BRATISLAVA 26. mája (WEBNOVINY) – Ford na záverečnej prezentácii výskumných projektov CoCarX (Co-operative Cars Extended) ako prvý výrobca automobilov predviedol komunikáciu medzi vozidlami cez novú mobilnú komunikačnú sieť LTE (Long Term Evolution), ktorá umožňuje oveľa rýchlejší prenos dát ako súčasné navrhované systémy.
Je to vyvrcholenie projektu, ktorý sa začal v roku 2009 s cieľom vyvinúť systémy a infraštruktúru, ktoré by umožnili vozidlám navzájom komunikovať a informovať sa o prítomnosti nebezpečenstva, stave dopravy a zdieľať dopravné informácie.
Systém Fordu využíva miestne rádiové frekvencie a najnovšie sieťové technológie pre mobilné telefóny. Jednotlivým vozidlám umožňuje vysielať správy pre iné vozidlá, poskytovať im informácie a umožniť im pripraviť sa na situáciu, ktorá je pred nimi bez toho, aby neočakávané udalosti museli zachytiť jeho senzory. Napríklad, núdzové brzdenie prvého vozidla aktivuje varovný signál, ktorý sa zobrazí v druhom vozidle za menej než 100 milisekúnd. To tak získa viac času na to, aby sa vyhlo prípadnej kolíznej situácii.
Systém komunikácie medzi vozidlami totiž dokáže vopred varovať pred nebezpečenstvom alebo zmenou podmienok mimo zorného poľa vodiča alebo senzorov vozidla. Tým, že vozidlá budú vzájomne zdieľať informácie o svojej polohe, rýchlosti, smere jazdy a dokonca aj telemetrické údaje a dáta z riadiacej jednotky, napr. o zásahu elektronického stabilizačného programu (ESP) alebo systému kontroly trakcie, prepojené vozidlá sa budú môcť varovať v prípade, ak majú kolízny kurz s iným vozidlom, ak sa za zákrutou alebo na ceste nachádza statická prekážka alebo iné nebezpečenstvo.