BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Vesmírna loď Sojuz s dvojicou mladých kozmonautov z Ruska a jedným skúseným americkým astronautom dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).
Po dvojdňovej ceste sa k ISS vzdialenej 408 kilometrov nad zemským povrchom pripojila v piatok o 02:29 stredoeurópskeho letného času.
Oleg Novickij, Jevgenij Tarelkin a Kevin Ford sa na ISS pridali k trojici Sunita Williams, Akihiko Hošide a Jurij Malenčenko, ktorá je na stanici od 17. júla.
„Je skvelé vidieť vás všetkých šiestich pokope a sledovať vaše usmiate tváre,“ odkázal William Gerstenmaier z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Astronauti doviezli na ISS okrem iného aj 32 kusov rybičiek druhu medaka japonská (Oryzias latipes). Tie ihneď umiestnili do akvárií v japonskom module Kibo, kde poslúžia na rôzne experimenty.
„Rybičky sú stále nažive. Aki ich práve kontroloval. Veľmi sa obával, ako to zvládnu,“ povedal jeden z astronautov, odkazujúc na Japonca Hošideho. Medaky japonské boli na obežnej dráhe už v roku 1994, kedy ich tam vyviezol americký raketoplán Columbia.
Stali sa vtedy prvými stavovcami, ktoré sa na obežnej dráhe v prostredí mikrogravitácie rozmnožovali. Pre ich vysokú plodnosť a ľahký chov ich vedci často využívajú v genetike, embryológii a toxikológii. Posádku čaká v najbližších dňoch náročný program. V nedeľu musia zvládnuť odpojenie nákladnej vesmírnej lode Dragon od ISS.
Zásobovacia loď, ktorú vyvinula súkromná spoločnosť Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) na objednávku NASA, je k ISS pripojená od 10. októbra. Dragon privezie na Zem vyše 900 kilogramov materiálu. Následne sa budú astronauti pripravovať na príchod ruskej nákladnej lode, ktorá by na ISS mala doraziť v stredu.
Hneď vo štvrtok majú Williams a Hošide naplánovaný výstup do otvoreného vesmíru, aby opravili chladiaci systém stanice. Williams, Hošide a Malenčenko by sa späť na Zem mali vybrať 12. novembra. Novickij, Tarelkin a Ford zostanú na ISS v trojici do 21. decembra.
Video: Štart raketoplánu Sojuz
Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.