BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Vďaka skoordinovaniu úsilia v Európskej únii sa tento rok podarilo presadiť finančnú pomoc pre mladých nezamestnaných.
Na Slovensko sa v rámci týchto uvoľnených prostriedkov dostalo 21 miliónov eur na rýchlejší štart opatrení, ktoré zabezpečia, aby mladí neostávali „nečinní“, aby sme im vedeli do niekoľkých mesiacov napríklad ponúknuť možnosť rekvalifikácie, stáže. Pre agentúru SITA to uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská (NOVA) .
„Treba urobiť všetko preto, aby mladí neostávali doma. Ak sa takéto investičné opatrenie správne implementuje, je omnoho lacnejšie, ako neskôr pracovať s tisícmi mladých, ktorí doma zostali príliš dlho a stratili pracovné návyky,“ priblížila Žitňanská prácu EP, ktorú považuje za veľmi dôležitú aj pre život Slovákov.
Ako dodala, veľmi dobrú odozvu dostala aj na schválený októbrový „telekomunikačný balík“. Európsky parlament schválil, že od mája 2016 nesmú príplatky za roaming v EÚ presiahnuť päť centov za minútu hovoru nad cenu, ktorú si operátori účtujú napríklad na Slovensku. Od júna 2017 budú roamingové poplatky v EÚ zakázané. „Toto bolo opatrenie, za ktoré som s radosťou hlasovala, pretože prakticky a úplne konkrétne uľahčuje život ľuďom,“ vysvetlila.
Naopak, Žitňanská si myslí, že málo pozornosti sa venovalo novej podobe služby EURES. „Po desiatkach hodín rokovaní sme sa koncom roku 2015 dostali k záverečnej dohode medzi Radou a Európskym parlamentom na novej podobe služby EURES, ktorá slúži na sprostredkovanie informácií o pracovných príležitostiach v celej EÚ,“ objasnila.
Dodala, že s kolegami v EP tlačili na to, aby sa pri prerábaní EURES-u dbalo na lepšiu informovanosť o tejto službe. „Aby sme nemali len službu, ktorá je síce fajn, ale ľudia, ktorí hľadajú prácu, ju nepoznajú. To bude úlohou aj pre naše úrady práce, aby lepšie pracovali na sprostredkovaní informácií o voľných pracovných miestach v EÚ,“ priblížila Žitňanská.
„Máme v Európe stovky tisíc voľných pracovných miest, ktoré sú neobsadené, pretože napríklad v mieste, kde sa práca ponúka, nevedia nájsť vhodnú pracovnú silu. EURES je jedným z nástrojov, ako tento problém dopytu a ponuky lepšie riešiť a funguje online aj prostredníctvom siete poradcov na úradoch práce,“ vysvetlila Žitňanská význam služby.
Európske služby zamestnanosti (EURopean Employment Services) predstavujú sieť spolupracujúcich subjektov, ktorých cieľom je uľahčiť voľný pohyb pracovných síl v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (krajiny EÚ, Nórsko, Island, Lichtenštajnsko) a Švajčiarska. Do siete EURES sú zapojené aj regionálne a národné inštitúcie, ktoré sa zaoberajú problematikou zamestnanosti, ako napríklad odborové zväzy, zamestnávatelia a ich organizácie.
Je to hlavný ekonomický nástroj Európskej únie na správne fungovanie trhov práce. EURES tvoria Európskou komisiou vyškolení poradcovia, ktorí poskytujú informačné, poradenské a sprostredkovateľské služby klientom po celej Európe. Viac informácií je dostupných na stránke http://www.eures.sk/.