BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Vláda rokovala na svojej 35. schôdzi v Zrkadlovej sále historickej budovy Úradu vlády, pretože sa na nej zúčastnili aj zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a šéfovia samosprávnych krajov.
Vláda si osvojila návrh na zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov v roku 2013. Novelu pripravil parlamentný výbor pre financovanie a rozpočet, vznikol na základe širokej politickej podpory všetkých poslaneckých klubov.
Podľa schváleného návrhu novely zákona budú mať v roku 2013 rovnaký plat ako v roku 2011 a 2012. Novela sa vzťahuje na poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu, generálneho prokurátora, verejného ochrancu práv, vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy a štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii na ministerstvách. U poslancov zostanú aj paušálne náhrady na úrovni roku 2011. Návrh zákona predpokladá úsporu výdavkov štátneho rozpočtu na úrovni 1,5 milióna eur.
Kabinet prerokuje valorizáciu platov sudcov
Návrh zatiaľ nerieši zmrazovanie platov sudcov, ale aj tých by sa toto opatrenie malo dotknúť. Dohodli sa na tom predstavitelia súdnej moci, rezortu spravodlivosti na rokovaní u predsedu parlamentu Pavla Pašku.
Novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá zmrazuje platy politikov, prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní na decembrovej schôdzi. Počas druhého čítania k nej predloží predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej pozmeňujúci návrh, ktorý zmrazí aj platy sudcov.
Dočasné zmrazenie platov sudcov prvý raz podporili aj sudcovské rady v obvodoch viacerých krajských súdov. Podľa predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej môže aj podľa staršieho verdiktu ústavného súdu dôjsť k takémuto zmrazeniu platov za splnenia dvoch podmienok – ak si to vyžaduje hospodárska situácia v štáte a ak je zmrazenie platov ohraničené konkrétnym časovým obdobím.
Obrazom: Vláda zasadla v Zrkadlovej sieni, pridal sa aj ZMOS
Ministri, pod ktorých rezorty spadá čerpanie eurofondov využívaných územnou samosprávou, majú do konca roka zabezpečiť dofinancovanie všetkých oprávnených výdavkov, ktoré boli predložené v žiadostiach o platbu do 31. augusta tohto roka.
Uzniesla sa na tom vláda, ktorá vzala na vedomie správu o niektorých problémoch v oblasti územnej samosprávy a návrhy na ich riešenie. Ministri majú odstraňovať administratívne bariéry pri uskutočňovaní projektov z fondov EÚ.
V regionálnom operačnom programe (ROP), ktorý slúži na odstraňovanie medziregionálnych a vnútroregionálnych rozdielov, je 1 828 828 151 eur. Program má k 30. septembru zazmluvnených 1 873 projektov v hodnote 1 597 610 784,70 eura. Z toho sa vyčerpalo 1 022 021 483,35 eura, čo je 63,97 percenta zo zazmluvnených zdrojov. To predstavuje takmer 56 percent zo zdrojov ROP.
Okrem toho majú ministri podľa vládneho uznesenia splniť aj ďalšie povinnosti. Napríklad minister financií musí do 15. decembra predložiť návrh novely zákona o dani z príjmov tak, aby príjmy obcí a vyšších územných celkov a ich rozpočtových organizácií z predaja ich majetku boli od dane oslobodené už pri podaní daňového priznania za rok 2012.
Novela nariadenia vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve sa má novelizovať tak, aby pre rok 2013 platili pre rozdeľovanie výnosu dane z príjmov územnej samospráve údaje o počte obyvateľov platné pre rozdeľovanie dane v roku 2012.
Daň z predaja nehnuteľností je podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska a primátora Nitry Jozefa Dvonča už dlhodobým problémom, ktorý trápi samosprávy. Napríklad „predáme pod diaľnicou časť územia a je to spoplatnené daňou“, alebo „zamieňame majetok medzi samosprávami“.
Šéf rezortu pôdohospodárstva má napríklad predložiť riešenie na dorovnanie regionálnych alokácií v súlade so schváleným plánom Regionálneho operačného programu (ROP). V júni rezort avizoval, že obce a mestá zrejme získajú prostriedky na pokrytie nákladov spojených s rekonštrukciami škôl. Samosprávam totiž chýba ešte stále viac ako 117 mil. eur, keďže za prvej Ficovej vlády sa v rámci ROP uzavreli zmluvy na projekty vo väčšej sume ako mal samotný program k dispozícii.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa preto dohodlo s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ako aj so samosprávnymi krajmi a príslušnými ministerstvami na realokácii prostriedkov v rámci ROP. Zadlžené mestá a obce tak dostanú prostriedky, ktoré mali byť pôvodne určené na rozvoj cestovného ruchu regiónov.
Nákladná doprava musí opustiť cesty 2. a 3. triedy
Ministri vnútra a dopravy majú preskúmať možnosť legislatívnej úpravy obmedzenia tranzitu nákladných vozidiel na cestách II. a III. triedy. „Kamióny nám ničia cesty, ktoré nie sú prispôsobené na takéto veľké váhy,“ zdôvodnil predseda vlády Robert Fico. Predstavitelia samospráv ho údajne informovali o desiatkach petícií podpísaných tisíckami ľudí, „ktorí robia všetko pre to, aby na svojich cestách nemuseli stretávať takúto ťažkú techniku“.
Predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda SK8 Tibor Mikuš označil túto tému ako životne dôležitú. Kamiónová doprava totiž podľa neho neohrozuje len majetok ale aj zdravie občanov. Okrem toho menované rezorty zabezpečia pravidelné a efektívne policajné kontroly, týkajúce sa dodržiavania obmedzení prejazdov nákladnej dopravy.
Jozef Dvonč na záver uviedol, že dnes prijaté uznesenia pomôžu samosprávam naplniť úlohy z memoránd o šetrení, ktoré predstavitelia ZMOS a SK8 podpísali v priebehu minulého mesiaca. Úsporné opatrenia sa podľa neho nebudú dotýkať len úradov, „budú sa dotýkať aj mestských organizácií, možno aj tlaku na dodávateľské organizácie“.
Ministra schvália aj premiérovu návštevu Rumunska
Kabinet v stredu schválil aj účasť vládnej delegácie, ktorú povedie premiér Robert Fico, 22. a 23. novembra na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady.
Rokovanie bude výhradne o viacročnom finančnom rámci EÚ na roky 2014 až 2020. Po dosiahnutí dohody v Európskej rade sa uskutočnia rokovania s Európskym parlamentom. Slovensko má záujem, aby sa rokovania ukončili do konca roku 2012, pretože inak by bolo ohrozené čerpanie fondov EÚ od 1. januára 2014.
Predseda vlády Robert Fico pôjde 27. novembra na oficiálnu návštevu Rumunska, na ktorú ho pozval premiér Rumunska Victor Ponta. Počas návštevy sa uskutočnia bilaterálne rozhovory, potom Fica príjme prezident Rumunska Traian Basesco, ako aj predstavitelia rumunského parlamentu – predseda senátu Crin Antonesco a predseda snemovne poslancov Valeriu Zgoneo.