Firma z Las Vegas prišla s nápadom pre hanblivých. Keďže na letiskách neustále pribúdajú telesné skenery, ktoré vám nahliadnu hlboko pod kožu, na trhu sa objavili nové nálepky, ktoré umožnia ponechať intímne partie skryté. Pasažieri si nalepia „Flying Pasties“ (letecké ozdôbky) pred bezpečnostnou kontrolou na miesta, ktoré chcú ochrániť pred zvedavými pohľadmi bezpečnostnej služby. Nálepky sa nelepia priamo na telo, ale len na vnútornú stranu odevu – košieľ či nohavíc. Inou alternatívou je ich pripevnenie malými úchytkami, čím sa umožní ich opätovné použitie. Pre pánov je k dispozícii jednodielny gumový ochranný kryt v cene 7 eur, dámske prevedenie obsahuje tri malé a jednu veľkú nálepku za 10 eur.
Všetko, čo má zostať skryté pred pohľadom verejnosti, tak skryté aj zostane. Cestujúci so zmyslom pre humor si môžu vybrať aj ochranné nálepky so zábavnou potlačou akými sú znak mieru alebo nápis „Only My Husband Sees Me Naked“ (Len môj manžel ma môže vidieť nahú).
Telesné skenery boli uvedené po údajnom pokuse o teroristický útok na lete 253 smerujúceho z Holandska do Michigenu v USA. Vtedy sa cestujúcemu podarilo prepašovať do lietadla výbušninu a to aj napriek tomu, že prešiel bezpečnostnou kontrolou na amsterdamskom letisku Schiphol. Podozrivý vtedy preniesol výbušný prášok s chemikáliami v spodnom prádle a tento fakt zalarmoval všetky letiská.
Skenery sa tak pomaly šíria do celého sveta – v Amerike sú v prevádzke na 51 letiskách a do konca roka by sa ich počet mal zdvojnásobiť. Európske krajiny sa k novým skenerom stavajú prevažne zdržanlivo. Zaviedli ich zatiaľ len Veľká Británia a Holandsko. V Taliansku sú v testovacej fáze a ochotu vyskúšať ich na svojich letiskách oznámilo aj Francúzsko. V Nemecku sa zatiaľ nachádza len jeden – a to v Hamburgu. Na Slovensku ich zatiaľ nemáme.
Telesné skenery umiestnené na letiskách fungujú na jednoduchom princípe: milivlny prejdú cez ľahký odev a telo ich odrazí naspäť. Skener prejde jedenkrát okolo tela a vytvorí 3D obrázok, na ktorom sú viditeľné všetky nežiadúce predmety ako skryté zbrane, drogy či iné nelegálne predmety. Celé skenovanie trvá len tri sekundy. Obrázky sú ihneď kontrolované bezpečnostnou službou, ktorá vás v prípade podozrenia môže vyzvať na detailnú prehliadku v špeciálnej miestnosti.
Americká firma tvrdí, že na skeneroch sú viditeľné aj detaily, ktoré si väčšina ľudí necháva za zatvorenými dverami. Vyhotovené 3D obrázky by mali byť ihneď zničené. Či to tak naozaj je, je otázne. Preto odporúča nálepky z gumy hrubé 2 mm, ktoré telesné skenery nepresvietia. Výrobcovia tvrdia, že kontrolná služba nemá právo zakázať vám použitie podobných nálepiek. „Gumenný štítok v šatách je predsa dovolený. Okrem toho má každý nárok na svoju súkromnú sféru.“
Na nálepky sa však strhla aj vlna kritiky. Webová stránka Jaunted varuje, že ak skenery dokážu presvietiť hrubé kožené peňaženky, s tenkými nálepkami tak isto nebudú mať problém. Zároveň tvrdí, že skenery poskytujú len zahmlené obrysy vášho tela, žiadne intímne partie. Posúďte sami:
zz
www.welt.de