BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Pavol Hrušovský vníma svoj neúspech vo voľbách ako prehru a sklamanie. „Mnohí kandidáti sľubovali nesplniteľné veci, pekné obrázky a ešte neviem aké nereálne veci. Ja som ponúkol svoju osobu, svoj osobný politický príbeh, dôveroval som ľuďom, že tento osobný politický príbeh je tak dôležitý a tak presvedčivý, že ľudia podporia mňa,“ vyznal sa Hrušovský.
Všetko o voľbách nájdete —>> TU.
Život v politike však podľa neho ide ďalej a čas na definitívny odchod z nej ešte podľa neho nenastal. Výsledky volieb chce analyzovať, nájde si čas aj na osobnú reflexiu. „Budem sa nad tým zamýšľať, prečo a kde či už ja ako osoba alebo volebný tím sme urobili chybu,“ dodal.
Pavol Hrušovský bol podľa Figeľa dobrým kandidátom, ktorý bol za 20 rokov najlepším predsedom Národnej rady SR. „Ako ústavná dvojka bol dobre pripravený na ústavnú jednotku, ale nedokázali sme o tom presvedčiť dostatok voličov,“ zhodnotil Figeľ. Šéf KDH sa poďakoval za spoluprácu stranám SDKÚ-DS, Mostu-Híd aj Strane zelených, teda stranám, ktoré kandidatúru Hrušovského podporovali.
Figeľa sklamala neskorá podpora
Ľudová platforma sa však podľa jeho slov v prezidentských voľbách nestala alternatívou voči vládnucemu Smeru. „To ale neznamená, že nemá na čom participovať alebo pracovať na parlamentnej pôde,“ doplnil.
Podporu strán Ľudovej platformy svojej kandidatúre nechcel Hrušovský komentovať. Figeľa sklamalo, že podpora Hrušovskému prišla z ich strany neskoro. Figeľ na tlačovej besede zároveň bránil dohodu KDH so Smerom o zakotvení definície manželstva v ústave a zmenách v oblasti justície. „Dohoda, ktorá bola dosiahnutá na ústavných zmenách, je pre Slovensko aktuálna a akútna. To nie je o straníckych záujmoch, to je o tom, čo potrebuje Slovensko,“ konštatoval.
Bugár vidí za porážkou viacero vecí
Za porážkou spoločného kandidáta pravicových strán KDH, Mosta-Híd a SDKÚ-DS Pavla Hrušovského vidí Bugár viacero faktorov. Do volieb sa prihlásilo viacero kandidátov, ktorí brali Hrušovskému hlasy, napríklad Milan Kňažko či Gyula Bárdos. Podľa Bugára to bolo vidieť aj na preferenčných prieskumoch, v ktorých mal Hrušovský najskôr 17 percent, po tom, ako do kampane vstúpili ďalší kandidáti, jeho percentá klesali.
Voličov pre Hrušovského podporu nedokázalo zmobilizovať samotné KDH, ale ani SDKÚ-DS a Most-Híd. Za posledný klinec do rakvy Hrušovského pádu považuje Bugár dohodu KDH so Smerom-SD na ústavných zmenách. Asi dva týždne pred voľbami Most-Híd preto Hrušovskému odporučil, že by bolo lepšie, keby sa kandidatúry vzal. „Táto výzva nebola vypočutá, tak to nemalo zmysel, aby sme mu to kazili,“ komentoval Bugár skutočnosť, že verejnosť o tomto stretnutí neinformovali.
Ľudovú platformu chápe Bugár v súčasnosti ako zoskupenie, kde môžu strany spolupracovať iba ad hoc. „Most-Híd sa bude snažiť vytvoriť občiansku víziu Slovenska,“ konštatoval Bugár s tým, že občianska vízia by mala byť o tom, čo potrebujú občania. Prioritou záujmov pre Most-Híd teda podľa Bugára bude občan, strana samotná a až potom prípadné záujmy Ľudovej platformy.
Politológ: Kiskovi pomohla negatívna kampaň, Fico pohorel
Milan Kňažko nechcel trieštiť pravicu, bilbordy poskytne Kiskovi
Kisku čaká ťažký súboj s Ficom, podá naňho trestné oznámenie
Gyula Bárdos porazil vo voľbách Hrušovského, je spokojný
Druhé kolo volieb sa začína od nuly, verí si Robert Fico
Prezidentské voľby boli pre Čarnogurského politickou bodkou
Radoslav Procházka je sklamaný, chcel postúpiť do druhého kola