V španielskom regióne Katalánsko sa pred siedmimi rokmi, presne 1. októbra 2017, konalo kontroverzné referendum o nezávislosti. Nedopadlo však tak, ako si organizátori tejto akcie i podporovatelia samostatnosti tejto bohatej oblasti Španielska predstavovali.
Protesty prerástli do násilia
Katalánsko je naďalej súčasťou Španielska a jeho lídri dokonca podporujú súčasnú španielsku vládu.
Dánsko si pripomína 35. výročie od uznania registrovaných partnerstiev rovnakého pohlavia
Spomenuté referendum o nezávislosti Katalánska zorganizované administratívou vedenou Carlesom Puigdemontom sa konalo 1. októbra 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.
Niekoľko dní po zverejnení jeho výsledkov separatisti deklarovali nezávislosť provincie na Španielsku. Madrid vyslal políciu v snahe zastaviť referendum, proti čomu sa postavili protesty, ktoré prerástli do násilia.
Amnestia mala širšie pozadie
Katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť 27. októbra 2017, ale nezískal žiadnu medzinárodnú podporu. Puigdemont a niekoľko ďalších vysokých predstaviteľov neskôr zo Španielska utieklo. Stovky či tisíce ľudí v Katalánsku čelili hrozbe trestného stíhania v súvislosti s referendom alebo protestmi a Puigdemont a ďalší lídri boli roky v zahraničí.
Dlhé roky to mali katalánski predstavitelia v Španielsku nahnuté. Až tento rok koncom mája schválil španielsky parlament kontroverzný zákon o amnestii pre stovky katalánskych separatistov zapojených do pokusu o usporiadanie referenda v roku 2017.
Amnestia pre Kataláncov mala širšie pozadie. Pre premiéra Pedra Sáncheza bol zákon politická nevyhnutnosť. Sánchez súhlasil s amnestiou pre katalánskych separatistov, aby si zabezpečil podporu dvoch katalánskych separatistických strán po tom, čo minuloročné júlové parlamentné voľby priniesli patovú situáciu. Vďaka podpore Kataláncov sa tak dokázal udržať pri moci.