Do Bieleho domu mu pomohli štáty z "hrdzavého pásu" a má už tretiu manželku (životopis - Donald Trump)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump
Donald Trump počas jedného z predvolebných mítingov. Kenosha, 2. november 2020. Foto: SITA/AP.

Štyridsiaty piaty prezident USA Donald Trump sa narodil 14. júna 1946 v New Yorku v rodine úspešného developera Fredericka Trumpa.

V rokoch 1959 až 1964 navštevoval Vojenskú akadémiu v New Yorku, neskôr študoval na Fordhamskej univerzite v Bronxe a na Whartonovej škole financií a obchodu na Pensylvánskej univerzite, ktorú ukončil v roku 1968 s titulom bakalár ekonómie.

V roku 1968 počas vojny vo Vietname bol zo zdravotných dôvodov oslobodený od povinnosti vykonať vojenskú službu. Po skončení školy začal pracovať u svojho otca. V roku 1974 sa stal šéfom konglomerátu Trumpových korporácií, ktorú neskôr pomenoval Trump Organization.

Začiatkom 21. storočia súkromný konglomerát Trump Organization tvorilo približne 500 firiem, ktoré podnikali v širokej škále oblastí, vrátane hotelov a rekreačných stredísk, obytných nehnuteľností, obchodu a zábavy a televízie.

Tri manželky – Zelníčková, Maplesová a Knaussová

V roku 1977 sa Trump oženil s českou modelkou Ivanou Zelníčkovou, s ktorou má synov Donalda a Erica a dcéru Ivanku. Jeho druhou manželkou bola v rokoch 1993 – 1999 Marla Maplesová. Z tohto manželstva sa narodila dcéra Tiffany. Od roku 2005 je ženatý so slovinskou modelkou Melaniou Knaussovou, s ktorou má syna Barrona.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA

Od 80. rokov 20. storočia Trump verejne uvažoval o tom, že bude kandidovať za prezidenta, ale médiá to považovali len za snahu robiť si reklamu.

V roku 2015 však oznámil kandidatúru vo voľbách v roku 2016. Heslo jeho kampane znelo „Urobme Ameriku opäť veľkou“, pričom sľúbil vytvorenie miliónov pracovných miest, vystúpenie USA z Parížskej dohody o zmene klímy, uvalenie ciel na krajiny, ktoré údajne používajú neférové praktiky voči USA, či vybudovanie múru na hraniciach s Mexikom, aby zabránil nelegálnej migrácii z Latinskej Ameriky.

Významné legislatívne víťazstvo

V novembri 2016 Trump porazil svoju protikandidátku za Demokratickú stranu Hillary Clintonovú. Pomohli mu k tomu víťazstvá v štátoch na severovýchode USA tvoriacich takzvaný „hrdzavý pás“, ktoré postihol útlm ťažkého priemyslu. V júni 2017 USA odstúpili od Parížskej dohody o zmene klímy.

V decembri Trump dosiahol významné legislatívne víťazstvo svojej administratívy, keď Senát schválil zákon o rozsiahlej daňovej reforme. V máji 2018 napriek námietkam európskych spojencov Trump ohlásil odchod USA od jadrovej dohody s Iránom.

S Mexikom a Kanadou Trump dohodol nahradenie Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA) Dohodou USA, Mexiko, Kanada (USMCA), ktorá začala platiť 1. júla tohto roka. Podľa Trumpa NAFTA povzbudzovala americké firmy, aby presúvali svoje výrobné závody do Mexika s cieľom získať výhodu lacnej pracovnej sily.

Colné vojny s Čínou

V apríli 2018 Trumpova administratíva ohlásila zavedenie 25-percentných ciel na viac ako tisíc čínskych tovarov ako postih za obchodnú politiku Číny. Obchodná vojna USA s Čínou eskalovala v máji 2019, keď sa začali americké 25-percentné clá uplatňovať na čínske tovary v hodnote 200 miliárd dolárov.

Tlak na Peking viedol k prvej fáze americko-čínskej obchodnej dohody, ktorú podpísali v polovici januára 2020. Jej súčasťou je záväzok Číny nakúpiť v priebehu dvoch rokov americké tovary za dodatočných 200 miliárd dolárov a zdržať sa menovej manipulácie a krádeží duševného vlastníctva.

Trumpove colné vojny s Čínou, ale aj s takými spojencami USA, ako sú Európska únia a Kanada, s cieľom znížiť americké obchodné deficity, však začiatkom roku 2020 zatienil problém pandémie nového koronavírusu. Americká ekonomika sa počas apríla až júna zmenšila o 31,4 percenta.

Podľa údajov, ktoré zverejnilo vo štvrtok federálne ministerstvo obchodu, hrubý domáci produkt (HDP) počas troch mesiacov do konca septembra oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástol o rekordných 7,4 percenta.

V medziročnom porovnaní bol výkon ekonomiky o 2,9 percenta slabší. V celoročnom prepočte, teda za predpokladu, že rast dosiahnutý v treťom štvrťroku bude pokračovať aj v nasledujúcich dvanástich mesiacoch, sa hospodárstvo zväčšilo o zhruba 33 percent. To je historicky bezprecedentný výsledok. Prezident Donald Trump pritom počíta s tým, že ekonomické oživenie presvedčí voličov, aby ho potvrdili vo funkcii na druhé obdobie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump