- aktualizované 9. marca 18:25
Oficiálna návšteva holandského kráľovského páru v štvrtok pokračovala pod Tatrami. Kráľ Viliam-Alexander a kráľovná Maxima spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou zavítali do Popradu, Liptovského Mikuláša aj Tatranského národného parku. Informoval o tom riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidentky SR Jozef Matej.
Úprimný záujem o pomoc ľuďom z Ukrajiny
Holandský kráľovský pár a prezidentka Čaputová najprv navštívili Centrum podpory Spišskej katolíckej charity v Poprade, ktoré poskytuje pomoc obyvateľom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou. Centrum si zároveň pripomína prvé výročie svojho fungovania.
Prezidentka Čaputová prijala holandského kráľa Viliama-Alexandra s manželkou, čaká ich nabitý program (video+foto)
Od svojho vzniku pomoc tisíckam obyvateľom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou. Predovšetkým kráľovnú podľa tamojších pracovníkov zaujímala jeho činnosť, ale aj problémy.
Slovensko je inšpiráciou pre Holandsko, Čaputová predstavila kráľovskému páru zálohovanie PET fliaš a plechoviek (foto)
„Hľadali najaktívnejšie centrum, ktoré v okolí je, preto sme boli veľmi poctení, že prišli práve k nám. Keď sem prišli, bolo vidieť, že ich to naozaj zaujíma. Dávali detailné otázky, chceli vedieť, ako to vzniklo a ako to funguje,“ uviedla po návšteve pre médiá zakladateľka centra Miriam Kuzárová.
Kráľovnú Maximu podľa jej slov zaujímala aj pomoc Ukrajincom po psychologickej stránke, keďže aj tú centrum poskytuje, hovorila s tamojšou psychologičkou.
Deti darovali kráľovnej darčeky
Najkrajšie a veľmi spontánne bolo podľa Kuzárovej stretnutie s deťmi v takzvanej hračkárnici, ktorú zriadil UNICEF v spolupráci s neziskovou organizáciou Škola dokorán.
Prezidentka Čaputová dostala najvyššie holandské štátne vyznamenanie (foto)
Navštevovať ju môžu slovenské a ukrajinské deti spolu s mamami, denne ich prichádza asi dvadsať. „Kráľovná si k nim hneď kľakla. Deti jej darovali darčeky, kreslili a tvorili pre ňu už od pondelka,“ doplnil Pavol Vilček, diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity, ktorá organizuje pomoc v popradskom centre.
Centrum pomoci pre Ukrajinu založili dobrovoľníci v Poprade bezprostredne po vypuknutí vojny. Podľa jeho sociálnej pracovníčky Márie Hujsiovej do neho prichádzalo pre potravinovú pomoc, hygienu a oblečenie zo začiatku denne 150 až 200 odídencov. V súčasnosti je to do 35 ľudí. Okrem toho v ňom vlani rozbehli výučbu slovenského jazyka a po novom funguje aj klub slovenského jazyka. Okrem viacerých kurzov tam poskytujú aj psychologické poradenstvo, či už skupinové, alebo individuálne.
Okrem toho sa holandský kráľovský pár a prezidentka Čaputová stretli aj s ďalšími organizáciami, ktoré pomáhajú „Každý prezentoval svoju činnosť, ocenila to aj naša pani prezidentka, poďakoval sa nám holandský kráľ. Mali sme tak možnosť porozprávať o našej činnosti, či už tu, alebo na Ukrajine,“ poznamenal Vilček, ktorý kráľovský pár označil za veľmi srdečný a bezprostredný.
Modelová hodina žiakov
Neskôr sa presunuli do Spišskej Soboty, kde si pozreli stredoveké námestie a Kostol sv. Juraja. Program návštevy pokračovalo diskusiou o občianskom vzdelávaní na Základnej škole Miloša Janošku v Liptovskom Mikuláši.
Kráľovský pár sa spolu s prezidentkou zúčastnil aj na modelovej hodine žiakov 6. ročníka na tému boja proti dezinformáciám. V rámci programu navštívili aj Tatranský národný park, kde sa holandský kráľovský pár oboznámil s projektom biodiverzity a ochrany životného prostredia pri rieke Belá v Podbanskom.
Išlo o posledný deň trojdňovej návštevy, ktorej hlavnými témami sú otázky právneho štátu a ochrany klímy vrátane prechodu na obehové hospodárstvo, ako aj podpora inklúzie a rozmanitosti v spoločnosti.