Koalícia neotvorí bojový front pri zmene programového vyhlásenia vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KOALÍCIA: Predstavenie členov novej vlády SR
Zľava: Predseda strany SaS Richard Sulík, predseda OLaNO Igor Matovič a predseda Sme rodina Boris Kollár Foto: SITA/

Zásadnejšie zmeny v programovom vyhlásení vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) v porovnaní s program kabinetu bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) zrejme nemožno očakávať. Po mesiaci vládnej krízy, kedy sa koalícia takmer rozpadla, nie je vôľa vládnych partnerov absolvovať ťažké a dlhé rozhovory o nových zámeroch.

Je pravdepodobné, že okrem vypustenia už splnených úloh z vládneho dokumentu, mohli by sa v ňom objaviť ciele súvisiace so zmierňovaním dopadov pandémie na najviac postihnuté sektory ekonomiky či nízkopríjmové domácnosti.

Premiér Heger nedávno na tlačovke povedal, že treba zapracovať veci, ktoré sa za rok udiali. „Čiže povedať skúsenosti z pandémie, aký to má vplyv na ďalší vývoj Slovenska a možno skonkretizovanie niektorých opatrení, ktoré vieme lepšie pomenovať v programovom vyhlásení vlády,“ uviedol.

Marian viskupic
Poslanec SaS Marián Viskupič. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Šéf finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS) portálu SITA.sk povedal, že koaličná zhoda je na aktualizácii programového vyhlásenia v zmysle vypustenia splnených bodov.

„Výnimku môžu tvoriť riešenia, ktorých potreba je vyvolaná pandémiou. Každý pridaný bod, samozrejme, musí prejsť spoločnou diskusiou a byť schválený na koaličnej rade,“ upozornil Viskupič.

Koalíciu zamestnajú dane a odvody

Poslanec uviedol, že ako jeden z pandemických bodov vládneho programu SaS navrhla zníženie celkového daňovo-odvodového zaťaženia. V SaS sú presvedčení, že efektívna forma pomoci je nechať peniaze v ekonomike, teda znížiť dane a odvody.

Ekonomické subjekty vedia podľa Viskupiča najefektívnejšie využiť finančné zdroje, ktorých sa nemusia vzdať v prospech štátu. Ďalším pozitívnym efektom by bola aj vyššia konkurencieschopnosť voči zahraničiu.

„Našou celkovou predstavou je prijatie ústavného zákona, ktorého cieľom bude postupné znižovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia. Prípadne zakomponovanie daňovej brzdy priamo do ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ povedal Viskupič.

Staronový program vlády na budúci týždeň

Šéf klubu Sme rodina Peter Pčolinský uviedol, že úlohou každého ministra je pripraviť aktualizáciu programu vlády.

„Budúci pondelok by mala koaličná rada rokovať o novom znení programového vyhlásenia. Je na každom ministerstve, aké priority si určí,“ vyjadril sa pre Webnoviny.sk.

Pčolinský pripomenul, že päť programových požiadaviek, ktoré mala Sme rodina v súvislosti s ukončením vládnej krízy, stále platia.

„Exekučná amnestia bola v pôvodom programovom vyhlásení, takže platí aj naďalej. Ostatné veci budú pravdepodobne vyriešené na najbližšej schôdzi parlamentu,“ doplnil poslanec.

Kozmetické zmeny vo vláde a aj v programe

Politológ Tomáš Koziak si myslí, že koalícia nebude mať záujem si situáciu sťažovať hľadaním zhody na inovovanom vládnom programe. „Nemajú na to ani dôvod. Vláda sa fakticky nezmenila. Došlo ku kozmetickým zmenám pri zostavení novej vlády. Ani po mocenskej stránke sa nič nezmenilo,“ poznamenal.

Navyše, z praktického hľadiska má súčasná koalícia podľa politológa príliš veľa rôznych starostí, aby mrhala svojím časom.

Podľa neho je možné skôr rátať s aktualizáciou vládneho programu v súvislosti s pandémiou. „Ale aktualizácia programu nebude predstavovať zásadnú zmenu,“ usúdil Koziak.

Politický otčenáš

V každom prípade je programové vyhlásenie najdôležitejší dokument každej vlády. Ide akoby o politickú modlitbu, ktorej naplnenie by mali mať ministri aj s premiérom denne na zreteli. Schválenie programu je zároveň aj vyslovením dôvery vláde v parlamente.

NR SR
Premiér Eduard Heger (OĽaNO). SITA

Prezidentka Hegerovu vládu vymenovala 1. apríla tohto roka. Kabinet má následne 30 dní na to, aby predstúpil pred poslaneckú snemovňu s programom. Problém získať dôveru zákonodarcov by vláda nemala mať. Pôvodne sa opierala o 95 poslancov.

Podporu Hegerovej vláde krátko pred jej menovaním svojím podpisom vyjadrilo 91 poslancov. Nepodpísali sa poslanci OĽaNO Martin ČepčekJuraj Gyimesi. Poslanci Za ľudí Miroslav KollárTomáš Valášek koalíciu opustili ešte počas Matovičovej vlády.

Doplní sa koaličná dohoda?

Zatiaľ nie je zrejmé, či sa bude meniť aj koaličná dohoda alebo, či sa chystá nejaký dodatok k nej. Doplniť by sa mohli napríklad pravidlá, ako komunikovať v prípade sporov.

Ukázalo sa však, že ani doteraz platná koaličná dohoda nezabránila konfliktu, ktorý takmer vyústil do rozpadu vládneho zoskupenia. Vlani dohodu podpísali okrem lídrov koalície aj poslanci parlamentu s výnimkou Miroslava Kollára.

Šéf klubu Sme rodina Pčolinský nevedel povedať, či sa zmení koaličná dohoda. „Takú informáciu nemám,“ podotkol. Poslanec Viskupič uviedol, že nie dôvod dohodu meniť.

Podľa Koziaka  by sa mohla upraviť v súvislosti so štýlom komunikácie koalície. „Je otázka, či nebudú chcieť niečo z memoranda o dobrom vládnutí včleniť do koaličnej zmluvy. To si osobne predstaviť viem. Asi bude chuť niektoré veci dostať do koaličnej zmluvy,“ dodal politológ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerMarián ViskupičPeter PčolinskýTomáš Koziak
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSme rodina