KOŠICE 3. decembra (WEBNOVINY) – Smer-SD nikdy nebude súhlasiť s tým, aby sa generálny prokurátor volil verejne.
„Práve tajná voľba je na to dobrá, aby sa nemohla pani Radičová vyhrážať, aby nikto nemohol poslancom dávať konkrétne príkazy ako hlasovať,“ povedal dnes na tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico.
Možnosť zmeniť spôsob voľby generálneho prokurátora, ktorého parlament volí tajne, na verejnú voľbu otvorila vo štvrtok vládna koalícia. Vládne strany však v tejto veci zatiaľ nenašli zhodu, diskutovať o tom budú v pondelok na Koaličnej rade. Fica mrzí, že zmena voľby generálneho prokurátora je podľa neho motivovaná tým, že koalícia nedokáže zvoliť nového šéfa prokuratúry tajne. „To, čo predvádza súčasná vládna koalícia v tejto veci, je hanba pre celú Slovenskú republiku,“ dodal.
Líder Smeru-SD zdôraznil, že tajné voľby, pokiaľ ide o personálne otázky, nezrušil ani expremiér Vladimír Mečiar. Pripomenul, že verejne sa volilo vo federálnom zhromaždení pred rokom 1989 počas ČSSR. „Všetky personálne otázky sa prijímali verejne zdvihnutím ruky. Tak toto chcú naši demokrati, naši moralisti, ktorí hovoria – my sme krajší, lepší, slušnejší, my vám to ukážeme. Tak k tomu to smeruje,“ poznamenal.
Odhaduje, že v utorok pri druhom kole tajnej voľby koaliční poslanci prevezmú hlasovacie lístky a vyjdú s nimi von zo sály, čím znemožnia voľbu a budú hľadať nový spôsob hlasovania. Zatiaľ koalícia nezvolila generálneho prokurátora trikrát po sebe. Neúspešné boli dve kolá prvej voľby a jedno kolo druhej. V utorok čaká poslancov druhé kolo druhých tajných volieb.
Smer napadol voľbu generálneho prokurátora na ÚS
Tajné voľby generálneho prokurátora SR dnes sťažnosťou na Ústavnom súde SR napadla skupina poslancov za stranu Smer-SD. Sťažnosť do podateľne Ústavného súdu SR doručil Pavol Paška. Ako uviedol, sťažnosťou žiadajú ÚS, aby rozhodol, že počas tajných volieb nemožno nijakým spôsobom dokumentovať hlasovanie poslancov parlamentu, pretože sa tým porušuje základné právo zaručené v Ústave.
„Podali sme sťažnosť na porušenie základných práv a slobôd a žiadame, aby ústavný súd konštatoval, že boli porušené základné práva a slobody poslancov NR SR zaručené ústavou tým, že voľba generálneho prokurátora prebiehala tak, ako prebiehala. Zároveň žiadame ústavný súd, aby zaviazal Národnú radu SR, aby každá ďalšia voľba generálneho prokurátora bola dôsledne tajná a aby boli vytvorené podmienky tak, aby nedochádzalo k rôznym fotodokumentáciám a iným spôsobom obmedzovania individuálneho slobodného výkonu poslaneckého mandátu. Vzhľadom na to, že ide o naliehavú vec, žiadame ÚS, aby o tejto sťažnosti rozhodoval prednostne,“ uviedol Paška.
Doložil, že tajná voľba generálneho prokurátora bola manipulovaná nedemokratickým spôsobom. „Bolo to niečo tak nedemokratické, čo sme ešte v národnej rade nezažili,“ povedal. Paška nepochybuje, že ústavný súd vyhovie sťažnosti a nálezom zabezpečí jasné pravidlá pre tajné voľby tak, že sa podobná fraška pri tajných voľbách nebude opakovať.
Ako uviedla hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová, sťažnosť bola riadne zaevidovaná v podateľni. „Ústavný súd s týmto podaním naloží rovnako ako so všetkými ostatnými podaniami. Pri najbližšom rozdeľovaní došlých podaní bude táto sťažnosť pridelená sudcovi spravodajcovi,“ povedala Pančurová. Najbližšie neverejné zasadanie pléna ÚS, na ktorom sa prideľujú podania sudcom spravodajcom, by malo byť na budúci týždeň v stredu. Opakované tajné voľby generálneho prokurátora sa majú konať v utorok na budúci týždeň.