Ficova vláda odmieta posielať na Ukrajinu akékoľvek zbrane či náboje a tiež peniaze, ktoré by boli využité na ich nákup. Ako informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk, to však neznamená, že slovenské zrane na ukrajinský front nejdú. Musí ich však zaplatiť niekto iný.
„Toto v plnom rozsahu odhaľuje pokrytectvo našej vlády, lebo na tento vývoz my predsa musíme dávať rôzne licencie, kde je koncový užívateľ aj Ukrajina. Aj naše zbrojovky sú buď z časti štátne, alebo s podielom štátu,“ povedal generál vo výslužbe Pavel Macko.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Francúzsko dodá Ukrajine 78 húfnic Caesar, v tomto roku k tomu pridá ešte desiatky tisíc kusov munície
Zbrojovky zažívajú z ekonomického hľadiska za posledné roky najlepšie obdobie. Napríklad ZVS Holding, ktorá je súčasťou štátnej spoločnosti DMD group, má dva závody v Snine. Kým pred dvomi rokmi tam vyrobili 19-tisíc striel do ťažkých pozemných zbraní a zamestnávali 80 ľudí, koncom tohto roka budú mať 160 ľudí a kapacita sa zvýši šesťnásobne. V roku 2016 mali 30 zamestnancov.
Výrobné kapacity navýšili aj v Dubnici nad Váhom. „V poslednom kvartáli tohto roka plánujeme výrobné kapacity navýšiť viac ako šesťnásobne v porovnaní so začiatkom roka 2023,“ uviedol Michal Fúrik, riaditeľ marketingu a komunikácie MSM group.
Podobne je to aj v ďalších európskych zbrojovkách. Sľúbený milión nábojov pre Ukrajincov sa však stále nepodarilo vyrobiť. Dopomôcť k tomu môže dotácia z Európskej únie, ktorú si rozdelí 14 krajín, aby dokázali vyrobiť dva milióny náboje ročne.
Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.