Inštitút ľudských práv (IĽP) ostro kritizoval nedostatočnú pozornosť venovanú ľudským právam počas návštevy členov slovenskej vlády v Číne. Riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher pripomenul, že Čína patrí k najvážnejším porušovateľom ľudských práv, pričom to nezahŕňa len občianske práva ako slobodu prejavu či tlače, ale aj práva na organizáciu zamestnancov.
„V Číne sú tvrdo postihované aj pokusy zamestnancov organizovať sa v odboroch proti zneužívaniu bežných ľudí korporáciami. Niečo, čo by údajnému sociálnemu demokratovi Robertovi Ficovi malo ležať na srdci,” uviedol riaditeľ IĽP.
Čína je pre Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom v Ázii, Blanár s Wangom Im povýšili vzájomné vzťahy
Dodal, že politici a političky, ktorí majú ľudské práva a ľudí v úcte, v Číne vždy nastolia otázku ich porušovania miestnym režimom, je to dlhá tradícia štátnikov. „Zdá sa však, že delegácia SR tam bola v hlbokom predklone,“ konštatoval.
Koordinátorka kampaní IĽP Katarína Ševčíková upozornila aj na udalosti z roku 2009 počas návštevy čínskeho prezidenta na Slovensku. „Vtedajšiu sériu demonštrácií pre porušovanie ľudských práv Čínou poznačili násilnosti zo strany ‚čínskych agentov‘ pohybujúcich sa voľne na našom území a bez zásahu našich bezpečnostných orgánov. Do dnešného dňa to pritom nebolo vierohodne vysvetlené ani adekvátne vyšetrené,” pripomenula Ševčíková a dodala, že absencia nastolenia otázky ľudských práv a slobôd pri rokovaniach je prejavom zbabelosti a krátkozrakosti vlády SR.
Fico označil rokovania v Číne za konštruktívne, témou bola Ukrajina a hovorili aj o linke Bratislava – Peking (video)
IĽP na záver vyzval, aby sa otázka ľudských práv na Slovensku riešila s rovnakou naliehavosťou ako kdekoľvek inde vo svete, pričom inštitút upozornil na nebezpečenstvá, ktoré represívne režimy predstavujú nielen pre vlastných občanov, ale aj za svojimi hranicami.