Viečka z fliaš od nápojov už nejde ľahko odstrániť, v prípade Slovenska však existuje jedna výnimka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Example of older model and new cap attached to plastic bottle, connected to the neck of the bottle by solid tab attached to safety ring.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Viečka z fliaš od nápojov už nejde len tak ľahko odstrániť. V stredu 3. júla nadobúdajú účinnosť zmeny v zákone o odpadoch, ktoré výrobcom prikazujú púšťať do obehu plastové a kompozitné nápojové obaly len s viečkami, ktoré sú pripevnené k fľaši aj po jej otvorení.

Ľuďom nariadenie nevyhovuje

Nová legislatíva platí pre všetky členské štáty Európskej únie a jednotlivé krajiny ju museli implementovať. Riaditeľka komunikácie organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI – PAK Katarína Kretter informovala, že cieľom je prispieť k znižovaniu vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie. Dodala však, že ľuďom toto nariadenie v praxi nevyhovuje.

Bežne sa stretávame s názorom, že spotrebiteľom pripevnené vrchnáky znižujú komfort pri pití. Chápeme zníženie pohodlia, ale z vlastných analýz litteringu, ktoré ENVI – PAK robí na pravidelnej báze, vieme, že v prírode naozaj končilo množstvo týchto plastových vrchnákov, takže veríme, že príroda bude v konečnom dôsledku benefitovať z tohto nariadenia,“ uviedla Kretter.

Ďalej vysvetlila, že výrobcovia sú zodpovední za celoživotný cyklus svojich výrobkov, a to aj vtedy, keď sa stanú odpadom.

Výnimku má mlieko

Aj im záleží na tom, aby obaly, vrátane viečok, boli zrecyklované a neskončili na skládke. Týmto krokom sa tá šanca opäť o niečo zvýši. Viečka sú v rámci recyklácie tiež hodnotným materiálom. Využívajú sa napr. na výrobu inštalatérskych trubiek, paliet, kontajnerov, krabíc a ďalších produktov,“ povedala.

Pri zavádzaní neodnímateľných viečok na fľašiach bude mať na Slovensku výnimku mlieko. „Hoci sa toto európske nariadenie naprieč úniou vo všeobecnosti týka nápojových obalov – teda konkrétne plastových a kompozitných obalov na tekutiny, v slovenskej legislatíve sa stretneme s výnimkou práve pri obaloch z mlieka. V rámci slovenskej legislatívy nie sú totiž vnímané ako nápoje. Napriek tomu, že sa pijú, sú považované za potravinu,“ priblížila Kretter.

Výrobcom mlieka a mliečnych výrobkov však odporučila, aby taktiež uprednostnili pripevnenie viečka k fľaši, a tak predišli problémom v rámci jednotného európskeho trhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Kretter
Firmy a inštitúcie ENVI - PAKEU Európska únia