- aktualizované 25. júna 18:14
Južnú Moravu vo štvrtok zasiahli silné búrky a objavilo sa aj tornádo. Veterný vír, ktorý sa prehnal Břeclavskom a Hodonínskom, zanechal veľké škody. Ako informuje spravodajská televízia ČT24, polícia má potvrdených päť obetí a desiatky zranených.
Smrtiace tornádo nás minulo len o desiatky metrov. Dokazujú to zábery zo slovenskej strany hranice (video)
Počas búrok a tornáda prišla po páde železnej konštrukcie o život aj žena zo Slovenska. Prešovčanka zomrela v obci Lužice (okres Hodonín), mieri za ňou aj zvyšok rodiny.
Tornádo na južnej Morave zabíjalo a spustošilo niekoľko obcí, fotografie približujú apokalypsu
„Podľa našich zistení bola mladá žena, ktorá zahynula pod kovovou konštrukciou, pôvodom Prešovčanka, žijúca v Českej republike. Jej ešte nenarodené bábätko náraz kovovej konštrukcie tiež neprežilo. Martina bola dcérou známeho hudobníka, Františka Cmara zo skupiny Mloci,“ uvádza prešovský Korzár. Pre denník túto informáciu potvrdil aj otec obete.
V oblasti je podľa TN.cz zhruba tisíc záchranárov. Minister vnútra Jan Hamáček informoval, že v teréne je približne 550 hasičov, vrátane dvoch tímov s ťažkou technikou, 56 ľudí záchranného útvaru i dvoch tímov USAR (tímy na vyhľadávanie a záchranu osôb v zastavaných územiach, pozn. SITA), ktoré majú po 36 členov. V postihnutej oblasti zasahovalo podľa vicepremiéra aj takmer 600 policajtov, aktuálne ich je nasadených 250. Pomáha aj 20 vojakov s technikou a ďalších 150 je pripravených okamžite nastúpiť.
Šok a zúfalstvo v Česku či žijúce peklo, opisujú pustošiace tornádo zahraničné médiá
Prijať zranených podľa požiadaviek českej strany je pripravená aj Univerzitná nemocnica v Bratislave. Rovnako sú pripravené prijať pacientov aj nemocnice v Myjave, Skalici a Malackách. Informuje o tom slovenské ministerstvo zdravotníctva vo svojom profile na sociálnej sieti.
Autá vietor odhadzoval k domom
Vír spôsobil najväčšie škody v obciach Lužice, Moravská Nová Ves a Mikulčice. Polovica obce Hrušky zrovnaná so zemou, uviedol pre Novinky.cz zástupca tamojšieho starostu s tým, že autá vietor odhadzoval k domom a kostol skončil bez strechy.
Búrky na Morave zasiahli aj severozápad Slovenska, bez elektriny sú tisíce domácností
Hraničný priechod s Českou republikou Kúty – Brodské na úseku diaľnice D2 je prejazdný obojsmerne. Informovala o tom bratislavská polícia na svojom profile na sociálnej sieti.
Polícia zároveň upozorňuje vodičov na zvýšenú hustotu nákladnej dopravy v smere do Bratislavy a s tým súvisiacu tvorbu kolón.
Priechod s Českou republikou na diaľnici D2 bol neprejazdný od štvrtka. Jeho uzávierka súvisela s následkami silnej búrky, ktorá sa vo štvrtok prehnala územím Českej republiky neďaleko hraníc so Slovenskom.
V Hodoníne sú popadané drôty a časť domácností je bez elektriny. „Máme tu sto až 120 poškodených domov, z ktorých nemalá časť pôjde k zemi. Nerobím si ilúzie a myslím si, že veľa tých objektov nebolo poistených, veľa ľudí sa tak dostane do veľkých komplikácii,“ uviedol starosta obce Lužice pre Českú televíziu.
Hasiči v okresoch Břeclav a Hodonín riešili stovky udalostí, telefóny na tiesňovej linke boli zahltené. Hasičský záchranný zbor Juhomoravského kraja na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter pred polnocou informoval, že nasadených je 194 jednotiek a 267 kusov techniky. „Vyhlásili sme zvláštny stupeň poplachu. Zriaďujeme krízový štáb a plánujeme pomoc z radov z iných krajov,“ informovali hasiči vo štvrtok večer.
Poškodený je aj Zámok Valtice, ktorý sa nachádza na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tornádu sa mu síce vyhlo, ale bičovala ho búrka, krúpy, dážď a vietor.
„Keď vidím, ako dopadli inde, tak si myslím, že tie škody zase nie sú tak strašné, aj keď si myslím, že pôjdu do miliónov korún,“ povedal českému Radiožurnálu kastelán Richard Svoboda a dodal, že sa bude musieť vymeniť strešná krytina, znova zaskliť okná a opraviť fasádu a ozdobné prvky.
Hamáček: Pohľad ako z apokalypsy
Extrémne počasie na Břeclavsku a Hodonínsku, ktoré zahŕňalo aj krúpy veľké ako tenisové loptičky, zanechalo postihnuté miesta v katastrofickom stave.
Tornádo, ktoré sa vo štvrtok prehnalo južnou Moravou, malo silu F3 až F4. Pre spravodajský portál TN.cz to uviedla meteorologička Dagmar Honsová. Pri určovaní sily tornáda je rozhodujúca rýchlosť vetra a rozsah spôsobených škôd.
Sila tornáda sa určuje podľa takzvanej Rozšírenej Fujitovej stupnice, pričom F0 je najslabšie a F5 najsilnejšie.
„Vyzerá to tak, že tornádo malo rýchlosť 200 kilometrov za hodinu, čo by znamenalo silu F3. Škody sa ešte budú vyčísľovať, ale vyzerá to skôr na silu F4,“ povedala meteorologička. Pri sile F4 dosahuje rýchlosť vetra viac ako 260 kilometrov za hodinu.
„Je to pohľad ako z apokalypsy. Ľudia sa pomaly prebúdzajú do strašného rána a našou úlohou je im maximálne pomôcť,“ vyjadril sa Hamáček v Lužiciach.
Hamáček sa zároveň poďakoval všetkým záchranným zložkám za ich prácu a ocenil aj zahraničnú pomoc zo Slovenska i Rakúska.
Okamžitá mimoriadna finančná pomoc
Ako ďalej skonštatoval Hamáček, s ministerkou financií Alenou Schillerovou, premiérom Andrejom Babišom aj starostami riešia, ako ľuďom finančne pomôcť. Peniaze musia podľa neho prísť čo najrýchlejšie, aby mohli začať potrebné práce. „Budeme tiež musieť prísť s veľkým balíkom rekonštrukcií, časť poničených domov bude musieť ísť dole a niektoré ulice je treba vystavať znova,“ dodal.
Obyvatelia zasiahnutých oblastí už môžu požiadať štátne úrady o niekoľko foriem pomoci. Ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová informovala, že od deviatej hodiny budú mobilné tímy na radniciach postihnutých obcí vybavovať a vyplácať mimoriadnu finančnú pomoc až 58-tisíc korún.
Humanitárnu pomoc poskytne tiež Správa štátnych hmotných rezerv. Ministerstvo pre miestny rozvoj zase spúšťa dotačný a úverový program, ktorý poskytne dvojmiliónovú dotáciu na obnovu bývania a ďalšie tri milióny si budú môcť ľudia požičať ako zvýhodnený úver na tridsať rokov.
Finančná správa zase v reakcii na udalosť pre právnické osoby odkladá podanie a splatnosť dane z príjmu z 1. júla na 31. augusta, odpustí im aj zálohu na cestnú daň a môžu si požiadať o zníženie všetkých záloh. „Fyzické osoby a firmy, ktoré majú na zasiahnutom území majetok, si budú môcť odčítať od dane výšku škody,“ vyjadrila sa ministerka financií Alena Schillerová.
Majiteľom zničených domov pomôžu aj Lesy Českej republiky, ktoré každému žiadateľovi poskytnú drevo alebo finančný dar. Konkrétne 50 kubických metrov guľatiny na opravu striech alebo 100-tisíc korún.
Pomôcť však chcú aj ľudia. Obyvatelia okolitých okresov ponúkajú ubytovanie, skauti zase voľné miesta v skautských táboroch pre deti zo zasiahnutých miest.
V Hodoníne podľa portálu TN.cz vznikli zberné miesta pre materiálnu pomoc – v predajni obuvi Baťa na Národnej triede môžu ľudia nosiť napríklad oblečenie alebo topánky pre deti aj dospelých a hasiči na Triede bratří Čapků zase preberajú balenú vodu a trvanlivé potraviny.
Premiér Babiš sa so žiadosťou o pomoc obrátil aj na Európsku úniu (EÚ). „Požiadal som predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú o pomoc zo špeciálnych fondov Európskej únie pre postihnuté obce na južnej Morave,“ oznámil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
Bez elektriny sú tisíce odberných miest
Veľké problémy hlásia podľa portálu TN.cz aj energetici. Spoločnosť EG.D zo skupiny EON eviduje 42 porúch na vedení vysokého napätia, značné škody na sieťach nízkeho napätia a tiež tri poruchy na linkách veľmi vysokého napätia.
Približne 70-tisíc odberateľov je bez dodávok elektrickej energie. „Najvážnejšia situácia je na južnej Morave, kde je v oblasti Hodonína, Břeclavi a Vyškovska viac ako 40-tisíc odberateľov bez dodávok elektrickej energie,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti Roman Šperňák. V Zlínskom kraji evidujú 15-tisíc domácností bez dodávok elektrickej energie na Uherskohradišťsku a v okolí Slavičína. V južných Čechách a na Vysočine je s obmedzením dodávok elektrickej energie 9 500 odberateľov.
Juhomoravský kraj zriadil aj krízovú linku, na ktorej ľudia môžu ponúknuť aj svoju pomoc postihnutým obciam. Fungovať bude nonstop, už aj počas nasledujúceho víkendu.
Meškanie vlakov
Extrémne počasie vrátane tornáda spôsobilo viac ako hodinové meškanie niekoľkých vlakov vrátane medzinárodných rýchlikov. Informoval o tom agentúru SITA hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč s tým, že mimoriadna situácia na Morave železničnú dopravu na slovenskom území prevádzkovo príliš nezasiahla.
Aktuálne je situácia komplikovaná na niektorých českých úsekoch. V prípade úseku Břeclav – Bohumín je poškodená trať a poškodené sú aj trakčné vedenie a stožiare. Tu sa plánuje oprava. Pre vlaky sa používa nezávislá trakcia.
Najviac je poškodený úsek Břeclav – Hodonín, kde opravy potrvajú aj niekoľko dní. Navyše Břeclav – Hodonín je bez náhradnej autobusovej dopravy (NAD), keďže cesta 1. triedy je upchatá odstavenou kamiónovou dopravou. NAD je nasadená na úsek Břeclav – Rohatec, pričom cesta trvá asi 100 minút, pretože sa jazdí cez okolité obce a mestá.
K operatívnym opatreniam Českých dráh na 25. júna 2021 patrí napríklad odrieknutie vlaku 104 v úseku Břeclav a Hodonín, pričom tento vlak bude vypravený zo železničnej stanice Bohumín. Predpoklad meškania je 60 až 90 minút. Vlak 103 je v úseku Přerov – Břeclav odklonený cez Vyškov na Moravě a Brno, meškanie sa odhaduje na 60 až 90 minút.
Vlak 130 je odrieknutý v úseku Břeclav a Bohumín, súprava vlaku otočí v stanici Břeclav na vlak 131, ktorý je odrieknutý v úseku Bohumín a Břeclav. Súprava sa v stanici Bohumín otočí na vlak 130. V úseku Břeclav – Rohatec je zavedená NAD, a to kyvadlová doprava, pričom kapacita cesty je obmedzená z dôvodu odstavenia kamiónovej dopravy.
Tornádo bolo možno aj v obci Stebno
Štvrtková búrka v Česku značne poškodila aj obec Stebno v Lounsku. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že meteorológovia nevylučujú, že aj túto oblasť zasiahlo tornádo. Predpokladajú to po prvej prehliadke spôsobených škôd, ktoré zrejme dosiahnu desiatky miliónov českých korún.
„Skutočne to vyzerá na tornádo. Škody tomu nasvedčujú a niektorí ľudia o tom hovoria. Ukazovalo by to na tornádo F1, F2. Zatiaľ to však nemáme potvrdené,“ vyjadril sa Radek Tomšů z ústeckej pobočky Českého hydrometeorologického úradu. Dodal tiež, že jeho kolegovia vykonávajú šetrenie na mieste a čakajú tiež na prípadné videozáznamy. Zatiaľ však žiadne nemajú k dispozícii.
Na mieste je stovka hasičov, dobrovoľníkov. „Je to doslova apokalypsa. Škody odhadujem tak na sto miliónov,“ povedal k situácii v Stebne Miroslav Brda, starosta mesta Kryry, pod ktoré Stebno spadá. Nikto pritom podľa neho neutrpel zranenia.
Poškodené sú všetky stromy, podobne ako väčšina striech domov, pričom niektoré už strechu ani nemajú, uvádza iDNES.cz. „Spadlo tiež šestnásť stodôl. Ľudia, ktorí zostali zatvorení v domoch, sa z tej hrôzy nedokážu spamätať. Keď sa im dom rozklepal, báli sa, že im spadne na hlavu. Len premýšľali, kam ujsť,“ opísal ďalej starosta s tým, že väčšina obyvateľov je vyššieho veku a so škodami si len tak ľahko neporadia.
Jeden z majiteľov poškodených domov pre MF DNES opísal, že mu z domu uletela strecha aj fotovoltickými panelmi.
Mesto Kryry podľa starostu ponúklo občanom náhradné ubytovanie, čo však nikto nevyužil. Do obce dali priviezť aj základné potraviny a do večera by podľa neho mohli energetici obnoviť dodávky. Podobná situácia je podľa iDNES.cz i v obci Blatno v Lounsku, kde ležia na ceste popadané stromy a poškodené sú aj strechy.
Pomáhať sa snaží aj Slovensko
Českej republike je pripravené pomôcť aj Slovensko. Pre agentúru SITA to v súvislosti s udalosťami na Južnej Morave potvrdila hovorkyňa predsedu vlády SR Ľubica Janíková.
„Slovensko je pripravené kedykoľvek pomôcť Českej republike či už s príjmom pacientov, alebo vyslaním záchranných zložiek. Ak nás českí partneri požiadajú, sme pripravení na nasadenie, budeme našim susedom nápomocní. Všetko závisí od toho, čo bude česká strana od nás potrebovať,“ uviedla Janíková.
Pomáhalo aj 11 záchraniek zo Slovenska
Na južnej Morave pomáhalo aj 11 záchraniek zo Slovenska. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vo štvrtok krátko po ôsmej hodine večer prijalo na tiesňovú linku 155 hovor z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby v Brne.
Česi žiadali o zdravotnícku pomoc z dôvodu živelnej udalosti s veľkým počtom zranených. Ministerstvo zdravotníctva okamžite vydalo pokyn na zásah siedmim ambulanciám záchrannej zdravotnej služby z Bratislavy a štyrom ambulanciám záchrannej zdravotnej služby z trnavského regiónu.
„Štyri posádky boli v prípade potreby pripravené na zásah z Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Rezort okamžite preveril kapacitnú priepustnosť v okolí, možnosť prijať pacientov hlásili Univerzitná nemocnica Bratislava, Fakultná nemocnica Trnava a nemocnice v Myjave, Malackách a v Skalici. „Všetky tieto nemocnice deklarovali pripravenosť prijať a ošetriť väčší počet pacientov,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva.
Posádky záchrannej zdravotnej služby previezli päť pacientov do nemocníc v Brne a Kyjove, jednu imobilnú pacientku previezli do náhradného ubytovania. Pred polnocou dostalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby informáciu, že viac posádok na zásah už nie je potrebných a poďakovalo za spoluprácu.
Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa na sociálnej sieti poďakoval šéfom rezortov zdravotníctva, vnútra a obrany za rýchlu reakciu a mobilizáciu všetkých zdravotných a záchranných zložiek, ktoré sa podieľajú na pomoci.
Pripravení pomôcť sú aj slovenskí hasiči
Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) vyčlenil desiatky hasičov, ktorí sú v prípade potreby schopní okamžite odísť na pomoc do lokalít v Českej republike. Informovalo o tom komunikačné oddelenie HaZZ.
„Príslušníci HaZZ sú v prípade potreby pripravení okamžite vyraziť a poskytnúť cezhraničnú pomoc so špeciálnou technikou v rámci MUSAR (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí),“ informovali hasiči.
Dodali, že príslušníci zboru pripravení na zásah sú momentálne dislokovaní na Záchranných brigádach HaZZ v Malackách, Žiline a Humennom a na Krajských riaditeľstvách HaZZ v Bratislave, Trnave, Žiline a Trenčíne. Podľa ministerstva vnútra sú operačné strediská slovenských hasičov v neustálom kontakte s českými hasičmi. „Na akútny zásah sú vyčlenení aj desiati horskí záchranári – psovodi a tiež štyria psovodi Policajného zboru SR,“ doplnil rezort.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že je v kontakte s českým rezortným kolegom „a v prípade potreby sú naši vojaci pripravení okamžite pomôcť obyvateľom zasiahnutých obcí„. Pomoc Česku deklaroval aj šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). „Českého ministra vnútra som informoval, že sme pripravení pomôcť, akokoľvek budeme vedieť a môcť,“ napísal na sociálnej sieti.
Senica ponúkla aj materiálnu pomoc
Pomoc samosprávam z južnej Moravy ponúklo aj mesto Senica. Primátor Martin Džačovský oslovil vedenie najbližšieho prihraničného mesta Hodonín s ponukou materiálnej pomoci, ako aj pomoci dobrovoľných hasičov a ich techniky a dobrovoľníkov Civilnej ochrany.
Senická radnica podľa hovorkyne Tatiany Moravcovej koordinuje svoje aktivity s Okresným úradom Senica a s českou stranou, ktorá v prípade potreby vyšle požiadavku na materiálnu alebo personálnu pomoc. Pripravený pomôcť je aj Slovenský Červený kríž (SČK), územný spolok Senica. Komunikuje s partnerskou organizáciou v Brne.
„Zatiaľ sme boli usmernení tak, aby sme mali na najbližší víkend nachystané mobilné pohotovostné dvojice, ktoré by v postihnutých oblastiach roznášali pitnú vodu alebo jedlo pre záchranné zložky,“ uviedla riaditeľka územného spolku SČK Senica Miriam Madunická.
Džačovský sa zaujímal aj o situáciu v partnerských Veľkých Pavloviciach. „Na základe telefonátu so starostom Veľkých Pavlovíc môžem potvrdiť, že naše partnerské mesto ničivé tornádo našťastie nezasiahlo, minulo ho len o 16 kilometrov,“ dodal primátor.
Aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v statuse na sociálnej sieti napísal, že Slovensko je pripravené poskytnúť Českej republike akúkoľvek pomoc, ktorá bude potrebná. Ďalej uviedol, že správy o zranených, mŕtvych aj o obrovských materiálnych škodách a veľkej traume z oblasti od Břeclavska, počúvajú s veľkým znepokojením. Dodal, že tornádo postihlo sedem obcí. Slovensko poskytlo v tejto súvislosti aj svoje záchranné zložky.
Trnavský kraj ponúka ubytovanie aj služby cestárov
Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič ponúkol Juhomoravskému kraju pomoc pri riešení následkov štvrtkovej ničivej búrky a tornáda.
Hejtmana Jana Grolicha oslovil s ponukou krátkodobého aj dlhodobého ubytovania pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou. V prípade krátkodobého by išlo o riešenie situácie na dva – tri mesiace, pri dlhodobom až na jeden rok. Zároveň mu v súvislosti s následkami smršte vyjadril svoju sústrasť.
„Vieme uvoľniť aj niekoľko miest v našich zariadeniach sociálnych služieb. Naša Správa a údržba ciest je pripravená pomôcť pri odstraňovaní škôd v mestách a obciach a pri sprejazdňovaní a čistení komunikácií,“ dodal župan Jozef Viskupič. Juhomoravský kraj označil za najbližší partnerský región nielen geograficky, ale aj intenzitou cezhraničnej spolupráce.
Trnavská župa podľa Viskupiča aktuálne čaká na reakciu na ponuku, ktorou by sa mal zaoberať krízový štáb Juhomoravského kraja v popoludňajších hodinách. O pomoci susednému kraju budú diskutovať aj poslanci Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja na svojom pondelkovom zasadnutí.
Sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou vyjadrila prezidentka Zuzana Čaputová. Jej reakciu poskytol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. „Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ zdôraznila.
Čaputová zaslala prezidentovi Milošovi Zemanovi sústrastný telegram, v ktorom vyjadrila v mene občanov Slovenska úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí tragédie. Zraneným zároveň zaželala skoré uzdravenie. Zdôraznila, že Slovensko je pripravené poskytnúť ďalšiu pomoc pri vysporiadaní sa s následkami ničivých búrok.
Banskobystrický kraj pomôže sumou 100-tisíc eur
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pomôže južnej Morave postihnutej živelnou katastrofou. Ako BBSK informuje na sociálnej sieti, v postihnutej oblasti súrne potrebujú materiálnu pomoc v podobe dreva na sanáciu tornádom zničených domov miestnych obyvateľov. Predsedovia koaličných klubov v krajskom zastupiteľstve súhlasili a na túto pomoc BBSK vyčlenil 100-tisíc eur.
„Kontaktovali sme Lesy SR, ktoré nás odkázali na ministerstvo, takže drevo zháňame aj po iných linkách, pretože tu ide hlavne o čas,“ informuje krajská samospráva s výzvou všetkým, ktorí majú k dispozícii stavebné drevo a môžu ho prednostne predať na pomoc, aby napísali na jan.lunter@bbsk.sk.
Živelná pohroma v Českej republike potvrdila, aké je dôležité, že si vedia najbližší susedia rýchlo a efektívne pomáhať.
Skonštatoval to na piatkovom stretnutí s predsedom Národnej rady Rakúska Wolfgangom Sobotkom minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). Zároveň ocenil rýchlu asistenciu slovenských a rakúskych záchranárskych zložiek v ČR.
„Slavkovský formát tým potvrdil svoju opodstatnenosť v regionálnej spolupráci,“ zdôraznil minister.