Zmena pracovného kódexu je dobrou správou
Schválenie novely Zákonníka práce je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera ďalšou dobrou správou pre Slovensko.
„Máme moderný, vzájomne vyvážený pracovnoprávny kódex,“ povedal.
Ako uviedol exminister práce Jozef Mihál (SaS), schválené zmeny zablokujú tvorbu pracovných miest a prispejú k tomu, že pracovné miesta budú zanikať.
„Množstvo ľudí sa ocitne na ulici a nové pracovné miesta budú vznikať len s veľkými ťažkosťami,“ povedal Mihál. Po zvýšení odvodov a daní je novela Zákonníka práce podľa neho ďalším klinčekom do rakvy podnikateľského prostredia na Slovensku.
Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) poukázal na to, že vláda Roberta Fica sa rozhodla urobiť veľmi smutné Vianoce tisíckam rodín na Slovensku.
„Tak ako Ježiško alebo Dedo Mráz nosí darčeky, vláda Roberta Fica prinesie na Vianoce ľuďom nezamestnanosť,“ povedal.
Smer-SD podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku významne poškodil Slovensko, keďže novela Zákonníka práce zníži konkurencieschopnosť Slovenska voči iným krajinám.
Zmeny v Zákonníku práce podľa neho vyrovnávajú nerovnovážny stav medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, ktorý zaviedla novela pracovného kódexu od bývalého ministra práce Jozefa Mihála.
„Každá vláda v Európe sa snaží zvyšovať konkurencieschopnosť svojej krajiny v súťaži s inými, iba na Slovensku sa tak nedeje,“ povedal Brocka.
Smer-SD sa podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka rúti do poškodzovania Slovenska. „Zaťahuje ručné brzdy rastu slovenskej ekonomiky,“ tvrdí. Bude to podľa neho znamenať zvýšenie počtu ľudí, ktorí stratia pracovné príležitosti.
SDKÚ-DS sa podľa Kaníka neúspešne pokúsila pomôcť malým a stredným firmám, aby sa na ne nevzťahovali všetky negatívne zmeny v Zákonníku práce. Šéf klubu strany Most-Híd László Solymos zdôraznil, že prijatá novela pracovného kódexu neopodstatnene posilňuje postavenie odborov a ich šéfov.
„V období konsolidácie tento Zákonník práce pochová aj posledné možnosti na oživenie aspoň lokálnych trhov a regionálnych zamestnávateľov,“ uviedol. Zmeny v Zákonníku práce podľa Solymosa ochránia ľudí pred možnosťou zamestnať sa.
Od začiatku budúceho roka sa po prepustení zamestnanca, ktorého pracovný pomer trval dlhšie ako dva roky, obnoví súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Takémuto zamestnancovi zamestnávateľ poskytne odstupné nielen pri skončení pracovného pomeru dohodou, ale aj pri výpovedi z organizačných a zdravotných dôvodov.