Koalícia dočasne vyriešila nezhodu o občianstve. Nehlasovala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matovič
Púšťanie žilou pripomína poslancovi Igorovi Matovičovi z frakcie Obyčajní ľudia koaličné riešenie zákona o štátnom občianstve. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – O trojici noviel, ktoré sa týkajú dvojakého občianstva, sa dnes v parlamente hlasovať nebude, keďže koaliční poslanci sa zatiaľ nedohodli, ako režim upraviť. Za koaličné riešenie, ktoré má opäť umožniť nadobudnúť cudzie občianstvo bez straty slovenského, odmietajú hlasovať poslanci z frakcie Obyčajní ľudia a prišli s vlastným pozmeňujúcim návrhom. Majú podporu opozície aj Radoslava Procházku z KDH. Hlasovať by sa malo zajtra o 11:30. Keďže sa vládni poslanci nedohodli, ako vzniknutú situáciu vyriešiť, zatiaľ sa nebude hlasovať ani o novele zákona o štátnom občianstve z dielne Smeru-SD, ani o novele o štátnej službe, ktorú pripravili poslanci za KDH. Novela Smeru-SD má umožniť, aby cudziu štátnu príslušnosť mohli bez straty slovenskej nadobudnúť ľudia, ktorí mali v cudzine aspoň pol roka evidovaný pobyt.

Proti rozhodnutiu odložiť hlasovanie protestoval líder Smeru-SD Robert Fico

Pre niektorých koaličných politikov sú niektoré stranícke záujmy dôležitejšie ako národnoštátne záujmy Slovenskej republiky, nazdáva sa predseda Smeru-SD Robert Fico. Reagoval na rozhodnutie koalície odložiť na štvrtok parlamentné hlasovanie. „Načo potrebujú noc? Potrebujú noc na to, aby sa vyhrážali, vydierali, kupovali niekoho, aby niekoho presviedčali?“ pýtal sa expremiér. Odpoveď podľa neho prinesie štvrtkové hlasovanie. Vládna štvorka nemá podľa Fica presne nastavené programové ciele a nevie, čo chce. „Sú pre nich dôležitejšie úzko stranícke záujmy,“ myslí si. Nazdáva sa, že pri hlasovaní o úprave dvojakého občianstva nejde o maličkosť, ale o „bariéru voči Orbánovi a jeho rozpínavej maďarskej politike“. Podotkol, že Smer-SD ponúka pri ochrane slovenských záujmov koalícii spoluprácu.

Členovia KDH chcú zasa dosiahnuť, aby ľudia s dvojakým občianstvom nemohli pracovať v silových zložkách a v štátnej správe. Elemér Jakab (Most-Híd) už predložil pozmeňujúci návrh, ktorým zo zoznamu povolaní vyhradených pre občanov len s jedným pasom vyškrtol prokurátorov. Toto pravidlo by sa podľa tohto pozmeňujúceho návrhu nemalo vzťahovať na všetky štátnozamestnanecké pomery, ale iba na tie, kde sa pracuje s prísne tajnými či utajovanými skutočnosťami.

Koaličné riešenie občianstva je ako púšťanie žilou, hovorí Matovič

Púšťanie žilou pripomína poslancovi Igorovi Matovičovi z frakcie Obyčajní ľudia koaličné riešenie zákona o štátnom občianstve. Najprv sa podľa neho dostaví opojenie, lenže o niekoľko rokov zistíme, že na južnom Slovensku žije dvestotisíc občanov Maďarskej republiky.

Matovičov pozmeňujúci návrh

Medzi nimi si podľa Matoviča bude maďarský premiér Viktor Orbán robiť kampaň. Zabrániť tomu chce predloženým pozmeňujúcim návrhom. Ním chce zrušiť koalíciou navrhovaný paragraf o tom, že Slovensko neuznáva nadobudnutie cudzieho občianstva, ak sa to stalo v rozpore s medzinárodným právom. Matovič chce zachovať súčasné pravidlo, aby občania SR mohli mať len jeden pas. Výnimkou budú ľudia, ktorí v cudzine aspoň rok žili, pracovali, študovali, podnikali alebo odtiaľ pochádzajú ich rodičia alebo prarodičia. Tí budú môcť získať cudzie občianstvo bez sankcie. Koaličný návrh označil Matovič za chorý zákon Mikuláša Dzurindu, podobne ako v súčasnosti platné znenie, o ktorom povedal, že je to „trochu chorý Ficov zákon“. Návrh Obyčajných ľudí je podľa neho kompromisom, ktorý má zabrániť, aby si Maďarsko privlastnilo slovenských občanov. „Títo ľudia sú jednoducho naši a nie sú Orbánovi,“ vyhlásil Matovič.

Predložený pozmeňujúci návrh podpísali okrem Obyčajných ľudí aj poslanci Smeru-SD a SNS

Matovič tiež pri tomto návrhu bude hlasovať spoločne s opozíciou. Na členov SNS apeloval, aby do parlamentu prišiel aj Ján Slota, aby sa nestalo, že kvôli jeho chýbajúcemu hlasu prejde koaličné znenie zákona. Viacero koaličných poslancov neskôr Matovičovi vyčítalo, že opozíciu vyzýva, aby nazbierala dostatok hlasov tak, aby neprišiel návrh koalície, ktorej je členom. Matovič si nemyslí, že jeho hlasovanie spolu s opozíciou bude porušením koaličnej zmluvy, ktorá zakazuje spolupracovať s opozíciou pri zásadných veciach. Líder Obyčajných ľudí argumentuje, že nikde nie je napísaný zoznam týchto zásadných vecí.

Poslancom Mosta-Híd odkázal, že o slovenských Maďarov sa treba starať nie tak, že im umožníme získať maďarské občianstvo, ale treba zabezpečiť, aby sa na Slovensku dobre cítili. „Ak ste vlastenci, musí vám záležať, aby sa tu cítili ako doma,“ adresoval členom Mosta-Híd.

Po Matovičovom vystúpení si poslanci vymenili niekoľko invektív

Gábor Gál (Most-Híd) na Matoviča vzrušeným hlasom naliehal, aby prenechal obhajobu záujmov voličov Mosta-Híd na nich a staral sa o svojich voličov. Tiež mu vyčítal, že sa spája s ľuďmi, na ktorých pred voľbami „kydal“. „Akokoľvek nás budete provokovať, cítime sa tu doma. Nám je jedno, čo si o tom myslíte,“ podčiarkol Elemér Jakab (Most-Híd) Peter Kalist (SaS) parafrázoval Matoviča a povedal, že ak jeho pozmeňujúci návrh prejde, bude platiť „chorý Matovičov zákon“. Matovič zasa Martinovi Padovi odkázal, že v tejto veci nemá zdravý rozum. Jeden z autorov novely Pavol Kubovič vo svojom vystúpení vyhlásil, že ak poslanci Matovičov pozmeňujúci návrh schvália, autori svoj zákon z rokovania stiahnu.

Bugár
Foto: SITA/Michal Svítok

BUGÁR: Ak Matovič neustúpi, budeme ho považovať za opozíciu

Za opozičného poslanca bude šéf Mosta-Híd Béla Bugár považovať lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča, ak zajtra spoločne s hlasmi SNS a Smeru-SD presadí pozmeňujúci návrh ku koaličnej novele zákona o štátnom občianstve. „Nemáme inú možnosť, stiahneme návrh zákona s tým, že tým pádom budeme považovať pána Matoviča za opozičného poslanca,“ povedal dnes Bugár novinárom po stretnutí koaličných lídrov.

Bugár sa nazdáva, že spoločné hlasovanie koaličných a opozičných poslancov by bol príliš vážny precedens. „Hocikedy hociktorý poslanec sa odvolá na tento precedens a povie, ja som sa takto rozhodol. To je nebezpečné pre koalíciu,“ argumentoval Bugár. Ak Matovič nechápe, že spoločné vládnutie znamená aj veľké množstvo kompromisov a zodpovednosť, podľa Bugára nepatrí do politiky. Ak by mal predseda Mosta-Híd v klube podobného poslanca, ako je Matovič, vážne by si s ním pohovoril, toto je však záležitosť klubu SaS. „Takýto poslanec je nezodpovedný a by som s nim mal veľmi vážny rozhovor o tom, že ja si neželám takého poslanca v klube,“ podotkol.

Kritiku vzniesol Bugár aj na Procházku

Problém vidí Bugár aj pri poslancovi KDH Radoslavovi Procházkovi, ktorý deklaruje podporu Matovičovmu návrhu. Procházka sa nazdáva, že deklaratórne vyhlásenie o neúčinnosti cudzieho zákona nemá žiaden vplyv a v slovenskej legislatíve nemá čo hľadať. „Kádéhákom tiež tvrdíme, že by mali určitým spôsobom vysvetliť pánovi Procházkovi, ako sa vládne,“ poznamenal.

Pre Matoviča je problém občianstva natoľko principiálny, že pri ňom neustúpi. „Ak ma niekto bude nútiť hlasovať proti svojmu svedomiu, tak z koalície vystupujem. Pre mňa je to základná otázka. Potom by som bol nezávislý poslanec,“ tvrdí. Líder Obyčajných ľudí novinárom povedal, že koalícia bola blízko definitívnej dohody. „Dostal som takú ponuku, že keď tam pridáme jeden odstavec, tak je možné, že by nám to koalícia podporila. Nakoniec s tým nesúhlasil Most-Híd. Politika zvíťazila,“ popísal situáciu Matovič. Napriek tomu si myslí, že situácia sa zlepšuje a napokon sa vyrieši. „Určite sa to posunulo k lepšiemu – jeden Otčenáš, jeden Zdravas a bude to v poriadku,“ navrhol riešenie koaličnej krízy.

Podľa Bugára bol Matovičov návrh o stiahnutí novely z rokovania, čo by však nič neriešilo. „Čo to rieši? O dva mesiace bude taký istý zákon s takým istým problémom,“ povedal Bugár.

Bugár odmietol spájanie hlasovanie o občianstve s voľbou generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska. „Neviem, ktorý egreš vypúšťa takéto informácie. (…) My budeme hlasovať tak ako sme sa dohodli – za pani Zemkovú,“ zakončil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičJán SlotaRobert FicoViktor Orbán