Eurozóna rokuje o Grécku, Schäuble uvažuje o bankrote

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: SITA, AP

BRUSEL 20. februára (WEBNOVINY) –

Grécko v číslach:

* Nezamestnanosť dosiahla 20,9%

z toho 48,9% je mladých ľudí.

* Počet bezdomovcov sa za posledné tri roky zvýšil o 25%.

* Takmer 27% Grékov sa pohybuje na hranici chudoby.

Zdroj: BBC

Aké zmeny čakajú Grékov?

* Podľa úsporného balíka príde o prácu 15-­tisíc štátnych úradníkov. Grécka štátna správa zamestnáva 390-­tisíc ľudí. Ďalšie tisícky pracujú v štátnych podnikoch.

*Znížia sa platy nielen v štátnej sfére, ale ak v súkromnom sektore. Priemerná mzda v Grécku je podľa OECD 1460 eur. Minimálna mzda sa po novom zníži o 20 percent zo 751 eur na 600 eur.

* Zliberalizuje sa tamojší zákonník práce.

Ministri financií eurozóny v pondelok podvečer začali rokovať o druhom balíčku núdzovej pomoci pre Grécko. Krajina by mala dostať ďalších 130 miliárd eur, aby sa zachránila pred bankrotom.

Predstaviteľ gréckeho ministerstva financií, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, uviedol, že sa zdá, že štáty menovej únie sa dohodli na niektorých opatreniach na zníženie dlhu Atén.

Podľa jeho slov však stále diskutujú o rozsahu odpisu hodnoty gréckych dlhopisov, ktorý budú žiadať od súkromných

Dvanásť členských krajín Európskej únie spoločne vyzvalo na intenzívnejšiu prácu smerom k dokončeniu vnútorného trhu EÚ.

Pod iniciatívu, ktorú poslali Európskej rade, sa podpísali hlavy štátov a vlád Českej republiky, Slovenska, Estónska, Fínska, Írska, Talianska, Lotyšska, Holandska, Poľska, Španielska, Švédska a Veľkej Británie.

List adresovali predsedovi Európskej rady Hermanovi van Rompuyovi a predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi. Agentúru Mediafax o tom v pondelok informoval štátny tajomník českého premiéra pre EÚ Vojtěch Belling.

Bez názvu
Foto: reuters.com
Bez názvu
Foto: reuters.com

Nemecko zvažuje bankrot Grécka

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble je presvedčený, že záchranný balík Grékom nepomôže.

Podľa neho sú úsporné opatrenia veľmi prísne a žiadna vláda by ich nedokázala presadiť, informuje denník The Telegraph. Schäuble tvrdí, že aj keby Grécko splnilo požiadavky, problémom neunikne.

Podľa informácii The Telegraph ministri by najradšej krajinu dotlačili k vyhláseniu bankrotu.

Rozhodnutie o druhej pôžičke Grécku už nemožno odkladať. Skonštatoval to minister financií Ivan Mikloš v pondelok pred odchodom na rokovanie ministrov financií eurozóny do Bruselu. Gréci totiž potrebujú splácať svoj dlh, čo by bez medzinárodnej pomoci už v marci nezvládali. „Čas sa naplnil a je nevyhnutné prijať rozhodnutie,“ povedal Mikloš.

Grécko neohrozuje svetovú ekonomiku, tvrdí predstaviteľ ECB

Grécko „neznamená hrozbu pre svetovú ekonomiku“, krajiny v iných častiach sveta však očakávajú, že Európa nájde riešenie tohto problému. Uviedol to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen, ktorého citoval v pondelok denník Financial Times Deutschland (FTD).

Asmussen ďalej podporil zlúčenie zdrojov v záchranných mechanizmoch eurozóny. Spojením prostriedkov v dočasnom Európskom fonde finančnej stability (EFSF) a trvalom Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM) by vznikol fond v objeme 750 mld. eur, povedal pre FTD Asmussen a dodal, že ECB takéto riešenie podporuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošJörg AsmussenWolfgang Schäuble