BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Súčasná štruktúra sadzieb spotrebnej dane z liehu, vína a piva nie je optimálna z hľadiska verejných financií, ako aj politiky ochrany verejného zdravia. Konštatuje to Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR, podľa ktorého nezdaňovanie tichého vína motivuje cenovo najcitlivejších spotrebiteľov k presunu spotreby smerom od zdaneného piva a liehu k najlacnejšiemu vínu. „Čo má priamy negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy pri súčasnom zachovaní celkovej spotreby alkoholu. Na druhej strane, zdražovanie piva motivuje k zvýšenej konzumácii škodlivejších liehovín,“ konštatuje inštitút.
Inštitút navrhol zmenu štruktúry sadzieb alkoholu
Spotrebné dane z alkoholických nápojov nie je podľa IFP možné z hľadiska verejných financií vnímať jednotlivo, ale predovšetkým ako celok, keďže zmena sadzby jednej dane priamo vplýva na výnos dane z iného typu alkoholu. Inštitút preto navrhol zmenu štruktúry sadzieb pri jednotlivých druhoch alkoholu, ktorá by mala mať pozitívny vplyv na celkový výnos dane odhadovaný vo výške 35 mil. eur.
Na základe analýzy sa podľa inštitútu javí optimálne zvýšenie sadzby dane na úroveň 1,85 eur/plato/hl v prípade piva, na úroveň 33,75 eur/hl v prípade vína a na 1 121 eur/hl v prípade liehu. „Výhodou v porovnaní so súčasnou štruktúrou by bolo aj zmiernenie daňovej diskriminácie piva, keďže vplyv navrhovaných sadzieb má takmer identický vplyv na zmenu spotreby jednotlivých druhov alkoholických nápojov,“ uvádza inštitút. Súčasné nezdaňovanie vína sa podľa zverejnenej analýzy javí popri zdaňovaní piva a liehovín značne neoptimálne, pričom zavedenie navrhovanej sadzby na tiché víno by malo zabezpečiť približne 75 % dodatočného výnosu dane.