Na Úrade vlády SR bola podpísaná Deklarácia k rozvoju spoločenského dialógu v Slovenskej republike. Deklarácia vychádza z programového vyhlásenia vlády, jej zámerom je pokračovanie efektívnej komunikácie medzi sociálnymi partnermi, významnými spoločenskými subjektmi a vládou.
Chce posilňovať hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť, ktoré sú potrebné pre rast konkurencieschopnosti štátu. Ako ozrejmil splnomocnenec vlády SR pre sociálny dialóg Vladimír Faič, cieľom deklarácie je vytvorenie stálej konferencie celospoločenského dialógu.
Nová funkcia splnomocnenca pre sociálny dialóg
Predseda vlády Fico sa partnerom poďakoval a pripomenul, že po vzniku vlády minulý rok na jeseň vznikla funkcia splnomocnenca pre sociálny dialóg. Podľa jeho slov panovala zhoda na tom, že chcú povzniesť sociálny dialóg na vyššiu úroveň.
Pôvodne mala byť Deklarácia podpísaná už v máji tohto roka, no z dôvodu atentátu na predsedu vlády bol jej podpis posunutý. Fico poznamenal, že v súčasnosti je veľmi ťažké dosiahnuť konsenzus v rôznych oblastiach spoločenského života, čo komplikuje i vytváranie dlhodobejších vízií. Zdôraznil potrebu diskusie so všetkými zainteresovanými zo sociálnej, ekonomickej i spoločenskej a kultúrnej sféry.
Fico skritizoval liberálne a progresívne médiá, nevenovali dostatočnú pozornosť výročiu Deklarácie o zvrchovanosti SR (video)
„Formát, ktorý je zvolený, a ľudia, ktorí boli prizvaní na spoluprácu, má byť potvrdením toho, že chceme zatiahnuť do celospoločenského dialógu všetkých, ktorí majú čo povedať k najvýznamnejším celospoločenským témam,“ vyjadril sa. Témou podľa neho nemajú byť partikulárne problémy či riešenie ekonomických otázok, zdôraznil, že hoci predložený formát nebude rozhodovať, mal by významne vplývať na rozhodnutia vlády SR.
Prvé stretnutie v polovici septembra
Predstavou je, aby sa neformálne schádzali raz sa štyri či šesť týždňov, pričom každé stretnutie by malo byť zamerané na konkrétnu tému. Tú navrhne alebo vláda, alebo niekto zo signatárov. Prvé stretnutie by mohlo byť v polovici septembra, a to na tému obsahu a kvality zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.
Smeráci „bláznov počúvať nebudú“, Fico sa vyjadril k Faičovi a Matoviča označil za premiéra Rómov
„Prosím, nech nikto nespochybňuje, že vláda SR sa plne stotožňuje s tým, že Európska únia je náš životný priestor. A že sa plne stotožňujeme s tým, že naša kolektívna bezpečnosť je zabezpečená v rámci Severoatlantickej aliancie. Ale udalosti, ktoré prebiehajú vo svete, nás nútia diskutovať, aká má byť kvalita tejto jasnej zahraničnopolitickej orientácie,“ vyjadril sa.
Vláda plánuje návštevu viacerých krajín
Spomenul kritiku časti opozície smerujúcu na návštevy slovenských ministrov v Číne a avizoval tiež, že vláda SR 29. septembra absolvuje návštevu v Južnej Kórei.
„Chceme prijať rozhodnutie pokiaľ ide o výstavbu nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach,“ deklaroval predseda vlády a zdôraznil, že pôjde o investíciu za miliardy. Projekt by mal pre Slovensko priniesť do budúcna finančné prostriedky. V Mukačeve tiež budú 7. októbra opäť rokovať s vládou Ukrajiny. Bol spracovaný špeciálny plán spolupráce medzi Slovenskom a Ukrajinou napriek tomu, že máme diametrálne odlišné názory na priebeh vojny a na to, čo by sa na Ukrajine malo diať,“ vyjadril sa.
Kamenický a Saková ohrozujú našu ekonomickú bezpečnosť, kritizuje KDH ich návštevu v Číne
Avizoval aj návštevu Srbska a začiatkom novembra návštevu v Číne, ktorá by sa mala týkať baterkárne v Šuranoch, ale napríklad aj energetického projektu na rieke Ipeľ. Do konca roka je na pláne aj ekonomická cesta do Južnej Ameriky, konkrétne Brazílie a Čile, po novom roku do Vietnamu.
Signatári deklarácie
Deklaráciu podpísali predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), splnomocnenec vlády SR pre sociálny dialóg Vladimír Faič, prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová i prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský.
Za prezidenta Asociácie priemyselných zväzov a dopravy deklaráciu podpísal viceprezident Alexander Matušek, signatárom je aj prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga, Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihok i predseda Klubu 500 Vladimír Soták.
Chmelár končí ako poradca premiéra. Fico nepozbieral ani zvyšky štábnej kultúry, aby mi to oznámil sám, uviedol
Svoj podpis pod Deklaráciu pridali aj zástupcovia samospráv, a to predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik a predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič. Za predsedu Slovenskej akadémie vied ju podpísal jej podpredseda Miroslav Morovics, podpis pridal i predseda Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský. Ďalším signatárom bol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš, prezident Slovenskej lekárskej komory Jaroslav Šimo, predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian, ale aj predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Ivan Eľko.