WASHINGTON 29. júla (WEBNOVINY) – Lídri americkej Republikánskej strany sa v piatok budú snažiť zachrániť svoj plán znižovania deficitu verejných financií po tom, ako konzervatívni poslanci v rámci strany plán odmietli a zvýšili tak neistotu v otázke, či sa podarí odvrátiť situáciu, v ktorej by americká vláda nebola schopná plniť svoje záväzky. Neschopnosť republikánskeho šéfa Snemovne reprezentantov Kongresu USA Johna Boehnera získať vo štvrtok dostatočnú podporu pre svoj plán ukázala na rozpory v rámci Republikánskej strany. To je prekážkou pre snahu o kompromis s demokratmi pri zvýšení zákonného limitu pre požičiavanie si americkej vlády.
Prezident USA Barack Obama tvrdí, že ak sa demokrati a republikáni nedohodnú, vláda nebude od 2. augusta schopná uhrádzať všetky svoje platby. Napriek upozorneniam na tvrdé ekonomické dopady sa zdá, že americkí poslanci sú rozdelení viac ako kedykoľvek v histórii, keďže konzervatívni republikáni žiadajú ukončenie nekontrolovaných vládnych výdavkov a demokrati sa snažia chrániť výdavky na sociálne programy.
Znakom rastúceho medzinárodného znepokojenia nad tým, že rokovania o zvýšení dlhu USA sú v slepej uličke, je aj článok čínskej štátnej tlačovej agentúry, podľa ktorého sa najväčšia ekonomika na svete stala rukojemníkom „nebezpečne nezodpovedných“ politikov. Peking ako najväčší zahraničný veriteľ USA opakovane vyzýva Washington, aby chránil dolárové aktíva. Odhaduje sa, že na čínskych devízových rezervách, ktoré sú v sume 3,2 bil. USD, sa dolárové aktíva podieľajú až 70 percentami.
Boehnerov plán, ktorý predpokladá redukciu výdavkov o zhruba 900 mld. USD a zvýšenie limitu pre požičiavanie si vlády na niekoľko mesiacov, určite odmietne demokratmi kontrolovaný Senát. Plán by však mohol zohrať svoju rolu pri konečnom kompromise. Neschopnosť Boehnera rýchlo presadiť svoj plán v republikánmi ovládanej Snemovni reprezentantov by mohla oslabiť jeho postavenie pri vyjednávaní s demokratmi. Líder demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid chce, aby sa limit pre štátny dlh USA zvýšil dostatočne na to, aby si vláda mohla požičiavať dlhšie ako do novembra 2012, kedy budú v krajine prezidentské voľby.
Republikáni v Snemovni reprezentantov sa majú stretnúť v piatok o 10:00 (16:00 SELČ), aby diskutovali o ďalšom postupe po tom, ako Boehner neprekonal opozíciu vo vlastnej strane a zrušil štvrtkové hlasovanie o svojom pláne. Veteráni amerických legislatívnych bojov sú však presvedčení, že dohoda sa nakoniec uzavrie, keďže Kongres bude pracovať aj cez víkend a poslanci už cítia napätie na finančných trhoch aj frustráciu obyčajných Američanov.