Klausa kritizujú, amnestie boli darčekom pre priateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vaclav klaus
Foto: SITA/AP

PRAHA 3. januára (WEBNOVINY) – Český prezident sa stal vo štvrtok terčom kritiky pre svoju nedávnu masovú amnestiu udelenú tisíckam trestancov vrátane viacerých osôb odsúdených za podvody.

Klaus k tomuto kroku pristúpil pri príležitosti 20. výročia vyhlásenia nezávislej Českej republiky. Amnestia sa týka okolo 7400 uväznených Čechov ale aj viacerých tých, ktorých ešte neodsúdili a sú len obvinení.

Každá amnestia by mala mať transparentnú filozofiu. Ale v tomto prípade ju neviem nájsť,“ vyhlásila šéfka českého Najvyššieho súdu Iva Brožová.

České médiá vo štvrtok priniesli detailnejšie informácie o najkontroverznejších prípadoch prepustených väzňov alebo zastavenia trestných stíhaní. Je medzi nimi aj prominentný podnikateľ Tomáš Pitr, ktorého stíhali za daňové podvody ako aj niekdajší šéf českého futbalového zväzu František Chvalovský podozrivý zo sprenevery 60 milión eur.

Prezidentský kandidát Českej strany sociálne demokratickej Jiří Dienstibier mladší to označil za Klausov „darček svojim priateľom z oblasti ekonomiky z 90. rokov.

Klaus amnestiu udelil prvýkrát za svoje dve funkčné obdobia. Klausov mandát prezidenta sa skončí 7. marca, ale už 11. januára majú ľudia v prvej priamej voľbe voliť jeho nástupcu. Favoritmi sú niekdajší šéf úradníckej vlády Jan Fischer a takisto bývalý premiér Miloš Zeman.

Opozícia sa pokúsi odvolať vládu

Česká opozícia sa už po ôsmy raz pokúsi odvolať vládu premiéra Petra Nečasa. Dôvodom je tento raz odsúhlasenie hromadnej amnestie z dielne prezidenta Václava Klausa zo strany samotného Nečasa.

Za najnovším pokusom o vyslovenie nedôvery stojí opäť opozičná Česká strana sociálne demokratická (ČSSD) pod vedením jej predsedu Bohuslava Sobotku, ktorý podľa vlastných slov považuje za „škandalózne, že amnestia oslobodí aktérov veľkých hospodárskych káuz“.

Na odvolanie Nečasovej vlády bude musieť opozícia v 200-člennej dolnej komore parlamentu zozbierať najmenej 101 hlasov. Nečasova vládna koalícia disponuje len 98 hlasmi, podporuje ju však aj niekoľko nezávislých. Podľa politológov je aj najnovší pokus o vyslovenie nedôvery odsúdený na neúspech.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jan FischerMiloš ZemanVáclav Klaus