Napriek tomu, že na Slovensku desať rokov existuje inštitút striedavej starostlivosti, dodnes nie je súvisiaca legislatíva aktualizovaná a v praxi sa inštitút veľmi nevyužíva. Pre agentúru SITA to uviedol Bohuslav Lenghardt z občianskeho združenia Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť.
Rok po novele zákona o rodine, teda v roku 2011, určili slovenské súdy striedavú starostlivosť o dieťa v piatich percentách prípadov. V roku 2018 to bolo 9,43 percenta a išlo približne o 10-tisíc detí.
Výrazné rozdiely v rámci Slovenska i Európy
Ako upozorňuje združenie, v rámci Slovenska však vidieť výrazné rozdiely. Kým na východe krajiny štatistika odhaľuje niečo cez päť percent rozhodnutí o striedavej starostlivosti, v Trenčianskom kraji to bolo v roku 2018 skoro 15 percent a v Bratislavskom kraji takmer 20 percent rozhodnutí.
Podľa Ligy otcov je smernica o striedavej starostlivosti zlá
V porovnaní s vyspelými krajinami sú slovenské čísla nízke. Polovica švédskych rozvedených rodičov v roku 2015 tvrdila, že deti trávia rovnaký čas s mamou a rovnaký čas s otcom. V Belgicku sa tieto čísla pohybujú od 43 do 50 percent, v Španielsku to je 30 percent a v susednej Českej republike súdy v roku 2018 zverili po rozvode do striedavej starostlivosti viac ako 12 percent detí.
Nedostatočná právna úprava prináša problémy
Podľa Lenghardta by po desiatich rokoch od platnosti novely zákona o rodine mala na Slovensku prebehnúť debata o tom, či nepovýšiť striedavú starostlivosť na štandardné usporiadanie po rozvode, ale nie vždy povinné.
Po rozvode ponúkajú úrady ako prvú striedavú starostlivosť
„Nedávno sa nám ozvali rodičia dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím. Otec sa doma celodenne staral o dieťa a poberal príspevok na opatrovanie. Rodičia sa rozviedli, dohodli sa na striedavej starostlivosti o dieťa a Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny okamžite odňal rodičom príspevok na opatrovanie,“ priblížil aktuálne problémy, ktoré nedostatočná právna úprava so sebou prináša.