POPRAD 11. júla (WEBNOVINY) – Horská záchranná služba zaznamenal v prvom polroku 2011 nárast úrazovosti v slovenských horách.
Za prvých šesť mesiacov tohto roku zasahovali horskí záchranári 1349 krát, kým v minulom roku to bolo 1150 krát, čo predstavuje 17,3 % nárast počtu zásahov.
Ešte výraznejší nárast úrazovosti zaznamenali horskí záchranári vo Vysokých Tatrách. Kým v minulom roku za prvých šesť mesiacov zasahovali v 105 prípadoch, tohto roku mali 213 zásahov, čo predstavuje 102,85 % nárast úrazovosti. „Svedčí to o zvýšení návštevnosti,“ uviedol na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
Nárast úrazovosti v horách však podľa Janigu nesúvisí len s nárastom návštevnosti slovenských hôr. „Podmienky na turistiku neboli ideálne. Zo začiatku sezóny to bol ešte sneh vo vrcholových partiách. Teraz je to hlavne podmočený terén,“ uviedol Janiga.
Vyšší počet úrazov podľa neho je tak spôsobený aj podmienkami na turistiku, aké v súčasnosti v horách sú. Väčšinu zásahov mali horskí záchranári v stredných a nižších polohách, pri ktorých nedošlo k porušeniu predpisov alebo pravidiel správania sa v horách. Za prvých šesť mesiacov zahynulo v slovenských horách 14 ľudí, čo je o dvoch viac ako vlani. Ak bude vývoj úrazovosti pokračovať súčasným tempom, už koncom júla budú mať horskí záchranári viac zásahov ako za celý rok 2007.
Nešmýkajte sa po snehových poliach
Momentálne podmienky na vysokohorskú turistiku vo Vysokých Tatrách sú dobré. „Všetky chodníky sú schodné až po vrcholové partie,“ uviedol Janiga. Zvýšenú opatrnosť si vyžadujú túry hlavne na severnej strane, kde ešte môže byť starý sneh. V žiadnom prípade záchranári neodporúčajú šmýkať sa na týchto snehových poliach. Takéto prípady sa môžu skončiť veľmi tragicky. Záchranári upozorňujú hlavne na búrky v letných mesiacoch, ktorú sú veľmi silné a prichádzajú veľmi rýchlo. Podceňovať netreba nielen blesky, ale aj prívalové vody, ktoré sú s búrkovou aktivitou
Od roku 2006 je zachraňovaná osoba povinná uhradiť horskej službe náklady na technickú časť zásahu. Kým v prvých rokoch od zavedenia platenia za zásah bola podľa Janigu vymožiteľnosť nízka, posledné dva roky sa situácia zlepšila. „Už asi dva roky evidujeme asi 80 percent ľudí. Kolíše to podľa národnosti a sezónnosti. Ľudia sú už dostatočne informovaní a už si na to zvykli,“ uviedol šéf horských záchranárov. Slovensko je podľa Janigu v tomto porovnateľné s alpskými krajinami.