Historický prejav Václava Havla pred Kongresom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hvel
Vo veku 75 rokov v nedeľu zomrel bývalý československý prezident Václav Havel. Foto: Ilustračné foto SITA/Petr David Josek

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý československý a český prezident sa do histórie zapísal mnohými slávnymi výrokmi a prejavmi. Medzi jeden z najpamätnejších patrilo aj vystúpenie pred Kongresom Spojených štátov krátko po zvolení do funkcie prezidenta Československa.

Washington, 21 februára 1990

Vážený predseda,

vážený pán prezident,

vážení senátori a členovia Kongresu,

dámy a páni,

moji poradcovia mi poradili, aby som pri tejto významnej príležitosti prehovoril po česky. Neviem prečo. Asi chceli, aby ste sa potešili lahodným zvukom môjho materinského jazyka.

Keď ma 27. októbra minulého roku poslednýkrát zatýkali, nevedel som, či je to na dva dni alebo na dva roky.

Václav Havel
Václav Havel na archívnej snímke počas narodeninovej oslavy pri príležitosti jeho 60. narodenín z roku 1995. Foto: SITA/AP

Václav Havel
Václav Havel a bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová na archívnej snímke zo dňa 17. septembra 1990 v Prahe. Foto: SITA/AP
Václav Havel
Václav Havel na archívnej snímke v pražskom Divadle Archa poćas premiéry svojej hry Odcházení zo dňa 20. mája 2008. Foto: SITA/AP
Václav Havel
Václav Havel na archívnej snímke počas interview pre agentúru AP zo dňa 3. októbra 2008. Foto: SITA/AP
Václav Havel
Václav Havel počas nakrúcania filmu Odcházení zo dňa 20. júla 2010. Foto: SITA/AP

Keď mi presne mesiac potom povedal český rocker Michael Kocáb, že budem navrhnutý do funkcie prezidenta, myslel som si, že je to jeden z jeho vtipov.

Keď ma 10. decembra 1989 môj priateľ Jiří Bartoška navrhol menom Občianskeho fóra na veľkej manifestácii v Prahe do úradu prezidenta, považoval som to za nemožné, aby ma náš parlament, zdedený po minulom režime, do tohto úradu zvolil.

Keď som bol o 19 dní neskôr jednomyseľne zvolený za prezidenta svojej krajiny, netušil som, že za necelé dva mesiace budem hovoriť pred týmto slávnym a mocným parlamentom a moje slová budú priamo sledovať milióny ľudí, ktorí o mne nikdy nepočuli, a stovky politikov a politológov budú odborne rozoberať každé slovo, ktoré poviem.

Keď ma 27. októbra zatýkali, žil som v krajine, kde vládla najkonzervatívnejšia komunistická vláda v Európe a celá spoločnosť driemala v totalitnom systéme.

Dnes, po necelých štyroch mesiacoch, sa vám prihováram ako predstaviteľ krajiny, ktorá sa vydala na cestu k demokracii, v nej je plná sloboda slova, pripravuje sa na slobodné voľby, chce budovať prosperujúcu trhovú ekonomiku a robiť vlastnú zahraničnú politiku. Je to všetko zvláštne.

Smútočný sprievod
Vdova po bývalom československom prezidentovi Dagmar Havlová. Foto: SITA, AP, Petr David Josek

Smútočný sprievod
Sviečky pre Václava Havla. Smutočný sprievod za rakvou československého prezidenta Václava Havla sa začal v stredu pár minút po ôsmej hodine a mieri na Pražský hrad. Foto: SITA, AP, Petr David Josek
Smútočný sprievod
Na čele smútočného sprievodu išla vdova po Václavovi Havlovi manželka Dagmar a jej dcéra Nina. Foto: SITA, AP, Petr David Josek
Smútočný sprievod
Smutočný sprievod za rakvou československého prezidenta Václava Havla sa začal v stredu pár minút po ôsmej hodine a mieril na Pražský hrad. Na čele smútočného sprievodu išla vdova po Václavovi Havlovi manželka Dagmar a jej dcéra Nina. Foto: SITA, AP, Petr David Josek
Smútočný sprievod
Václava Havla prišlo na Pražský hrad odprevadiť vyše desaťtisíc ľudí. Foto: SITA, AP, Marko Drobnjakovic

Žijeme vo veľmi zvláštnej dobe. V časoch, keď sa tvár ľudského sveta naraz mení takou rýchlosťou, na ktorú sú krátke všetky doteraz známe politologické tachometre. Pokúsim sa vysvetliť, prečo si myslím, že rýchlosť zmien v mojej krajine, v strednej a východnej Európe a samozrejme v Sovietskom zväze sa tak významne zapisuje do tváre sveta ako celku a prečo sa dotýka osudu nás všetkých, teda aj Američanov.

Dvakrát v 20. storočí hrozila svetu katastrofa, dvakrát bola jej rodiskom Európa a dvakrát ste museli spolu s inými i vy, Američania, zachraňovať Európu, celý svet i samých seba.

Takže ste možno prispeli k záchrane nás, Európanov, sveta a tým aj seba samých: pomohli ste nám dožiť sa týchto dní a to dokonca bez horúcej vojny – iba s vojnou studenou.

Video: Václav Havel ako prvý československý prezident vystúpil pred Kongresom USA.

Ladies and Gentlemen,

som prezidentom iba dva mesiace a nechodil som do žiadnej prezidentskej školy. Mojou jedinou školou bol život. Preto vás nechcem príliš dlho obťažovať svojimi politickými úvahami.

Do „rodiny človeka“ máme veľmi ďaleko, dokonca sa tomuto ideálu vzďaľujeme. Záujmy osobné, sebecké, štátne, národné, skupinové a firemné stále ešte prevládajú nad záujmami obecnými a globálnymi. Stále ešte mnoho ľudí hovorí, že im nejde o seba, ale o vec, ale pritom im ide dokázateľne o seba a nič viac. Stále ešte
České ulice zaplavil občan Havel
Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek

ničíme planétu, ktorá nám bol zverená a jej okolie. Občas hovoríme, že anonymná megamašinéria, ktorú sme si vytvorili, nám neslúži, ale naopak nás zotročuje.

Inými slovami, stále ešte nevieme postaviť morálku nad politiku, vedu a ekonomiku. Stále ešte nie sme schopní pochopiť, že jedinou skutočnou chrbticou všetkého nášho konania je zodpovednosť. Zodpovednosť k niečomu vyššiemu, než je moja rodina, moja krajina, môj podnik, môj prospech.

Zodpovednosťou k poriadku bytia, do ktorého sa všetko naše konanie nezmazateľne zapisuje a kde sa spravodlivo zhodnotí. Tlmočníkom medzi nami a takouto vyššou autoritou je to, čo sa tradične nazýva ľudské svedomie.

Prejav bol redakčne skrátený. Celý prejav Václava Havla pred Kongresom nájdete na stránke vaclavhavel.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jiří BartoškaMichael KocábVáclav Havel