí. Podľa nich je Giffordsovej prípad vzácny, pretože zvyčajne býva takého zranenie smrteľné. Informuje o tom britská BBC.
Útok na mítingu americkej kongresmanky Giffordsovej v Tuscone si v sobotu večer vyžiadal šesť mŕtvych a 12 zranených. Medzi obeťami strelca, 22-ročného Jareda Loughnera, je aj miestny federálny sudca a deväťročné dievča. Polícia medzitým potvrdila, že páchateľa sa podarilo zadržať vďaka dvom náhodným svedkom streľby, ktorí Loughnera zrazili na zem. Momentálne sa nachádza vo väzbe.
Jared Loughner pochádza z Arizony a podľa šerifa miestnej polície mal problematickú minulosť. Motív mladíkovho činu zatiaľ nie je známy a polícia predpokladá, že trpel duševnou chorobou. Zbraň, ktorou Loughner zaútočil, bola podľa policajtov držaná legálne. Šerif Clarence Dupnik tiež dodal, že útočník pravdepodobne nekonal sám a mal pri svojom čine komplica. Úrady preto pátrajú po druhom mužovi, ktorý by mohol byť do útoku zapojený. Polícia zverejnila fotografiu druhého podozrivého a požiadala verejnosť o pomoc pri jeho identifikácii.
Tragický incident sa odohral v priestoroch nákupného strediska, kde 40-ročná kongresmanka Demokratickej strany organizovala stretnutie s občanmi. Podľa výpovedí svedkov páchateľ mieril priamo na Giffordsovú, ktorú z tesnej blízkosti postrelil do hlavy. Zástupca úradu okresného šerifa Rick Kastigar odmietol špekulovať o tom, aké boli motívy útočníka. Hovorca univerzitnej nemocnice v Tuscone Peter Rhee uviedol, že kongresmanku zasiahla jediná strela, ktorá jej prešla cez mozog. Giffordsovú podľa neho po operácii presunuli na jednotku intenzívnej starostlivosti.
Útok v Tuscone odsúdili nový predseda Snemovne reprezentantov John Boehner, jeho predchodkyňa Nancy Pelosiová, ako aj prezident Spojených štátov Barack Obama, ktorý ho označil za „nevýslovnú tragédiu“ pre celú krajinu a „nezmyselný akt násilia“. K objasneniu incidentu má prispieť aj riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Robert Mueller, ktorého Obama v tejto veci vyslal do Arizony.