Kiska v prejave nehovoril o korupcii, kritizuje politológ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Prezident SR Andrej Kiska (uprostred vpravo) počas vystúpenia so správou o stave Slovenska v rámci prebiehajúcej 53. schôdze NR SR. Bratislava, 18. jún 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Štvrtkový prejav prezidenta Andreja Kisku v parlamente „postrádal explicitné pomenovanie korupcie ako najväčšieho problému tejto krajiny“. Pre agentúru SITA to povedal politológ Ján Baránek. Politológovi tiež chýbalo, že prezident nepomenoval explicitne, že oligarchovia sú tí, ktorí generujú túto korupciu a majú svojich zástupcov v parlamente a vo vláde.

Politológ ocenil napadnutie Fica v téme Ruska

Andrej Kiska je rok prezidentom, ako hodnotíte jeho pôsobenie vo funkcii?

Ako tiež Baránek povedal, nevšimol si, že by v prezidentovom prejave vôbec zaznelo slovo korupcia. „Ak prezident na jednej strane hovorí, že slová a symboly sú v dnešnom svete veľmi dôležité, sám túto možnosť nevyužil, lebo korupciu explicitne nezadefinoval ako najväčší problém Slovenska. Som prekvapený, prečo sa tejto téme vyhol,“ povedal Baránek, no dodal, že Kiska si správne vybral témy ako zdravotníctvo, školstvo, obrana, zahraničná politika, rómske témy či vymožiteľnosť práva.

Politológ tiež ocenil, že prezident povýšil spravodlivosť ako pojem nad formalizmus zákonov. To bola podľa Baránka najsvetlejšia chvíľa prezidentovho prejavu, ktorou sa odlíšil od svojich predchodcov.

Ako dôležitý fakt Baránek vníma to, ako prezident pri konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou zadefinoval, že vo vzájomných rokovaniach s Ruskom nie je možné dosiahnuť úspešný výsledok, no úspešné výsledky sú viazané len na postup EÚ. To je bod, kde prezident podľa Baránka najviac napadol predsedu vlády Roberta Fica. Baránek súhlasí aj s postojom Kisku k otázke imigrantov, keďže prezident oddelil ekonomických imigrantov od utečencov, ktorí sú ohrození na živote, kde sa priklonil k humánnemu zaobchádzaniu.

Baránek ocenil pozornosť, ktorú venoval súdnictvu

Politológ súhlasí aj s posilnením spolupráce s krajinami Visegrádskej štvorky (V4). Ako Baránek dodal, treba si uvedomiť, že s minimálne dvoma krajinami V4 – Českou republikou a Maďarskom, zdieľame históriu a sú tu kultúrne či rodinné väzby. Ako dodal, vo svetle problému s utečencami sa možný spoločný postup V4 môže stať účinnejším, ako keby každá krajina postupovala sama.

Prezident sa vo štvrtok venoval aj kritike súdnictva. Baránek dodáva, že bežný občan sa dostane do styku so súdmi pomerne málo, no súdnictvo je jeden z pilierov demokracie. Pozornosť, ktorú prezident venoval súdnictvu, je podľa Baránka oprávnená a relevantná.

„Ak prezident hovorí o potrebe vrátiť občanovi dôveru v štát, to znamená v prvom rade aj vrátiť dôveru v súdnictvo,“ tvrdí Baránek. Prezident podľa Baránka oprávnene konštatoval aj nedostatočné výdavky v obrane, keďže nevynakladáme čiastku, ktorú sme sa zaviazali dávať pri vstupe do NATO a sme dlžníkom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaJán Baránek