BRATISLAVA 21. augusta (WebNoviny.sk) – Európska komisia si pripomína 50 rokov od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa a potlačenia Pražskej jari.
Jej predseda Jean-Claude Juncker pripomenul, že pred päťdesiatimi rokmi boli nádeje a túžby Pražskej jari rozdrvené silou v jednej z najtragickejších a najhorších epizód moderných európskych dejín.
Foto: Premiér Pellegrini otvoril výstavu fotografií o okupácii Československa z augusta 1968
„Európa nezabudla na tragické straty životov a vzdáva hold odvahe a hrdinstvu tých, ktorí sa tvárou v tvár postavili na odpor tankom a zbraniam. Ich dedičstvo je našou zodpovednosťou – nesmieme nikdy zabudnúť na ich pokus obhajovať najzákladnejšie ľudské práva a slobody.“ Agentúru SITA informovala vedúca tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Jana Cappelo.
„Cesta k slobode a prosperite nie je vždy ľahká. Obyvatelia dnešného Slovenska a Českej republiky to bolestivo pocítili cez hrôzu okupácie, ktorá sa začala 21. augusta 1968. Sľubný potenciál Pražskej jari – závan demokratizácie a reforiem – sa nikdy nerozvinul. Namiesto toho nasledovali dve desaťročia okupácie, ktoré zničili nespočetné osobné životy,“ uviedol podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič a pripomenul, že musíme pamätať na odkaz augusta 1968.
„Slobodu nemožno považovať za samozrejmosť. A bez slobody prejavu, náboženského vyznania či združovania neexistuje prosperita. Preto by sme nikdy nemali tolerovať porušovanie medzinárodného práva, ničiace legitímnu túžbu ľudí po slobode a demokracii,“ dodal Šefčovič.