BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Integrácia pravice nie je podľa predsedu KDH Jána Figeľa zadaním pre dnešné strany. „Robert Fico integroval ľavicu po kríze a absorpcii menších strán. Toto nie je situácia, alebo zadanie pre dnešné strany napravo od stredu. Pre nich je viac zadanie upevniť pozíciu. Posilniť štruktúry, profesionalizovať politiku tak, aby bola naozaj po dvadsiatich rokoch ďalej ako v minulých rokoch, komunikovať otvorenejšie, modernejšie a intenzívnejšie. No byť pripravený na programovú spoluprácu s blízkymi stranami. To je vždy lepšia odpoveď, ako nejaká hmlistá alebo kabinetná politika, ktorú si neželám a nerozvíjam,“ povedal Figeľ pre agentúru SITA.
S integráciou pravice vyšiel na kongrese SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda 6. decembra
„Nič nové, lebo tie slová boli rôznymi spôsobmi prezentované opakovane. Ja ako európsky komisár som veľmi často hovoril o európskej integrácii a vždy som ju vysvetľoval, ako participáciu na báze rovnosti. Nie absorpciu, nie asimiláciu, ale účasť na spoločnom diele. A v tomto zmysle KDH bolo a je pripravené na spoluprácu. My sme boli možno viac pripravení na spoluprácu, ak beriem 20 rokov, a na hľadanie vhodnej formy ako mnohí iní,“ zdôraznil Figeľ.
Identita hnutia, jeho autonómnosť sú podľa Figeľa dôležitým predpokladom pre úspech každej spolupráce, aby sa v nej cítilo férovo, rovnocenne a zároveň zamerané na spoločný cieľ. „Toto sú princípy a východiska, ku ktorým sa hlásime aj dnes, ale hovoriť o integrácii zo strany, ktorá napríklad dokázala dostať naše nedávne diskusie o generálnom prokurátorovi do veľmi viditeľnej komplikácie, nehovorí o súlade slov a postojov. Ale to, na čom sa dohodneme, čo je naozaj transparentné a korektné nielen pre dobro strany ale naopak pre dobro krajiny, je a bude KDH pripravené podporiť,“ dodal.
V politike si podľa Figeľa strany hľadajú partnerov na spoluprácu a zároveň si svojim spôsobom konkurujú
Je to pohyb vo vymedzenom priestore a z tohto pohľadu je podľa neho skôr potrebné viac vzájomnej otvorenosti, dialógu a úsilia o dobro, ktoré je vždy spoločné, ktoré je tou vzájomne výhodnou odpoveďou. „Cesta je viac ako smer. Prečo to hovorím? Lebo Smeru sa stalo to, čo sa stalo dvakrát HZDS. A to zároveň hovorím, že je našim výsledkom, lebo to nie je len o nich alebo o tom, čo robia iní. Ak sme my aktívni, seriózni vo vzťahoch a samozrejme máme výsledky práce, tak ako pred dávnejším časom, znovu to pripomínam preto, lebo de jure a de facto víťaz na Slovensku aj vo voľbách 1998 aj vo voľbách 2002 nebola pravica. A prečo spomínam tie dve obdobia? Nikdy by som nemenil kvantitu za kvalitu z hľadiska už či výsledkov alebo jednoty alebo akcieschopnosti,“ povedal Figeľ. Ten nevidí ako primárny problém to, že je pravicových strán viac. „Skôr charakter politiky je iný a zároveň je to výzva pre tých štyroch, aby zvládali témy aj vo vnútri svojich strán, lebo opakujem, tá koalícia je predsa pestrá a to je o kvalite,“ dodal.