JAROVNICE 21. októbra (WEBNOVINY) – V obci s najpočetnejšou rómskou komunitou na Slovensku v Jarovniciach otvorili v pondelok kontajnerovú školu s kapacitou osem tried.
Žiaci sa tu budú učiť na dve zmeny, v jednej triede je zhruba 25 žiakov. Nová časť školy je organizačnou súčasťou existujúcej základnej školy v obci, ktorú navštevuje 1 024 žiakov v 41 triedach.
Aspoň čiastočne rieši nedostatočné kapacitné možnosti terajšej školy.
Deti napriek rozšíreniu školy budú naďalej chodiť na vyučovanie na dve zmeny. Mohli však zrušiť vyučovanie v provizórnych priestoroch v obecnom kaštieli a znížiť počet detí v jednotlivých triedach nad povolenú normu, ktorú u prvákov prekračovali. Riaditeľ školy Jozef Bugna pre média uviedol, že by potreboval aspoň tri takéto budovy, aby mohol zrušiť dve zmeny a rozšíriť kapacitu telocvične a školskej jedálne.
Obrazom: Otvorenie kontajnerovej školy v Jarovniciach
Za desať rokov jedna kamenná škola
Modulová škola v Jarovniciach je prvou ukončenou školou z piatich na východe Slovenska, kde hrozilo až trojzmenné vyučovanie. Na ich výstavbu vyčlenila vláda milión eur. Každá obec dostala rovnakú čiastku – 200-tisíc eur. Podmienkou bolo, aby samosprávy mali k dispozícii vysporiadaný pozemok a pripravili pevný podklad pod kontajnerové diely.
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák uviedol, že do konca roka by mali dokončiť aj ďalšie rozostavané školy v obciach Podhorany, Krížová Ves, Stráne pod Tatrami a Kecerovce. Jeho najväčším prianím je, aby nové školy pomohli deťom nabehnúť na proces, ktorý sa začína získaním základného vzdelania, bude pokračovať ďalším štúdium a vyvrcholí tým, že sa dokážu uplatniť na trhu práce.
Pollák pripomenul, že za posledných desať rokov sa vláde podarilo postaviť jednu „kamennú” školu v obci s vysokou populáciou, ktorá stála milión eur. Táto investícia za rovnaké peniaze pomôže piatim obciam. Kontajnerové školy riešia momentálne najjednoduchším spôsobom problémy s nedostačujúcimi kapacitami tried v školách. Poskytujú štandard a sú najlacnejšou alternatívou. Pravdepodobne takýmto spôsobom sa bude riešiť problém s nedostačujúcimi školami v rómskych obciach aj v budúcnosti. Tento systém chcú využiť aj na výstavbu materských, prípadne stredných škôl.
Škola bola prioritou číslo jedna
Starosta Jarovníc Florián Giňa je rád, že sa mu hneď v prvom volebnom období podarilo vybudovať pre obec školu, ktorú už dlho potrebovali. Obec to stálo zhuba 86-tisíc eur, za čo postavili podklad pod montované prvky a inžinierske siete. Napriek tomu, že táto investícia znamená veľkú záťaž pre rozpočet, škola bola pre obecné zastupiteľstvo v Jarovniciach prioritou číslo jedna. Ak by ju neboli postavili, obec by musela vyhlásiť v septembri havarijný stav.
V Jarovniciach je ešte jedna škola s materskou školou a tiež jedna špeciálna škola. V rómskej osade žije vyše štyritisíc ľudí.