Odporúčame:
Grécke referendum môže znamenať bankrot krajiny
Nemecko a Francúzsko budú rokovať s Grékmi
Európske a americké akciové trhy vinou referenda klesajú
Euro sa prepadlo v reakcii na správu o gréckom referende
Výnosy talianskych dlhopisov pre grécke referendum vzrástli
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa na tom zhodli v telefonickom rozhovore potom, čo diskutovali o rozhodnutí gréckeho premiéra Georgiosa Papandreoua nechať o prijatí finančnej pomoci hlasovať občanov v referende.
Naplnenie dohody zo summitu eurozóny je podľa nich nevyhnutnejšie než kedykoľvek predtým. Navyše je kľúčové pre návrat gréckej ekonomiky k rastu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Papandréou sa referendom snaží upokojiť veľmi napätú situáciu v krajine, ktorá sa zmieta v nepokojoch a nekončiacich štrajkoch proti úsporným opatreniam vlády.
Mnohí obyvatelia sa domnievajú, že vláda zašla v akceptovaní nariadení zo strany EÚ a Medzinárodného menového fondu priďaleko.
Berlusconi zostal prekvapený
Najvyšší predstavitelia Európskej únie vyjadrili presvedčenie, že Grécko dodrží svoje záväzky voči svojim partnerom v eurozóne a bude pokračovať v znižovaní svojich verejných výdavkov. V spoločnom vyhlásením sa tak vyjadrili stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Obaja vzali na vedomie grécky oznam o pláne vypísať referendum o dohode lídrov 27-členného bloku, no Aténam „plne dôverujú“, keďže dohoda je „v najlepšom záujme krajiny.“
Kriticky sa na adresu Grékov v utorok vyjadril taliansky premiér Silvio Berlusconi. Ten označil pondelkové rozhodnutie gréckeho premiéra za „neočakávaný“ krok, ktorý prinesie neistotu na trhy krátko pred summitom krajín G20 vo francúzskom Cannes.
Obrazom: Summit EÚ v Bruseli
Vznikne vláda „národnej spásy“?
Politická situácia v Grécku sa po pondelkovom oznámení o vypísaní referenda začína vážne zamotávať. Predstavitelia vládnej strany premiéra Geórgiosa Papandréoua začínajú nahlas hovoriť o predčasných voľbách a vytvorení vlády národnej jednoty.Jeden z lídrov vládneho Panhelénského socialistického hnutia (PASOK) Vasso Papandréou vyzval prezidenta na vytvorenie rady lídrov politických strán, ktorej cieľom by bolo sformovanie novej vlády „národnej spásy“, a následne vypísanie predčasných parlamentných volieb.
Premiérov menovec a predseda ekonomického parlamentného výboru chce takto zabezpečiť dodržanie podmienok dohody lídrov členských krajín EÚ zo strany Atén.
Medzitým sa poslankyňa vládnej strany Milena Apostolakiová vzdala svojho členstva v PASOK a vládna väčšina sa tak v 300-člennom parlamente scvrkla na 152 hlasov. Teraz už nezávislá poslankyňa plány na konanie referenda ostro odsúdila.
Napätá situácia
V gréckom referende pôjde o hlasovanie o zotrvaní krajiny v eurozóne. Povedal to fínsky minister pre európske záležitosti a zahraničný obchod Alexander Stubb. „Situácia je taká napätá, že v podstate by to bolo hlasovanie o ich zotrvaní v eurozóne,“ povedal Stubb v rozhovore pre fínsku televíznu stanicu MTV3.
„Grécko je zaviazané novým programom, ktorý zahŕňa štrukturálne reformy. Ak znenazdania budú hlasovať proti reformám, potom je Grécko tým, kto porušil dohodu,“ uviedol. Zároveň dodal, že ak sa Grécko vykrúti z požadovaných reforiem, nedostane žiadnu pomoc.
Merkelovej partner je pobúrený
Rainer Brüderle, šéf nemeckej Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je menším koaličným partnerom vo vláde kancelárky Angely Merkelovej, uviedol, že bol pobúrený, keď sa dozvedel o rozhodnutí gréckeho premiéra Geórgiosa Papandréoua. Podľa Brüderleho referendum vyznieva tak, že Grécko sa snaží zrušiť dohodu s lídrami EÚ. „Bol som pobúrený (touto správou),“ povedal Brüderle pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk. Podľa neho je to neobvyklý spôsob konania.„Premiér súhlasil so záchranným balíkom, ktorý je prínosom pre jeho krajinu. Iné krajiny podstupujú vinou korupcie, zlého hospodárenia a chabého vedenia v Grécku veľké obete už desaťročia – urobili sa zlé rozhodnutia a krajina sa sama dostala do krízy,“ vyhlásil.
„Vyzerá to tak, že niekto sa snaží vykrútiť z toho, čo už bolo dohodnuté. Je to neobvyklé, niečo také urobiť,“ povedal Brüderle.
Prezident Európskej školy pre manažment a technológie v Berlíne Jörg Rocholl pre televíziu ZDF povedal, že ústup Grécka od dohody môže znamenať, že iné krajiny už viac nebudú cítiť povinnosť zúčastniť sa na jeho záchrane.
Summit EÚ priniesol zhodu na kľúčových opatreniach, ktoré majú utlmiť dlhovú krízu v eurozóne. Najdôležitejším výsledkom rokovaní je súhlas bánk s odpísaním polovice dlhov Grécka, čo by malo znížiť celkový dlh krajiny o 100 miliárd eur, a dohoda na rekapitalizácii európskych bánk. Grécko sa však zmieta v nepokojoch a nekončiacich štrajkoch proti úsporným opatreniam vlády.