ZLATÉ MORAVCE 5. januára (WEBNOVINY) – Primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár napísal otvorený list ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi, v ktorom poukazuje na údajnú nečinnosť štátnych policajtov pri vyčíňaní miestnych Rómov.
Incident sa stal 1. januára v skorých ranných hodinách na Robotníckej ulici. Jeho výsledkom bolo sedem zranených obyvateľov – Nerómov, z ktorých jeden má zlomenú lícnu kosť.
Ako vyplýva z Lednárovho listu, napadnutí obyvatelia privolali na miesto incidentu políciu. „Slušní občania sa, pochopiteľne, na týchto „strážcov zákona“ oborili, prečo nič nerobia, za čo sa im z ich strany údajne ušli vyhrážky a podľa niektorých informácií aj ďalšie kopance, a to priamo zo strany policajtov,“ napísal Lipšicovi.
Lednár kritizuje, že policajti si neprivolali posily ani nikoho na mieste nelegitimovali, čím dosiahli, že páchatelia sú asi nepostihnuteľní a pokračovali vo svojej činnosti. „Nekompetentnosť a neschopnosť štátnej polície v tomto prípade presiahla únosnú mieru a obávam sa, že trpezlivosť zatiaľ väčšinového obyvateľstva už tiež dosiahla svoje hranice,“ myslí si Lednár.
Primátor ministra požiadal o dôkladné vyšetrenie incidentu a podľa informácií z rezortu vnútra dal minister následne prípad ihneď preveriť inšpekcii a dnes popoludní sa osobne stretne s primátorom priamo v Zlatých Moravciach.
Prípad už prešetruje inšpekcia
Možné zlyhanie policajtov počas fyzickej potýčky skupiny Rómov a Nerómov v Zlatých Moravciach prešetruje oddnes inšpekcia ministerstva vnútra. Predbežné závery šetrenia a potenciálne aj prípadné návrhy na ďalšie konanie voči policajtom budú k dispozícii niekedy v priebehu budúceho týždňa. Informoval o tom dnes na tlačovej besede minister vnútra Daniel Lipšic po stretnutí s primátorom Zlatých Moraviec Petrom Lednárom.Lipšic sa stretol s Lednárom potom, čo mu Lednár napísal otvorený list, v ktorom poukázal na údajnú nečinnosť štátnych policajtov pri vyčíňaní miestnych Rómov.
Incident sa stal 1. januára v skorých ranných hodinách na Robotníckej ulici. Jeho výsledkom bolo sedem zranených obyvateľov – Nerómov, z ktorých jeden má zlomenú lícnu kosť.
„Bol som informovaný, že hliadky obvodného oddelenia polície nezakročili adekvátne razantne, nezdokumentovali priebeh celého toho incidentu, neriešili adekvátne útočníkov, skôr je dokonca určité podozrenie, že bol stret s jednou z osôb, ktorá bola napadnutá,“ povedal Lipšic.
Slovenská pospolitosť požiadala mesto o povolenie zorganizovať v reakcii na incident zhromaždenie v Zlatých Moravciach 14. januára.
V tento deň je na námestí aj primátorská zabíjačka a folklórne vystúpenia. Primátor dnes so zástupcami pospolitosti rokoval na mestskom úrade. Akciu im povolil, no nebude v centre mesta, ale v amfiteátri v mestskom parku. Pri incidente bolo podľa neoficiálnych informácií okolo 60 osôb, na miesto prišli štyri hliadky, teda osem policajtov. povedal Kirsch. Policajti v poriadkovej polícii sa podľa Lipšica nesmú báť fyzických stretov.
Prišli vraj neskoro
Zástupca krajského policajného riaditeľa Milan Kirsch hovorí, že keď policajti prišli, fyzické potýčky sa už nekonali. „Počas prítomnosti policajných hliadok nedochádzalo už k žiadnym fyzickým atakom medzi týmito skupinami,“ skonštatoval. Obete útoku podľa jeho slov odmietli spolupracovať s políciou a hovorili, že spadli na schodoch a z toho majú zranenia.Neskôr si to rozmysleli a 2. januára dvaja z poškodených podali trestné oznámenie na obvodnom oddelení polície v Zlatých Moravciach.
Dovtedy incident polícia evidovala ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, po trestných oznámeniach začali trestné stíhanie pre trestný čin výtržníctva.
Vypočuli niekoľko osôb a ďalšie vypočuť plánujú. Od 3. januára vstúpila do veci aj krajská polícia na základe anonymného listu, ktorý popisoval priebeh incidentu.
„Mám tam nejaké podozrenia na niektoré nedostatočné činnosti policajtov, ale teraz je ešte predčasné hovoriť o konkrétnych zavineniach, je to všetko predmetom vyšetrovania,“ povedal Kirsch.
„Sú na to, aby chránili občanov pred výtržníkmi a preto sa nemôžu báť ich brániť aj za cenu fyzického stretu s útočníkmi,“ vyhlásil šéf rezortu vnútra. Ako ďalej dodal, policajt musí vedieť rozlišovať medzi útočníkmi a napadnutými. „Policajti, ktorí budú zlyhávať pri výkone služby, nebudú chrániť svojich spoluobčanov a potenciálne budú chrániť skôr útočníkov, nemajú čo hľadať v policajnom zbore, s takými sa rozlúčime,“ povedal Lipšic. Podľa neho by stálo za zváženie, či by nebolo dobré v tomto roku posilniť pohotovostné motorizované jednotky aj v iných regiónoch ako len na východnom Slovensku, kde sú segregované osady alebo dochádza k násilnému konaniu.