BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Hlavnou architektkou Bratislavy sa stala Ingrid Konrad, rozhodli o tom dnes poslanci mestského zastupiteľstva.
Konrad sa dostala do užšieho výberu spolu s architektom Vladimírom Hrdým, primátor odporučil mestskému zastupiteľstvu za hlavnú architektku Konrad.
Poslanec Ivo Nesrovnal sa vyjadril, že sa síce rozhoduje pre Konrad, ale dúfa, že vytvorí s Hrdým tandem, aby jeho skúsenosti naďalej slúžili formovaniu Bratislavy. Primátor Milan Ftáčnik sa vyjadril, že s Hrdým počíta v štruktúrach magistrátu.
Kompetencie hlavného architekta mesta definuje zákon. Hlavný mestský architekt je odborným garantom samosprávy pre oblasť urbanizmu a architektúry. Priamo sa podieľa na tvorbe územnoplánovacích podkladov, vstupuje do prípravy územného plánu Bratislavy a taktiež zabezpečuje vypracovanie záväzných stanovísk Bratislavy k investičnej činnosti. Súčasné vedenie samosprávy má záujem, aby mal rozhodujúcu váhu pri posudzovaní budúcich investičných zámerov v meste hlavný architekt spolu s hlavným dopravným inžinierom.
Ingrid Konrad má 51 rokov a vyštudovala architektúru v Bratislave a vo Viedni. Na Viedenskej univerzite tiež prednášala problematiku architektúry a verejných priestranstiev. Pôsobila aj v komisii pre územné plánovanie v bratislavskej mestskej časti Vajnory. Momentálne vedie súkromný architektonický ateliér vo Viedni.
Konrad: „V meste je veľký potenciál“
Ingrid Konrad chce, aby architektúra a urbanizmus pomohli zmeniť vzťah Bratislavčanov k mestu. Ako uviedla pre agentúru SITA, v Bratislave je veľký potenciál. „Strašne mi vadí, že niekto nad týmto mestom mávne rukou a pritom to tu žije,“ uviedla Konrad. Podľa nej si mesto musí získať Bratislavčanov cez verejné priestory, ktorých je v meste málo a cez verejné stavby. Podľa Konrad je potrebné myslieť aj na mladých ľudí. Dodala, že mesto vymiera a mladí ľudia nemajú veľa možností na ubytovanie. Navrhuje preto pre nich aj štartovacie byty.Prvé kroky Konrad povedú na oddelenie magistrátu, ktoré sa venuje rozvoju mesta a potom do poslaneckých klubov, kde si chce ešte vyjasniť situáciu a pohľad poslancov z rôznych orientácií na toto mesto.
Konrad už vo výberovej komisii povedala, že nepôjde ďalej, ak jej kompetencie nebudú jasné.
„Prvá tá kompetencia je, že mám k dispozícii všetkých, ktorí sa na magistráte zaoberajú rozvojom mesta. Môžem s nimi pracovať a dúfam, že budem môcť diskutovať, že budem vypočutá, čo sa vlastne môjmu predchodcovi pánovi Šľachtovi nedarilo,“ uviedla Konrad.
Architektka: Nemáme tie verejné priestranstvá
Podľa hlavnej architektky je najdôležitejšie, aby verejnosť bola dostatočne informovaná. Myslí si, že pre bežného občana je najdôležitejšie, aby si vytvoril vzťah k mestu, vzťah k priestoru, kde žije, aby pochopil, že určité veci sa tu dejú. „Ja mám pocit, že tá informovanosť tu síce bola, ale už v tom prvom pláne, keď to prešlo na novinárov, už tá informácia nebola dôsledná,“ uviedla.
Občan musí byť podľa nej od začiatku vývoja informovaný, nesmú mu byť podávané informácie na konci, kedy sa v nich už nevyzná. „Ja by som rada mala voči sebe občana, ktorý pochopí, že mám nejaký zámer a keď ma on presvedčí, že ten zámer je proti nemu, tak to musím akceptovať,“ myslí si Konrad. Hlavná architektka považuje mesto za jedného významného investora, ktorý 20 rokov nebol schopný pôsobiť. „Darmo budeme mať administratívne budovy a luxusné byty, keď tá verejná funkcia mesta nie je splnená,“ uviedla.
Slováci a Bratislavčania špeciálne podľa Konrad milujú zelené priestory. „My radi do tých verejných priestorov ideme, len ich máme málo. Nemáme tie verejné priestranstvá, nemáme dôležité inštitucionálne budovy, nemáme tu to, čo by to hlavné mesto reprezentovalo. Toto mesto je jedno z hlavným miest Európy a Európa je jeden silný celok, tak sa teda tak konečne chovajme a umožnime, aby si aj európske inštitúcie našli v Bratislave svoje zázemie,“ uviedla Konrad.