Robert Fico, premiér a predseda strany SMER-SD, je ústrednou postavou slovenskej politiky už viac ako dve desaťročia. Napriek tomu, že v minulosti plánoval skončiť v politike v roku 2014, v novoročnom príhovore deklaroval, že mu „nebudeme stíhať.“
TV Joj sa v reportáži na stránke Noviny.sk venovala otázke, čo čaká stranu po jeho odchode. Vo svojej politickej kariére zažil Fico vzostupy aj pády, ale tiež rozkol v strane, čím vznikol Hlas-SD. Jej vznikom sa tak nastolila otázka o budúcnosti ľavicovej politiky na Slovensku.
K zlúčeniu zrejme nedôjde
Smer je totiž bez svojho korunného princa a k zlúčeniu zrejme nedôjde, hoci v minulosti Fico každého koaličného spojenca „vycical“ a poslal mimo parlament.
Fico bude v roku 2025 robiť od rána do večera a médiám odkazuje, že za ním nebudú stíhať utekať s kamerami
„V tomto sa s ním nezhodnem, pretože my v Hlase určite takéto ambície zlučovania nemáme. No ale možno o niekoľko desiatok rokov, keď predseda Fico skončí v politike, tak bude Hlas ten, ktorý SMER môže pohltiť,“ uviedol predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.
Smer si nevychováva nástupníka
Stať sa to však môže, podobne ako v prípade Vladimíra Mečiara a jeho Hnutia za demokratiské Slovensko.
Nespokojnosť ľudí bude v roku 2025 podľa politológa narastať, vrieť to môže aj vo vládnej koalícii
„Celú dobu je spájaný s predsedom Robertom Ficom aj to naznačenie, že vie byť podráždenejší. Ono je to posolstvo, že Hlas sa považuje za nástupníka s tým, že v SMER-e nie je korunný princ a nevychováva si nástupníka,“ ozrejmil riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.