Odporúčame:
Rusko odsúdilo pozastavenie členstva Sýrie v LAŠ
LAŠ pripravuje vyslanie 500-člennej pozorovateľskej misie
Liga arabských štátov (LAŠ) sa pripravuje na vyslanie svojich pozorovateľov do Sýrie, s Damaskom sa však potrebuje dohodnúť na podrobnostiach misie.
Od sýrskeho režimu chce tiež garancie na ochranu a slobodu pohybu pre svoju misiu. V pondelok to povedal generálny tajomník LAŠ Nábil al-Arabí po stretnutí s arabskými ľudskoprávnymi skupinami a s predstaviteľmi sýrskej opozície v Káhire.
„Žiadni delegáti arabskej ligy, ktorí majú za úlohu chrániť civilistov, nepôjdu do Sýrie pred podpísaním memoranda o porozumení so sýrskou vládou, ktoré upresní povinnosti a práva oboch strán,“ vyhlásil al-Arabí.
Skupina pozorovateľov by mala podľa neho zahŕňať vojenských expertov a predstaviteľov médií a ľudskoprávnych organizácií. Ich úlohou bude navrhnúť opatrenia na ochranu civilistov v krajine. Bližšie podrobnosti o misii vrátane jej možného termínu majú dohodnúť ministri zahraničia krajín LAŠ, ktorí sa v stredu stretnú v Rabate.
LONDÝN 14. novembra (WEBNOVINY) – Jordánsky kráľ Abdalláh II. sa v pondelok stal prvým arabským lídrom, ktorý vyzval sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada na odchod.
Vyjadril sa tak v rozhovore pre britskú stanicu BBC.
„Ak by som bol v jeho koži, odstúpil by som,“ povedal kráľ.
„Odstúpil by som a zabezpečil, aby ktokoľvek, kto príde po mne, bol schopný zmeniť status quo, ktoré vidíme,“ zdôraznil monarcha.
Pred svojou rezignáciou by mal sýrsky líder podľa Abdalláhovho názoru ohlásiť novú éru politického dialógu.
Pri zásahoch sýrskych bezpečnostných síl proti demonštrantom zahynulo v krajine podľa OSN už viac než 3500 ľudí. Jordánsko sa v posledných mesiacoch stavalo k udalostiam u svojho severného suseda kriticky.
Liga arabských štátov (LAŠ) v sobotu rovnako stratila trpezlivosť a pozastavila Sýrii členstvo v organizácii.
Damask označil tento krok za „hanebný“.
„Sýria neustúpi a sprisahania proti nej zlyhajú,“ vyhlásil v reakcii minister zahraničia Valíd Mualím. OSN rozhodnutie LAŠ privítala a jej generálny tajomník Pan Ki-mun tento krok označil za „silný a odvážny“.