BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Ani dnešný poslanecký prieskum na ministerstve školstva nedal jasnú odpoveď na otázky okolo medializovanej učebnicovej kauzy.
Poslanci Národnej rady SR Martin Poliačik (SaS) a Ján Mikolaj (SNS) sa po prieskume názorovo nestretli. Zatiaľ čo exminister Mikolaj hovorí o netransparentnej zákazke, podľa Poliačika zákon porušený nebol.
„Toto bola zbytočná zákazka,“ konštatoval Mikolaj. Jeho kolega zo školského parlamentného výboru priznáva isté procesné pochybenia, ale zákazku obhajuje. „Z toho, čo som počul dnes na prieskume, nebol porušený žiaden zákon,“ kontruje Poliačik.
Denník SME napísal, že si ministerstvo školstva objednalo analýzu situácie s učebnicami od spoločnosti Tetra InSure, ktorá sa prioritne zaoberá poisťovníctvom. Spolumajiteľ spoločnosti Pavol Kosnáč následne dostal pre svoju firmu Tetra Invest od rezortu školstva aj zákazku na koordináciu dodávky učebníc.
Opozícii chýbalo výberové konanie
Mikolaj vyčíta ministerstvu, že neurobilo riadne výberové konanie, ale formou prieskumu trhu oslovilo len tri spoločnosti. Víťazný dodávateľ mal podľa neho navyše výhodu, pretože je prepojený na firmu, ktorá už predtým robila pre ministerstvo analýzu a mohol z nej vychádzať. Myslí si, že rezort najal externú spoločnosť na prácu, ktorú mohli urobiť ministerskí úradníci. „Je pravda, že mnoho z dát na ministerstve bolo, ktoré sú v tej analýze, ale neboli kompaktne na jednom mieste tak, aby boli čitateľné,“ oponuje Poliačik. Podľa Mikolaja obsahuje analýza aj vecné chyby a neoponoval ju žiaden odborník.
Dodal, že má len štatistický charakter, neprináša nové fakty a mohli ju vypracovať aj ministerskí úradníci. „Celý systém je netransparentný, je možno na kontrolných úradoch, aby tieto veci preverili,“ poznamenal Mikolaj. Sám sa však žiaden podnet nechystá podať. Poslanec Poliačik uznáva kritiku, že ministerstvo nezazmluvnilo externého odborníka priamo, ale sprostredkovane cez spoločnosť, s ktorou spolupracoval. Podľa neho však ministerstvo neporušilo uznesenie vlády o elektronickom obstarávaní. „Elektronická aukcia má byť vykonaná iba vtedy, keď je možné presne zadefinovať technické parametre služieb, ktoré vyžadujeme,“ argumentuje Poliačik.Dokument bol podľa neho potrebný, pretože dovtedy vládol na ministerstve chaos a nikto nevedel, kto je za čo zodpovedný, kto aký proces kontroluje.
„Bolo potrebné dať v analýze všetky dáta na jedno miesto, aby sme vôbec boli schopní sa dozvedieť, v akom stave učebnice sú,“ poznamenal Poliačik.
Odmieta i Mikolajove tvrdenia o zvýhodňovaní jednej z troch oslovených firiem. Ostatní dvaja účastníci si podľa neho mohli rovnako vyžiadať dostatok informácií.
„Že možno o tej analýze nevedeli, je pravda, ale tak isto, keď máte na ministerstve firmu, ktorá vám desať rokov spravuje účtovníctvo a skončí sa jej zmluva, tak sa má právo prihlásiť do ďalšej súťaže a tiež je určitým spôsobom zvýhodnená, pretože má už 10 rokov skúsenosť s prácou v tom prostredí,“ nazdáva sa Poliačik.
Novinári po prieskume nemali šancu položiť otázky ministrovi. Aj keď bol stále v úrade, na brífing prišla len hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková, ktorá sa podľa svojich slov na stretnutí s poslancami nezúčastnila. „Nie je dôvod, aby prišiel minister, na to má hovorcu,“ tvrdila Žiaková.
Ministerstvo kritiku odmieta
Rezort si za zákazkou naďalej stojí. „Keďže nebol porušený zákon, nie je dôvod rušiť zmluvu,“ uviedla Žiaková. Odmieta názory, že rezort zaplatil externej firme za prácu, ktorú majú v popise štátni úradníci. „Ani jeden z úradníkov ministerstva nemá v kompetencii zastrešenie celého procesu, úradníci ministerstva majú za úlohu vždy len nejakú časť,“ povedala Žiaková. Upozorňuje, že mnohým zo zmlúv z bývalého volebného obdobia chýbali termíny dodávky a sankcie v prípade nedodržania podmienok.Denník SME napísal, že si ministerstvo školstva za 3 470 eur objednalo analýzu situácie s učebnicami od firmy Tetra InSure, ktorá sa prioritne zaoberá poisťovníctvom.
Spolumajiteľ spoločnosti Pavol Kosnáč následne dostal pre svoju firmu Tetra Invest od rezortu školstva aj zákazku na koordináciu dodávky 20 učebníc pre základné a stredné školy za takmer 36 000 eur.
Podľa SME v prípade deviatich z dvadsiatich učebníc firma nemohla ovplyvniť ich dodávku, pretože buď sú hotové, alebo tesne pred dokončením.
Žiaková povedala, že Kosnáč dostal za úlohu prioritne zabezpečiť, aby boli na školách na čas učebnice pre štvrté reformné ročníky, ktoré nabehnú na reformu od septembra tohto roka. Ako ďalej uviedla pre SITA, po svojom príchode otvoril všetkých 22 zmlúv na 41 učebníc, v ktorých chýbali sankcie za nedodržanie podmienok, respektíve lehoty dodania.