BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Výsledky eurovolieb podľa predsedu KDH Jána Figeľa potvrdzujú, že doterajšia dominancia vlády jednej strany na Slovensku sa končí.
Pripomenul, že už v decembri avizoval, že rok 2014 sa stáva rokom zvratu. „Iba stabilita obyvateľom Slovenska nestačí. Ľudia potrebujú riešenia, ktoré výrazne zvýšia zamestnanosť, solidaritu a podporu rodín a zaručia viac skutočnej spravodlivosti. KDH ako skúsené, hodnotovo ukotvené a programovo orientované hnutie sa v nasledujúcom období sústredí ešte výraznejšie na praktické riešenia pre ľudí v uvedených oblastiach,“ povedal Figeľ pre agentúru SITA.
Kresťanskí demokrati urobia podľa neho všetko pre to, aby bol druhý polčas vlády Roberta Fica odlišný a perspektíva zodpovednej politiky na Slovensku mohutnela.
Všetko o voľbách do Európskeho parlamentu sa dočítate –––>>> TU
Výsledok eurovolieb je podľa predsedu KDH Jána Figeľa pre hnutie povzbudivý. KDH získalo v sobotnom hlasovaní 13,2 percenta. Ako povedal Figeľ v pondelok na tlačovej besede, Európska ľudová strana, ktorej je KDH súčasťou, zvíťazila vo všetkých členských krajinách únie. „Je to štvrté víťazstvo ľudovcov a kresťanských demokratov,“ povedal s tým, že výsledky volieb na Slovensku hovoria, že stredopravé strany majú navrch.
Napriek nízkej účasti občania podľa Figeľa evidentne potvrdili dôležitosť a preferovanie agendy silnej rodiny a podporu pre ekonomickú cestu, nie pre ideologické smerovanie EÚ. „KDH obhájilo doterajšie dva mandáty s rezervou a posunulo sa na 2. miesto v poradí strán. Všetkým voličom ďakujem a ubezpečujem ich, že ich naši poslanci v EP nesklamú,“ povedal Figeľ s tým, že ho teší, že za agendu silnej rodiny bude hlasovať v EP viacero novozvolených poslancov. „Som rád, že sa hnutiu vráti mandát z volieb do NR SR po odchode Jany Žitňanskej. Tá bola tiež zvolená do europarlamentu.“
Slovenský paradox je však podľa Figeľa účasť na voľbách. „Je to výkričník pre nás všetkých. Demokracia potrebuje demokratov. KDH je sklamané z nízkej účasti, ktorá je európskym rekordom,“ zdôraznil predseda hnutia. Upozornil, že európska agenda je domácou, nie zahraničnou. „Európska politika je súčasťou slovenskej politiky,“ dodal. Podľa neho sa treba zamyslieť, ako zdvihnúť volebnú účasť. „Stojí za zamyslenie, či nespojiť voľby do EP s inými voľbami,“ konštatoval.
Rekordne nízka volebná účasť je podľa Figeľa zlou vizitkou Slovenska v Európe a je varovaním nielen pre politické subjekty. „Vyjadruje zmes odovzdanosti, apatie a ľahostajnosti veľkej časť populácie. Takéto postoje neprinášajú odpoveď na žiadne problémy doby, skôr sú otáznikom pre budúcnosť,“ povedal. Nízka volebná účasť je podľa neho vážnou výzvou pre každého osobne.
Slovensku podľa Škripeka záleží na konzervatívnych hodnotách
Jeden mandát je podľa Žitňanskej pre NOVA úspech
Zisk mandátu potvrdil, že SaS patrí do politiky, vraví Sulík
Abrhan je rád, že KDH obhájilo pozície v europarlamente
Na Slovensku uspela pravica, Smer stagnuje, tvrdí Mesežnikov
Problém účasti na voľbách do EP vnímajú aj zvolení europoslanci za KDH. „Musíme porozmýšľať, ako osloviť občanov, aby politiku únie zobrali ako svoju vec, ktorá sa ich dotýka,“ povedala Anna Záborská. Podľa Miroslava Mikolášika je jediným riešením priamy kontakt s občanmi.
Záborská tiež upozornila, že KDH stratilo najmenej hlasov spomedzi slovenských politických strán. „KDH jednoznačne vyhralo v pravicovom spektre voľby do EP,“ dodala.