PARÍŽ 24. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že globálny ekonomický rast bude v tomto roku mierne nižší ako v minulom roku. V pondelok to vyhlásil zástupca šéfa MMF John Lipsky. „Oficiálna správa MMF bude zverejnená v utorok. … Môžem však potvrdiť, že globálny rast bude podľa odhadu mierne nižší než minuloročný na úrovni 4,75 %,“ povedal Lipsky. Podľa neho bol ekonomický rast v minulom roku „pôsobivý“, keďže 10- až 20-ročné priemery globálneho rastu sú na úrovni okolo 3,5 %.
„Rýchlo rastúce ekonomiky boli hybnou silou pokrízovej globálnej expanzie. Silný domáci dopyt podporený novým prílevom zahraničného kapitálu naštartoval veľmi silné zotavovanie, ktoré dokonca do istej miery podporilo aj rozvinuté ekonomiky,“ povedal Lipsky. Ďalej varoval, že aj napriek vysokému tempu rastu globálnej ekonomiky, budúca ekonomická expanzia čelí rizikám. „Oslabiť dôveru môže nedostatočný pokrok v rozvinutých štátoch pri formulovaní dôveryhodných plánov zameraných na konsolidáciu verejných financií v strednodobom časovom horizonte,“ uzavrel Lipsky.
MMF zvýšil odhad rastu globálnej ekonomiky na 4,4 %
Medzinárodný menový fond zvýšil odhad rastu globálnej ekonomiky v tomto roku na 4,4 %. V októbrovej prognóze uvádzal MMF ekonomický rast pre tento rok na úrovni 4,2 %. Expanzia globálnej ekonomiky by mala v roku 2012 zrýchliť na 4,5 %. „Začínajú pribúdať náznaky, že súkromná spotreba, ktorá počas krízy výrazne poklesla, získava v hlavných rozvinutých ekonomikách pôdu pod nohami,“ uvádza MMF vo svojom najnovšom výhľade pre svetovú ekonomiku. MMF revidoval smerom nahor prognózu ekonomického rastu rozvinutých krajín a v súčasnosti očakáva, že v tomto roku posilnia o 2,5 %. V októbri MMF prognózoval rast rozvojových krajín v tomto roku na úrovni 2,2 %. Ekonomika USA by mala podľa najnovšej prognózy posilniť v tomto roku o 3 %, pričom pôvodný odhad z októbra počítal s rastom na úrovni 2,3 %. Nemecko si pravdepodobne zapíše v tomto roku rast na úrovni 2,2 %, eurozóna posilní o 1,5 %, japonská ekonomika o 1,6 % a čínska o 9,6 %. MMF ďalej tvrdí, že pre rozvinuté krajiny je potrebné, aby na udržanie rastu ponechali voľnú monetárnu politiku. Za riziko pre rast globálnej ekonomiky MMF považuje dlhovú krízu v Európe a vysokú úroveň dlhového zaťaženia v mnohých ďalších rozvinutých krajinách.