Po dlhých mesiacoch rečnenia a presviedčania voličov sú prezidentské voľby v USA takmer v cieli. Kampane skončili, karty sú rozdané. Ako vyzerali posledné dni a v akej nálade sa nesie dnešný deň D?
Posledné dni mali obaja prezidentskí kandidáti plné ruky práce. Sústredili sa najmä na tzv. fialové štáty, v ktorých nie je jasná prevaha ani jedného kandidáta, a teda sú veľmi dôležité pre oba tábory.
Terajší prezident a zároveň republikánsky kandidát Donald Trump stavil so svojim tímom na návštevu viac ako piatich štátov, medzi nimi bola napríklad Florida, Michigan a Pennsylvania. Na druhej strane, demokratický kandidát Joe Biden sa zameral zámerne najmä na Pennsylvaniu, konkrétne na najväčšie mesto v štáte – Philadelphiu.
Pár dni predtým bol totiž práve v tomto meste pri policajnom zásahu usmrtený afroameričan Walter Wallace Jr. Táto udalosť vyvolala vlnu protestov a nepokojov. Podľa viacerých zdrojov by k Bidenovmu víťazstvu mohli pomôcť práve afroamerickí voliči.
Kontroverzné vyhlásenia vs. svätá omša
Trump začal dnešný deň rozhovorom pre známu reláciu Fox & Friends, v ktorom nechýbali kontroverzné vyhlásenia najmä na adresu Kamaly Harris, ktorá kandiduje na post viceprezidentky po boku Bidena. Zvyšok dňa plánuje prezident stráviť v Bielom dome, kde bude čakať na výsledky.
Viac o téme: Prezidentské voľby v USA
Prezidentské voľby v USA: Joe Biden ovládol aj Pensylvániu a je víťazom, Donald Trump sľubuje právne kroky (online)
Prezidentské voľby v USA – výsledky
Jeho protikandidát Biden odštartoval deň v rodnom Scrantone (štát Pennsylvania), kde sa v ranných hodinách zúčastnil svätej omše v katolíckom kostole.
Po omši sa pristavil pri hrobe svojho staršieho syna, ktorý zomrel pred piatimi rokmi vo veku 46-rokov po tom, čo prehral boj s rakovinu mozgu. Počas dňa sa Biden zastavil vo Philadelphii. Na výsledky bude čakať doma, v meste Wilmington (štát Delaware).
Historicky najvyššia účasť
Sociálne siete Facebook, Instagram, Twitter a YouTube už pred pár dňami vyhlásili, že sa budú snažiť o eliminovanie všetkých dezinformácií, ktoré sa týkajú volieb.
Do Bieleho domu mu pomohli štáty z "hrdzavého pásu" a má už tretiu manželku (životopis - Donald Trump)
Pri tragickej nehode prišiel o manželku aj ročnú dcérku a bude najstarším prezidentom USA (životopis - Joe Biden)
Spoločnosť Instagram dočasne vypla v posledný októbrový deň celé okno, ktoré zobrazovalo najnovšie príspevky podľa hastagov. Facebook vyhlásil, že od dnešného dňa budú mazať a blokovať statusy o prezidentskom víťazovi až do momentu, kým nebude počítanie hlasov oficiálne ukončené.
V posledných októbrových dňoch prebehol pod záštitou NBC NEWS/Wall Street Journal oficiálne posledný prieskum, podľa ktorého vedie o 10% demokratický kandidát Joe Biden.
Podľa U.S. Elections Project bolo pred dnešným dňom D odovzdaných už takmer 97 miliónov hlasovacích lístkov, čo je viac ako dve tretiny z celkového počtu hlasov v roku 2016. Z toho dôvodu sa predpokladá, že voľby budú mať historicky najvyššiu účasť.
Očakávajú sa zdržania
Tým pádom, že hlasov je viac ako sa predpokladalo, očakávajú sa zdržania. Prispieva k tomu viacero faktov. Jedným z nich je ten, že pošta je preťažená. V krajine stále zúri koronavírus, čiže kapacity na rátanie hlasov sú výrazne obmedzené.
K zdržaniam tiež prispieva, že až 22 štátov bude čakať na hlasy ešte niekoľko nasledujúcich dní. Každá obálka však musí mať pečiatku odoslania najneskôr z dnešného dňa, teda 3. november. Napríklad dôležitá Pennsylvania bude brať do úvahy aj hlasy, ktoré prídu do piatku 6. novembra.
Cesta do Bieleho domu - kampaň pred prezidentskými voľbami v USA
Na druhej strane, niektoré štáty sa riadia pravidlom, že ak obálka s hlasom nestihne prísť v deň volieb, nebude sa rátať. To, koľko hlasov prepadne, pretože nestihnú prísť včas, je zatiaľ veľmi ťažké odhadnúť.
Aby tých dôvodov na zdržanie konečných výsledkov nebolo málo, tak v niektorých štátoch sa hlasy, ktoré prišli poštou, začali oficiálne rátať až počas dnešného dňa. Ide o štáty Alabama, Mississippi, Pennsylvania a Wisconsin.
Nálada počas volebného dňa
Volebný deň je takmer na konci. Už teraz vieme, že možnosť voliť využili aj v utorok desiatky miliónov Američanov. Dá sa povedať, že celý deň sa niesol v príjemnej atmosfére, ku ktorej prispelo viacero spoločností a firiem.
Napríklad prepravné spoločnosti ponúkajú svojim zákazníkom 50% zľavu na jazdu k volebnej miestnosti a naspäť. Mnohé mestá ako Los Angeles či Indianapolis zabezpečili pre svojich obyvateľov mestskú hromadnú dopravu zadarmo.
Banery v oblakoch či "označkované" psy. Ako vyzerá kampaň Trumpa a Bidena v uliciach USA (reportáž)
Známa spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu šišiek, ich rozdáva zadarmo spolu s nálepkou „Volil som“. So zľavami a výhodami nezaostávajú ani ďalšie prevádzky a reštaurácie.
Vyskytli sa falošné telefonáty
Mnohých obyvateľov štátov Nebraska a Michigan prekvapili počas dnešného dňa telefonáty, v ktorých im tvrdili, že čakacie rady pred volebnými miestnosťami sú príliš dlhé, takže by mali ísť voliť až stredu. Voľby však končia v utorok. Inde sa zase snažili presvedčiť voličov, nech radšej ostanú doma v bezpečí.
Pred falošnými telefonátmi varovali prostredníctvom sociálnych sietí viacerí vysoko postavení predstavitelia, napríklad generálna prokurátorka štátu Michigan Dana Nessel.
„Očividne ide o podvod s cieľom potlačiť do úzadia voličov. Žiadne dlhé rady nie sú a dnešný deň je posledný, kedy je možné voliť. Neverte klamstvám. Nechajte vypočuť svoj hlas,“ napísala na svojom Twitteri.
V jednej z volebných miestností v Ocean Community Center, časť Brooklyn v New York City, zlyhala v ranných hodinách technika. Polhodinové meškanie a mierne komplikácie spôsobili elektronické čítačky, ktoré prestali fungovať už pred samotným otvorením volebnej miestnosti. Situácia sa však dostala opäť do normálu.
Vo Philadelphii ticho predbúrkou
Dnešná prechádzka po meste Philadelpihia pripomínala ticho pred búrkou už od skorého rána. Niektoré obchody a reštaurácie sú zabarikádované z dôvodu predpokladaných nočných demonštrácií, ktoré môžu prameniť z povolebnej frustrácie.
Vyhral už aj kandidát s nižším počtom hlasov. Volebný systém v USA je komplikovaný a kontroverzný
Pred volebnými miestnosťami sa začali tvoriť rady už ráno pred pol siedmou. Teplota vzduchu sa v ranných hodinách držala okolo 2 ºC, napriek tomu vládla pomerne pokojná, aj keď mierne napätá, nálada. Niektorí sa zohrievali teplou kávou, iní zase priateľskými debatami.
Optimizmus vs. nervozita
V skorých ranných hodinách neskrýval svoje nadšenie usmievavý 45-ročný Joseph. „Cítim sa dobre, som nadšený a dúfam, že Pennsylvaniu premeníme na veľkú červenú vlnu,“ povedal. Dodal, že voliť išiel skôr, pretože očakával, že bude oveľa viac ľudí ako zvyčajne. „Do radu som sa postavil pol hodinu pred otvorením miestností, o pol siedmej ráno. K urnám som sa dostal o viac ako hodinu,“ priblížil.
Kedy boli prvé prezidentské voľby v USA a prečo sa konajú v novembrový utorok?
Priaznivci Joe Bidena, medzi ktorých patrí aj 35-ročný Kevin, taktiež veria v úspešný koniec. „Teším sa, že máme príležitosť vrátiť túto krajinu do normálnych koľají. Situácia s vírusom pomohla ukázať Trumpove slabiny, takže verím, že vyhrá lepší – Joe Biden. V rade stojím už viac ako hodinu, no dnes mi to vôbec neprekáža,“ povedal tesne pred voľbou Kevin.
Okrem optimistov sme však natrafili aj na napätého 48-ročného Neala. „Musím povedať, že ja a moja rodina sme v poriadnom napätí. Nemyslím si, že Donald Trump má nejakú šancu, ale to sme si už mysleli aj minulé voľby,“ zdôveril sa so svojimi obavami.
Vyvolajú výsledky konflikty?
Podobne na tom bola aj 24-ročná Alissa, ktorá prezradila, že ak prvé sčítania nebudú vyzerať dobre, bude myslieť na to, že kandidáti sú volení do prezidentskej kancelárie len na určité obdobie.
30-ročná Rachel má pocity o čosi intenzívnejšie. „Som fakt nervózna a veľmi chcem, nech je to už za nami. Celé voľby sú veľmi kontroverzné, hlavne vďaka Donaldovi Trumpovi. Cítim, že spoločnosť je po prvýkrát až príliš rozdelená na jednotlivé tábory. Bojím sa, že výsledky vyvolajú veľké konflikty, hlavne nech už je to za nami,“ povedala.