IRÁN: Francúzska prvá dáma je prostitútka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Francúzská prvá dáma Carla Bruniová Foto: SITA/AP

TEHERÁN 30. augusta (WEBNOVINY/AFP) – Francúzsku prvú dámu Carlu Bruniovú, ktorá sa zastala iránskej ženy odsúdenej na ukameňovanie, médiá v islamskej republike označujú za prostitútku a nemorálnu osobu. Mimoriadne ostré slová na adresu manželky francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho sa objavili v sobotňajšom vydaní konzervatívneho denníka Kajhán, ktorý zverejnil článok s titulkom Francúzske prostitútky súčasťou rozruchu okolo ľudských práv. Bruniovú a francúzsku herečku Isabelle Adjaniovú v ňom kritizuje za to, že podporili petíciu za omilostenie 43-ročnej Iránky Sakíni Mohammadíovej-Aštiáníovej odsúdenej na smrť za cudzoložstvo. Kritikov v pondelok podporil štátny spravodajský portál inn.ir, podľa ktorého sa ich opis Bruniovej „potvrdzuje, ak sa pozrieme na jej nemorálnu minulosť“.

„Bruniová, speváčka a skazená herečka, ktorej sa podarilo votrieť do Sarkozyho rodiny a vydať sa za francúzskeho prezidenta a ktorá má údajne aféru so spevákom, povedala na obranu S. M. (Sakíni Mohammadíovej), že rozsudok je nespravodlivý,“ napísal denník Kajhán. Stránka inn.ir Bruniovú označuje za „podvádzačku“ svojho manžela, ktorej skutky „jasne ukazujú, prečo táto nemorálna žena podporila Iránku usvedčenú z cudzoložstva a podieľania sa na manželovej vražde“. „Táto promiskuitná žena talianskeho pôvodu, vzhľadom na jej rasu a konanie, medzi Francúzmi nie je populárna,“ dodáva internetový portál.

Prípad Mohammadíovej-Aštiáníovej, ktorú majú popraviť tradičným krutým spôsobom, vyvolal pobúrenie v západnom svete, odkiaľ prichádzajú početné výzvy na zmenu rozsudku. Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Rámín Mehmánparast v sobotu oznámil, že výkon rozsudku pozastavili a prípad nechajú opätovne preskúmať.

Denník Kajhán je známy ostrými útokmi na domáce i zahraničné osobnosti. V minulosti preto čelil žalobám zo strany mnohých Iráncov vrátane laureátky Nobelovej ceny za mier Šírín Ebádíovej a Esfandiára Ráhíma Mašáího, významného poradcu prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. Proti útokom na Bruniovú už stihla vystúpiť konzervatívna stránka asriran.com, podľa ktorej musia byť médiá hlásiace sa k moslimskej a iránskej kultúre „zdvorilé“ aj v prípade, že píšu o „nepriateľoch“. Ako dodáva, zverejnené výroky neodrážajú „pohľad iránskej vlády alebo národa“.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Carla Bruni