BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Opozičný Smer-SD koalíciu pri rokovaní o prvom eurovale v parlamente zachraňovať nemieni. Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii predseda najväčšej opozičnej strany Robert Fico. Zopakoval, že Smer-SD podporuje všetky medzinárodné kroky, ktoré majú napomáhať k stabilite eura, svoje hlasy však poslanci strany v týchto hlasovaniach dajú len vtedy, ak všetky politické strany, vrátane vytrvalého kritika eurovalov, koaličnej SaS, zagarantujú, že ide o národnoštátne záujmy Slovenska.
Koalícii Fico vyčita, žeeurópske témy zneužívajú pre vlastné politické body
Pripomenul odmietavý postoj SDKÚ-DS pri Lisabonskej zmluve ale aj vyjadrenia predstaviteľov terajšej koalície o stabilizačných mechanizmoch vtedy, keď ešte neboli pri moci. „Nebudeme nikdy súhlasiť s tým, aby politickí brojleri, ktorí sa tu prechádzajú po Slovensku, vytĺkali z toho politický kapitál,“ povedal s tým, že keby chcel, môže rôzne sociálne výhody Grékov teraz populisticky zneužívať aj on. „Vy dobre viete, že sme majstri v populizme, keď chceme. Viete si predstaviť, ako by som sa ja vyhral s takými témami, ako príplatky za umývanie rúk, benzín, kúrenie a podobné nezmysly? Ale nikdy to nebudem robiť, lebo viem o čo ide,“ povedal Fico.
Koaličná SaS stále zotrváva na svojich stanoviskách
Ministrovi financií chce mandát pre rokovania v Bruseli zúžiť a pre vyplatenie druhej pôžičky stále vyžaduje jednoznačnú účasť privátneho sektora na reštrukturalizácii gréckeho dlhu, čo v podstate znamená grécky krach. „Požadujeme účasť súkromného sektora v reálnej výške, nie len akýmsi naťahovaním splatnosti dlhopisov pri zachovaní všetkých úrokov. To, čo sa diskutuje teraz v Bruseli, to je taká forma nijaká,“ povedal v utorok predseda SaS Sulík, podľa ktorého je zrejmé, že Gréci by túto novú pôžičku z prvého eurovalu nikdy nezaplatili a museli by tak byť uplatnené záruky. „Reči, že Slovensko nebude musieť nič platiť, sú jednoducho klamstvom,“ dodal.Sulík pritom nevylúčil, že pri hlasovaní o zúžení mandátu ministra financií Ivana Mikloša, môžu poslanci SaS hlasovať rovnako ako napríklad poslanci opozičnej SNS. Porušenie koaličnej zmluvy by to podľa neho nebolo. „My sme neboli v koalícii dohodnutí, že podporíme hocijakú hlúposť, ktorá príde z Bruselu,“ konštatoval. Či by sa pre presadenie tohto zámeru spojil aj s najväčšou opozičnou stranou Smer-SD odvetil, že by to bolo predbiehanie. „Jednoducho urobíme všetko preto, aby sme zabránili tomu, že do Grécka odíde zo Slovenska 650 mil. eur,“ povedal Sulík.
SaS spochybňuje vôbec aj legitimitu prípadnej druhej pôžičky Grécku, ktorá by mala byť vyplatená z prvého eurovalu. „Zmluva o pôžičke musí byť naformulovaná tak, aby zabezpečovala dlhodobú udržateľnosť verejného dlhu,“ doplnil Sulíka jeho stranícky kolega Jozef Kollár s tým, že zatiaľ nikto nič takéto nepredložil ani to nijako nepreukázal. Parlament by mal o zužovaní mandátu ministrovi financií rokovať v piatok dopoludnia.
Podmienka SaS je podľa Mikloša v Bruseli nevyrokovateľná
Podmienka explicitnej účasti privátneho sektora na reštrukturalizácii gréckeho dlhu odpísaním časti istiny tak, ako to požaduje koaličná Sloboda a Solidarita, je podľa ministra financií Ivana Miklošav Bruseli nevyrokovateľná. „Ak to nebude dobrovoľné, bude to znamenať okamžitý default, bankrot, krach. Krach Grécka nie je nič, čo by sme chceli a potrebovali. Všetci, ktorí požadovali účasť privátneho sektora akceptovali, že by mala byť urobená tak, aby nevyvolala okamžitý bankrot Grécka,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Mikloš, ktorý zároveň odmietol, že by kvôli týmto snahám SaS pohrozil svojou demisiou.
Minister je preto tiež za dobrovoľnú účasť privátneho sektora
Podmienkou však je, aby nebola len symbolická. „Som za to, aby bola vyjadrená kvantitatívne. Nech je to najmenej 30 mld. eur,“ povedal Mikloš s tým, že takýmto spôsobom sa dá v podstate reštrukturalizovať grécky dlh aj bez nevyhnutnosti jeho okamžitého bankrotu. Uvedená suma podľa neho ešte nie je definitívna, ale predbežne sa o nej diskutovalo. „Preto celkom dobre nerozumiem, prečo SaS trvá na tej forme účasti privátneho sektora, ktorá znamená okamžitý bankrot Grécka,“ konštatoval minister financií.